Izba plná hier pre predškolákov

28.8.2007 | Jana Štichová | Detské izby | Komentárov 0 |

Predškolské deti si svoj priestor samé zabývavajú a ich potreby sú naraz výrazne širšie. Izbička batoliatka je im už tesná a vy musíte rozmýšľať nad výraznou zmenou miestnosti, ktorá im do budúcna bude slúžiť k hraniu tých najrôznejších hier.

Izba plná hier pre predškolákov - foto, Hyperbyvanie.sk

Deti potrebujú miesto, v ktorom môžu aspoň náznakom vytvárať variácie rôznych prostredí. Z ľahkých plastových kontajnerov, na ktorých sa dá sedieť, si môžu postaviť napríklad vežu. Veľmi rady využijú všetky možnosti, kde si dokážu postaviť skrýše, domčeky  a bunkre, bohato tiež uplatnia všetky možné ľahké mobilné prvky.

Pre radosť

Svoju schovávačku majú napríklad pod posteľou, alebo pod okrúhlym stolom. Dieťatu do štyroch rokov postačí pre hru a výtvarné práce malý stolík. Pozdejšie je už nevyhnutný kvalitný pracovný stôl, najlepšie s nastaviteľnou pracovnou doskou. Ak bude obohatený o zásuvky, alebo kontajner, tým lepšie. Pokiaľ nemusíte bojovať s každým centimetrom, dajte prednosť väčšiemu stolu, aspoň 140 x 180 cm, alebo ešte lepšie rohovému. Urobíte dobre, ak budete dopredu počítať aj s pozdejším umiestnením počítača.

Miesto pre zábavu a pohyb

Od troch rokov by sa malo dieťa už učiť, že všetko nepatrí na jednu hromadu do krabice, ale na určené miesto. Dieťa by malo mať k dispozícii dostatok regálov, zásuviek a skriniek, kam by mohlo ukladať zvlášť hračky, kresliace potreby, knižky a podobne. V miestnosti by malo byť prostredie maximálne podporujúce umelecké a pohybové sklony detí. Nemala by chýbať plocha na kreslenie, ani malé miesto na cvičenie. Praktické a určite vítané môžu byť napríklad ribstol na stene, hojdačka v dverovej zárubni. Veľa, najmä väčších a nadnárodných reťazcov dnes ponúka rôzne hojdacie podložky, uzavieracie a točiace sa kresielka, stany iglu a ďalšie "prieskumnícke" hračky, ktoré ocenia hlavne mladšie ročníky. Niektoré z nich sa ale dajú využiť aj pre oživenie izby teenagera.

Poschodové postele nie sú pre každého  

Samostatnou kapitolou medzi detskými posteľami sú poschodové postele. Výhodou efektívneho využitia priestoru, ktorého nedostatok však v rodinnom dome nebýva problém, vyvažuje množstvo nevýhod. Dieťatu na hornom lôžku často komplikuje zaspatie vyššia teplota vzduchu, dieťa na spodnom lôžku zasa môže obťažovať prach uvoľňovaný z matraca a lôžkovín hornej postele. V žiadnom prípade by teda nemalo byť spodné lôžko poschodovej postele využívané dieťaťom s chorobami dýchacích ciest, alebo trpiacim na astmu. Pri časom nočnom prebúdzaní dieťaťa a návštevách toalety sa pridáva riziko pásu pri opakovanom lezení po rebríku.

Schodíky so zábradlím

A konečne je tu aj pomerne častý problém detského nočného pomočovania, ktoré môže pretrvávať až do siedmich rokov. Použitie poschodovej postele v detskej izbe podmieňuje aj svetlá výška miestnosti. Vzdialenosť horného lôžka od stropu miestnosti by mala umožniť pohodlné a bezpečné sedenie dieťaťa, lepšie však dospelého, ktorého výšku behom času potomok pravdepodobne dorastie. Pokiaľ to okolie poschodovej postele a usporiadanie izby dovoľuje, je lepšie zvoliť k výlezu na horné lôžko strmé schodíky, ako rebrík, a doplniť ho zábradlím, napríklad povrazovým.

Nové nápady

Kompromisným riešením využívajúcim výhody poschodovej postele a zmierňujúcim jej nedostatky sú dnes jej modifikované verzie. Postieľky detí nie sú priamo nad sebou, ale v pôdoryse sa prekrývajú len čiastočne, často v pravom uhle, čo spravidla umožní aj menšiu výšku horného lôžka a jeho ľahšiu dostupnosť. V kombinácii s úložnými priestormi alebo písacím stolom dochádza k maximálne efektívnemu využitiu priestoru a vytvoreniu lákavého prostredia pre detské hry.

Text: Jana Štichová 

Foto: Lokki  
 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 27

Diskusia

Článok Izba plná hier pre predškolákov zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 223 príspevkov

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Tiffany Sets: , tiffanyjewelry - outlet.net: Tiffany jóias Tiffany &...

Audemars Piguet: bästa schweiziska replika...

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Ďalšie príspevky »