Zariaďujeme detskú izbu

28.8.2007 | Jana Štichová | Detské izby | Komentárov 1 |

Keď prídu do vášho života a vašej domácnosti deti, je to ten najkrajší darček, ktorý vám môže osud nachystať. Nasledujú príjemné starosti, a jednou z nich je aj to, ako zariadiť ich izbu, alebo izbičku.

Zariaďujeme detskú izbu - foto, Hyperbyvanie.sk
Najmenšie batoliatka a kojenci sú - pokiaľ ide o vybavenie a nábytok, skutočne veľmi skromní. Väčšinou si prajú prežiť čo najviac času s rodičmi a súrodencami. Pre začiatok teda stačí postieľka, polica a prebaľovací pult. Naši najmenší odpočívajú najradšej v súkromí, preto milujú malé skrýše, kde majú pocit úplného bezpečia. Nie je preto od veci im nad postieľku umiestniť veselý baldachýn a okno im zakryť rímskou roletou. Baldachýn môže mať malé okienka, kam starostlivý rodič môže čas od času nazrieť a naše batoľa tiež nebude mať strach z uzavretého priestoru.

Postieľka podľa trendu

Súčasným trendom zodpovedá postieľka s rozmermi 140 x 70 cm na kolieskach s aretáciou, výsuvnými bočnicami a výškovo polohovateľným roštom. Z bezpečnostných dôvodov nesmú byť tyčky v bočniciach od seba ďalej, ako 7,5 cm a výsuvy by mali byť konštrukčne zaistené tak, aby s nimi väčšie dieťa nemohlo manipulovať a zacviknúť si pršteky. Ak kupujeme postieľku "z druhej ruky", je vždy nevyhnutné kúpiť do nej nový matrac. Mal by byť z antialergického prírodného materiálu, ktorý sa dá dobre prať.

Variabilné postieľky

Niektoré postieľky sú tak variabilné, že z ich rozložených dielov môžeme zostaviť detský stôl a bočnice tvoria rebriny na vešanie oblečenia. Prípadne je možné po odstránení bočníc postieľku prestavať na lôžko pre starše dieťa. Od troch rokov by už dieťa malo spať v posteli širokej aspoň 90 - 140 cm. Posteľ by mala byť dostatočne pevná, dlhá a široká aspoň 100 x 200 cm, ale pokiaľ nám to priestor umožní, kľudne aj 120-140 x 220 cm. Ideálny je lamelový rošt, ak je polohovací, je to bod k dobru.

Kolíska alebo hojdačka

Naše staré mamy mávali prastarú a osvedčenú kolísku, ktorá plačúceho potomka ukľudňovala. Jej funkciu v modernej dobe prevzala hojdačka, neuškodí mať v izbičke aj pohodlné kreslo pre matku. Detská izba je ale aj pre tých najmenších miesto plné hier, a preto aj batoľatá budú šťastné, keď budú mať okolo seba hračky, ktoré milujú. Teraz sa pozrieme na problematiku podlahy.

Zariaďujeme detskú izbu - foto, Hyperbyvanie.sk

Pre hranie na zemi


Keďže sa náš potomok bude väčšinu svojho herného času tmoliť po zemi, je rozumné vybrať do jeho izby takú krytinu, ktorú môžete rýchlo umyť. Veľký koberec sa v detskej izbe neudržiava príliš ľahko v dokonalej čistote. Ale menší koberec na hranie je však veľmi vhodný, pretože určite chcete, aby vaše dieťa bolo v čo najväčšej pohode a teple. Izba by preto mala byť predovšetkým príjemná a útulná s prihliadnutím na praktickú stránku veci. Batoľatá milujú veselé farby, preto môže mať takýto koberec na hranie výrazné farebné odtiene. Ostatné farby by sme mali zladiť tak, aby izba žiarila a pritom nebola príliš agresívna. Základom je sýtomodrý strop, pripomínajúci večerné nebo, biele steny, na ostatných doplnkoch červená, žltá a oranžová.

Dôležité osvetlenie


Celkom malé dieťa do šiesteho roka by malo mať izbu osvetlenú tak, aby bol maximálne obmedzený jeho prístup k elektrickej časti. Preto je lepšie dať prednosť stropným svetlám, alebo nástenným lampám umiestneným mimo dosah dieťaťa. Aj stôl, za ktorým sa hrá je najvhodnejšie nasvietiť zhora. Ak však dáme predsa len prednosť prenosnému svietidlu, potom je dobré použiť drobné svetielka na baterku, alebo aspoň transformované napätie 12 voltov.

Bezpečie


Nech už zvolíme akékoľvek osvetlenie, v žiadnom prípade by nemalo mať dieťa šancu dostať sa nejakým spôsobom k elektrickému zdroju, čo platí aj pre zásuvky, ktoré by sme mali chrániť plastovými krytmi. Rozmiestnenie osvetlenia a intenzita svetla by mali byť funkčné, aby bol v maximálnej miere osvetlený celý priestor. Veku dieťaťa prispôsobíme aj dizajn - vybavenie izby. Rovnako, ako v jeho zariadení, tak aj v osvetlení volíme veselšie farby. Vhodné sú halogónové svetlá doplnené rôznymi ozdobami, aby dieťa malo izbu vselú, farebnú a dobre videlo na svoje hry.

Text: Jana Štichová

Foto: LokkiDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 33

Diskusia

Lucka: Pre detskú izbu sa mi páči...< Odpovedať

počet príspevkov: 1

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 219 príspevkov

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Ďalšie príspevky »