Vyberáme správnu pračku

19.7.2007 | Jiří Kropylák | Biela technika | Komentárov 0 |

Pri výbere pračky je treba zvážiť, aký veľký a aký výkonný spotrebič vlastne potrebujete. Je zbytočné kupovať veľkú pračku, ktorá vyperie 7 kilogramov (áno, aj také pračky už na trhu sú), ak periete len pre dvoch ľudí. Ale úctyhodný objem bubna bezvýhrad a bezozbytku využije rodina s dvoma a viac deťmi.

Vyberáme správnu pračku - foto, Hyperbyvanie.sk

Pri výbere automatickej pračky je každá informácia a rada vítaná. Chceme, aby dobre prala, aby vydržala veľa rokov, aby nebola príliš veľkým požieračom elektrickej energie a vody. A pretože pre väčšinu domácností hrá dôležitú úlohu aj cena, tak by jej nákup príliš nebolel. Hľadať dobrú pračku vo vyložene nízkych cenových kategóriách sa nemusí vyplatiť. Test spotrebiteľov preukázal, že s cenou klesá kvalita. Pod šestnásť, alebo pätnásť tisíc korún kúpite v najlepšom prípade priemer. Často ani to nie.

Začíname designom

Ak bude vaša nová pračka súčasťou vašej novej kuchynskej linky, väčšinou bude asi zabudovaná, najlepšie plne integrovaná a plnená klasicky spredu. Do malej kúpeľne zasa najlepšie umiestnite úzku pračku plnenú zhora. Naviac existujú aj dizajnovo zaujímavé, voľne stojace pračky, napríklad v retro štýle, alebo v pastelovej farbe, ktoré sa hodia do moderných interiérov a plnia nielen funkciu spotrebiča, ale aj funkciu solitéru. Preto, kým vyrazíte do predajne alebo internerového obchodu povedzte si, ako má vaša budúca pračka vyzerať. Značne vám to uľahčí výber. Ako radu však uvádzame: vzhľad by mal byť pri výbere pračky až na druhom mieste!

Preč s požieračom energií


Priemerná ročná spotreba energie na pranie prádla v bežnej domácnosti je zruba 500 kWh a 20 tisíc litrov vody. Pri zvyšujúcich sa cenách za energie a vodu by ste rozhodne teda od vašej pračky mali vyžadovať, aby jej spotreba pri praní jedného plného cyklu bola výrazne pod 1 kWh (pračky označené A, A+) a aby spotreba vody pri jednom cykle nepresiahla 40 litrov. Spotreba energie úzko súvisí s hladinou vody pri praní.

Šetríme energie

Největší energetickou náročnost nesporně vykazuje ohřev prací lázně. Proto pračky, které díky nejrůznějším systémům používají nižší množství vody, mají také nízkou spotřebu elektrické energie. Stejně tak množství použitého prášku je závislé na objemu prací lázně a tím tedy pračky s nízkou spotřebou vody a energie také uspoří prací prášek. Nejvíce energeticky náročné bývá sušení u pračky se sušičkou. Optimální je, jestliže pračka sama rozezná, kolik vody pro praní potřebuje a dávkuje si sama podle druhu a množství prádla.

Najväčšiu energetickú náročnosť bezosporu vykazuje ohrev vody. Preto pračky, ktoré vďaka najrôznejším systémom používajú menšie množstvo vody, majú aj nízku spotrebu elektrickej energie. Rovnako tak množstvo použitého prachu na pranie je závislé na objeme vody a tým pádom teda pračky s nízkou spotrebou vody a energie ušetria aj viac prášku na pranie. Najviac energeticky náročné býva sušenie v pračke so sušičkou. Optimálne je, ak pračka sama rozozná, koľko vody pre pranie potrebuje a dávkuje si sama podľa druhu a množstva prádla.

Vyberáme správnu pračku - foto, Hyperbyvanie.sk

Šetríme, šetríme, šetríme


Hovorí sa tomu pračka s množstevnou automatikou. Pračka, ktorá vám dokáže ušetriť peniaze v peňaženke, by mala byť vybavená aj úsporným programom. Pri ňom dokáže znížiť teplotu vody a predĺžiť prací cyklus. Takto pračka spotrebuje menej elektrickej energie na zohriatie vody na pranie. Z rovnakého dôvodu ušetríte, pokiaľ je umožnený prívod teplej vody priamo z vodovodu.

text: Jiří Kropylák

foto: WHIRLPOOL, Ariston , MieleDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 17

Diskusia

Článok Vyberáme správnu pračku zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 213 príspevkov

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Zdenka: Kde sa dá takáto závlaha kúpiť? Neviem...

Luxuoso Montblanc Pen foram em alta demanda ,: canetas canetas Mont...

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Ďalšie príspevky »