Chytré sklo a umývačky

31.8.2009 | Vladimír Iliev | Biela technika | Komentárov 0 |

Medzi najdôležitejších pomocníkov dnešných gazdiniek patrí určite varná doska a tiež umývačka riadu. Prinášame vám preto niekoľko typov pre vašu kuchyňu.

Varenie na skle

Klasické sporáky sú na ústupe. Senzorové varné sklokeramické dosky sa prezentujú ako veľkí odborníci v oblasti ľahkého varenia. Tradičné umiestnenie tohto pomocníka je na pečúcu trúbu, ale v modernom usporiadaní kuchyne sa tieto spotrebiče od seba oddeľujú. Využívajú fakt, že sklokeramické centrum môžete vďaka technológii zabudovať takmer kamkoľvek do pracovnej dosky a to úplne nezávisle na pečúcej trúbe. U výrobcu Miele môžete ľahko variť a regulovať teplotu obyčajným ľahkým dotykom prsta.

Individuálne programovanie

O tom, že každú varnú zónu môžete programovať a následne vypnúť individuálne pomocou oddelených časovačov, inými slovami digitálnych elektronických budíkov, sa snáď ani nebudeme zmieňovať. Po skúsenosti s trúbou proste predpokladáme, že logické ovládanie umožňuje naprogramovať sklokeramickú dosku podľa vašich potrieb. Vypadá to síce zložito, ale jednotlivé funkcie sú tak praktické, že si ich skoro pri varení veľmi obľúbite.. 

Zazvoní telefón? Môžete odísť...

Napríklad program Stop and Go. Jedná sa o funkciu, ktorá vám môže vytrhnúť pomyselný tŕň z päty v prípade, že vám pri varení niekto zavolá na telefón. Jedným dotykom prsta zredukujete výkon všetkých varných zón na stupeň 1. Môžete potom v kľude telefonovať a neriskujete, že dôjde k pripáleniu alebo prehriatiu pokrmov. 

Fígle dizajnérov

Ani v sektore sklokeramických varných zón nešetrili dizajnéri rôznymi ergonomickými fígľami. Napríklad špeciálna varná zóna môže byť prispôsobená na tri rôzne priemery varných nádob. Dá sa tiež podľa veľkosti zvolenej nádoby kombinovať s tromi rôznymi výkonmi varenia. Geometria varnej zóny nemusí byť tiež len kruh, ale aj dva prekrývajúce sa kruhy, takzvaná dvojitá varná zóna je vynikajúca pre ohrev po celej ploche podlhovastých varných nádob. Prihrievať pokrmy na pekáči potom nie je žiadny problém. Ďalej určite oceníte možnosť automatického predvarenia. To znamená, že varná zóna spustí svoj výkon na začiatku varenia na maximum a následne pokrm dovarí s nižším výkonom. Dokáže aj rýchlo zohriať sálavé výhrevné telesá asi behom troch sekúnd a je tak v okamžiku pripravená k prevádzke. 

Červená pálí

Štandardnou funkciou varných dosiek je ukazovateľ zvyškového tepla. Červené svetlo indikuje, či je varná zóna ešte horúca. Systém myslí aj na zábudlivých a po prekročení maximálnej prevádzkovej doby sám varnú zónu vypne. Pre rôzne príhody v kuchyni slúži aj ďalšia poistka, kedy inteligentný systém vypne celú varnú dosku pokiaľ sa na ovládací panel dostane tekutina alebo na ňom leží nejaký predmet. Niektorí výrobcovia prevádzkujú túto situáciu aj akustickým a svetelným signálom. A samozrejmosťou je aj detská poistka, teda zablokovanie celého prístroja proti uvedení do prevádzky. V rovnakom režime môžete zablokovať len funkcie a nastavenie už zvoleného programu. Väčšinou voľbou symbolu so zámkom. Nehrozí vám tak, že vám vaše hravé dieťa bez dozoru pripáli nedeľný guláš.

Chvála indukcie

Luxusom medzi elektrickými varnými doskami je indukčná platňa. Tá využíva fakt, že medzi feromagnetickým dnom nádoby položenej na povrchu a medenou cievkou pod platňou vzniká elektromagnetické pole. Nepretržite zahrieva dno nádoby podľa stupňa nastaveného výkonu. Indukčná doska je vysoko efektívna. Takmer dvojnásobne, než napríklad varenie na plyne. Pre zrovnanie dokáže indukčná platňa ohriať na bod varu dva litre vody za päť minút. Chladnúť bude zhruba šesť minút. Plynový varič pritom bude variť rovnaké množstvo vody 9 minút a chladnúť pätnásť minút. Presná indukčná technológia, ktorá vám garantuje dokonalú kontrolu nad varením, vám umožňuje rozpúšťať čokoládu aj smažiť. Povrch dosky sa pritom nezahrieva, zostává len teplý a po skončení procesu rýchlo chladne. Nehrozí tak pripaľovania či spálenie kúskov potravín, ktoré padnú na dosku. 

Citlivé na nádoby

U indukčných dosiek sa stretávame so všetkými funkciami typickými pre sklokeramické varné dosky. Teda časovač, rôzne bezpečnostné poistky a indikátor zvyškového tepla. Rovnako tak môžeme navoliť nízkoteplotné funkcie a udržovanie tepla ohriatych pokrmov. Čo je nového, je napríklad u výrobcu Miele funkcia Booster. S ňou môže byť každá indukčná varná zóna vždy na 10 minút vyhriata až na výkon 3200 W. To priamo raketovo urýchľuje dobu predvarenia a neskutočne šetrí čas v kuchyni. Zároveň je zaručená ochrana indukčnej cievky a varnej zóny. Systém totiž automaticky vypne varné pole, ak by varením „naprázdno“ došlo k prehriatiu. Varná zóna sama rozpozná prítomnosť hrnca a v ohraničenom priestore určí veľkosť nádoby. Pokiaľ nádobu zdvihnete z plochy dotyku, varenie sa preruší. 

Neuveriteľná tichosť umývania

Posledným mechanickým, takmer elektronickým kuchynským sluhom, ktorého v našej krátkej exkurzii preberieme, sú umývačky riadu. Viete, že pri ručnom umývaní sa zničí päťkrát viac pohárov, než pri umývaní v umývačke ? Inteligentné umývačky totiž už nemajú len špeciálny program pre sklenené nádoby, ale tým, že automaticky umývajú v rovnomerne nízkych teplotách, zabraňujú chúlostivému pnutiu. Tiež sú pritom veľmi tiché. Napríklad výrobca AEG Electrolux sa chváli, že jeho umývačka riadu Favorit 88080 je svojimi 41 dB neprekonateľne výrazne tichšia, než je normálny hovor. Môžete sa tak po jedle pri stole nerušene baviť, zatiaľ čo váš sluha ticho umýva riad. Pre spravodlivý posudok je nutné podotknúť, že ostatní výrobcovia sú ohľadne hlučnosti za Electroluxom v tesnom závese a ich výrobky sú hlučnejšie o jeden alebo dva decibely.

Na prvú vodu

U moderných umývačiek je štandardným prvkom to, že si svetelným lúčom zmeria znečistenie riadu, teda znečistenie odpadovej vody po prvom opláchnutí. Podľa toho volí ďalší krok, či je nutné ďalšie opláchnutie a tak nie len, že reguluje hospodárenie s vodou, ale tiež garantuje maximálnu čistotu umývaného riadu. Ušetrí sa tak zhruba 25 percent vody u každého umývania. U výrobcu Whirpool je umývačka vybavená duálnym senzorom zašpinenia, ktorý kombinuje dva signály. Prvý signál meria znečistenie vody tekutinami, ako káva, čaj alebo mlieko, a druhý signál sníma pevné častice znečistenia, hoci špenát, vajíčka alebo aj ryžu. Mikroprocesor potom na základe nameraných výsledkoch nastavuje parametre programu. Je treba podotknúť, že meranie prebieha každých desať sekúnd.

Ja ťa poťažkám

Výrobca Miele má nové inteligentné rozpoznanie množstva naplnenia riadu v umývačke. To umožňuje kedykoľvek adekvátny prísun vody do umývačky. Napríklad pri polovičnom naplnení sa pri zvolenom programe zníži spotreba vody až o 16 percent. Pokiaľ však naplníme našu umývačku „až k prasknutiu,“ bude veľké množstvo riadu viazať na svoj povrch aj veľké množstvo vody. Umývačka si preto povie o prísun vody navyše, než je štandardné množstvo pre daný program. Hospodárenie s vodou je pri umývačke veľmi dôležité, ovplyvňuje to totiž aj spotrebu elektrickej energie. Prednosťou súčasných umývačiek je fakt, že pri otvorení dvierok umývačky sa už nevyvalia oblaky horúcej pary. Je to vďaka lepšiemu sušeniu a ventilátoru, ktorý pohltí tieto pary skôr, než užívateľ otvorí dvierka. Takže bezprostredné okolie zostává zdravé a čisté. Zároveň je tak chránený nábytok.

S tabletkami si rozumieme 
 

V modernom svete sú aj moderné umývacie prostriedky. Ak je vaša umývačka inteligentná, musí vedieť prijímať umývací prostriedok, soľ aj leštidlo v jednej tablete. Musí tiež mať bežné programy určené pre umývanie riadu bez nutnosti sa starať o doplňovanie soli alebo leštidla. Napríklad výrobca Miele má možnosť jednoduchým stlačením tlačidla kedykoľvek pri všetkých umývacích programoch „tablekovú“ funkciu zapnúť alebo vypnúť. 

Dvojaká účinnosť umývania

Každý výrobca umývačiek je pyšný na usporiadanie priestoru vo svojom umývacom koši. Ten je spravidla rozdelený na dva a väčšinou v ňom je možné realizovať dva spôsoby umývania. V spodnom koši je možné umývať riad vyžadujúci intenzívnejšie umývanie, v hornom menej zašpinený riad. Takzvané zónové umývanie môže byť v menej zašpinenej variante kratší (aj len 15 minút) alebo naopak dlhší než štandardný umývací cyklus. Väčšinou táto funkcia slúži aj k umývaniu polovičného počtu jedálenských súprav. Úplne špecifický je program výrobcu Whirpool. Jeho Antibakteriálna funkcia funguje tak, že na konci umývacieho programu prebehne dodatočné umývanie pri teplote 66 stupňov Celzia. Garantuje odstránenie 99,9 percent baktérií z riadu. Antibakteriálnu funkciu je vhodné použiť potom, čo riad zostal dlhšiu dobu neumytý vo vnútri v umývačke, ďalej v prípade, že sú v domácnosti nemocní alebo malé deti.


Text: Vladimír Iliev

Foto: Whirlpool, Fagor, Miele Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 3

Diskusia

Článok Chytré sklo a umývačky zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 223 príspevkov

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Tiffany Sets: , tiffanyjewelry - outlet.net: Tiffany jóias Tiffany &...

Audemars Piguet: bästa schweiziska replika...

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Ďalšie príspevky »