Máme doma školáka

28.8.2007 | Jana Štichová | Detské izby | Komentárov 0 |

Príde čas, kedy váš potomok vyrazí do školy. Bude mať veľa nových povinností a starostí a vy s ním, pretože nastáva ďalšie kolo prestavby detskej izby. Prváčikovia ešte robia úlohy v kuchyni na jedálenskom stole pod dohľadom maminky.

Máme doma školáka - foto, Hyperbyvanie.sk

Zhruba od tretej triedy už je však z vášho malého školáka takmer celkom samostatné dieťa, ktoré sa síce ešte hrá, ale už má aj svoje ambície. Ako v športe, tak aj v rôznych záujmových krúžkoch. Potrebuje teda poriadny písací stôl, dnes už najlepšie v blízkosti zásuvky pre počítač, viac úložného priestoru na knihy do školy a aj knihy vlastné, na šporové potreby a tiež na niektoré hračky.

Osobný priestor

Školák chce svojich kamarátov privítať vo vlastnom, ale dôstojnom prostredí, kde by mal byť dostatok miesta na rôzne hry. Spanie v prísne oddelenej zóne, kam sa hneď tak ľahko niekto nedostane, deti tiež radi ocenia. Pracovný, alebo písací stôl by mal byť blízko denného svetla a umiestnený tak, aby dieťa, pokiaľ je to možné videlo na dvere a malo prehľad o celej miestnosti. Dieťatu pre začiatok kľudne postačí pracovná doska 100 x 75 cm, dôležitá je jej správna výška.

Rýchly rast

A pretože deti rýchlo rastú, a zariadenie by malo minimálne niekoľko rokov vydržať, sú ideálne zostavy, ktoré rastú s dieťaťom. Dá sa pri nich nastatovať výška a sklon stola, alebo pracovnej dosky a stolička. Vráti sa tak počiatočná vyššia investícia a máme postarané o zariadnie izby aj v jeho študentskom veku. Pokiaľ to tak nie je, bude potrebné dospievajúcemu potomkovi zaobstarať výškovo vyhovujúci stôl, aj stoličku. A pretože s vekom pribúda učenia, tým rastú aj nároky na priestor. Základom by mala byť dostatočne veľká pracovná plocha. Tú môžeme rozšíriť pomocou prídavných rohov a stolíkov, vrátane toho pod počítač. Pri jeho umiestnení by sme mali dodržať niekoľko nevyhnutných zásad. Na monitor by nemalo dopadať priame slnečné svetlo a nemalo by sa v ňom odrážať svetlo z miestnosti. Najideálnejšie riešenie pre umiestnenie počítača je rohový pracovný stôl.

Stolička je kľúčová

Kvalitná stolička je pre zdravý vývoj dieťaťa minimálne rovnako dôležitá, ako pracovný stôl. Šetriť by sme na nej teda rozhodne nemali. Zásada je, že dieťa by malo dosiahnuť chodidlami buď na zem, alebo na pevnú opierku pod nohy. Ideálna detská stolička má nastaviteľné sedadlo, aj podperu pod nohy. Tá potom dieťaťu poslúži skutočne od batoliaceho veku, až po ukočnenie základnej školskej dochádzky, teda do pätnástich rokov. Pre deti staršieho školského veku nie je od veci zaobstarať stoličku s nastaviteľnou opierkou a podrúčkami.

Úložné priestory

Chýbať by nemali ani dostatočné úložne priestory - police, zásuvky, boxy a pod. V malých detských izbách oceníme nábytok na kolieskach, ktoré umožňujú jeho presun a inú podobu môže mať izba cez deň a inú v noci. Väčšie deti vo svojej izbe ocenia pohodlné kreslo. Niektoré z nich venujú veľa času knihám, alebo počúvaniu hudby. Pri starších deťoch, alebo pri školopovinných deťoch sa môže osvetlenie izby prispôsobiť ich želaniu, alebo tam ponecháme osvetlenie klasické. V každom prípade by sme mali brať do úvahy to, že školopovinné dieťa bude potrebovať predovšetkým dobre osvetlený pracovný stôl.

Nočný stolík

Dôležité je aj osvetlenie pri posteli, ktoré je dobré pre čítanie pred spaním. Taká lampa sa dá umiestniť buď na stenu za posteľ, alebo na nočný stolík. Rovnako je možné využiť osvetlenie s výkyvným rámom, ktoré je opäť upevnené ku stene. Nesmieme zabudnúť ani na priestor, ktorý dieťa bude využívať k hrám, alebo svojim koníčkom. Staršie deti sú už natoľko samostatné, že si s izbou vedia poradiť samé. Je však potrebné myslieť na to, že detská izba by mala počítať s miestom pre prácu, odpočinok a zároveň poskytovať úložný priestor na osobné veci. Dôležité je aj farebné zladenie. Červená, biela a drevo tvoria rozumný medzistupeň medzi detskou a študentskou izbou.

Máme doma školáka - foto, Hyperbyvanie.sk

Súrodenecký kompromis

Problémom môže byť usporiadanie detskej izby, ktorú obývajú súrodenci s veľkým vekovým rozdielom, a tým inými požiadavkami. Aj pri dnešnej ponuke je zrejme najťažšie skĺbiť súžitie batoľaťa a dieťaťa školského veku. Potreby dvoch školákov, aj keď je jeden na základnej a druhý na strednej škole sú si bližšie. Stredoškolák, aj batoľa majú svoje potreby, ktoré je pre ich zdravý vývoj potrebné rešpektovať. Diskusia s deťmi, alebo teda so starším dieťaťom je nevyhnutná. Nábytok musí byť nielen pekný, ale aj funkčný a praktický pre obe deti. Pri súžití batoľaťa a školáka je asi najdôležitejší dostatok voľnej plochy za podlahe na hranie. Pokiaľ nechceme koberec, je potrebné vybrať teplý a ľahko udržiavateľný povrch. Zabudnime na dlažbu, liate stierky a kvôli údržbe aj prírodné drevo. Každé z detí by malo mať v izbe aspoň opticky oddelený kút. Neprežeňme to však s rôznymi minipriestormi, kde sa môžu deti cítiť stiesnene. Vyvarujeme sa nestabilných a príliš vysokých kusov nábytku a tiež ostrým hranám. Veci školáka by potom mali byť umiestnené mimo dosah menšieho dieťaťa, najlepšie v uzamykateľných skrinkách.
Text: Jana Štichová

Foto: Lokki



Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 17

Diskusia

Článok Máme doma školáka zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamy







Diskusia

Celkom: 206 príspevkov

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Rika: nielen do bytu, ale aj kancelarie v...

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike fabbrica. [b]scarpe...

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

FitFlop sandaler Kvinner 2013 nye ankomst, Fr: Christian Louboutin outlet billig...

Ďalšie príspevky »