Poriadkumilovní roboti

8.9.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Domáca elektronika | Komentárov 0 |

Sú splneným snom každého, kto sa musí pravidelne starať o upratovanie domácnosti. Vysávajú totiž sami. Zvládnu podlahy bez ohľadu na typ povrchu. Preto sa stávajú súčasným hitom v domácom prístrojovom parku.

Poriadkumilovní roboti  - foto, Hyperbyvanie.sk

Nová generácia robotických vysávačov sa v priestore orientuje vďaka zvláštnym technológiám, takže sa dokážu vyhýbať prekážkam a schodom, bez toho, aby spadli a poškodili sa. Ich kompaktný tvar im dovoľuje ľahkú manipuláciu aj pod posteľou alebo iným nábytkom, kam sa s klasickým vysávačom dostanete len ťažko. Samy si v prípade potreby nájdu nabíjaciu základňu a doplnia "šťavu".

Poriadkumilovní roboti , fotka

Kvalita upratovania

Podľa toho, ako robotický vysávač dokáže "vyťažiť" celú upratanú plochu a ako dokonale ju vie zbaviť nečistôt, usudzujeme kvalitu a schopnosti prístroja. Vzhľadom k tomu, že akumulátorové vysávače majú menší sací výkon ako spotrebiče klasické, je rozumné preferovať výrobky vybavené rotujúcou kefou, vďaka ktorej nečistoty doslova vpochodujú pred sací otvor. Vysávače bez kefy s najväčšou pravdepodobnosťou sotva zvládnu čistenie kobercov a uplatnia sa len pri upratovaní hladkých a pevných podlahovín. Ďalším dôležitým príslušenstvom sú postranné rotujúce kefky, ktoré si hravo poradia s vymetením kútov a zberom nečistôt pozdĺž stien. Na týchto miestach sa zvyčajne drží väčšie množstvo prachu a jeho vysatím sa výrazne zníži prašnosť miestnosti, čo ocenia najmä alergici. Podstatná je tiež možnosť nastavenia dĺžky vlasu kefy, rýchlosti otáčania a možnosti pohybu hlavnej kefy spolu s výškou podkladu. Inak môže nastať situácia, že robot vie vysávať napríklad len krátko strihané koberce, alebo niektoré tvrdšie nečistoty odhodí mimo sací otvor, takže zostávajú na podlahe. Vyspelosť, inteligencia vysávača sa teda prejavuje aj schopnosťou rozoznávať, či už sú všetky smeti a špina v jeho dosahu zlikvidované. Až potom pokračuje v práci. Účinok UV diód, ktoré by mali zlepšiť kvalitu upratovania, zatiaľ nebola jednoznačne preukázaná.

Poriadkumilovní roboti , fotka

Náhodné versus plánované trasy

Metódou náhodného pohybu pracujú spotrebiče v podstate prosté umelej inteligencie: po náraze na prekážku sa vysávač vydá iným smerom. Múdrejšie, ale cenovo ešte dostupné prístroje majú sekvenciu pohybu vopred danú. Po miestnosti jazdia a vysávajú buď do konca predvolenej doby, alebo do vybitia batérie. Vytúžený efekt teda nedosahujú cielene, ale dostatočnou dĺžkou upratovania a opakovaním trás. Najinteligentnejšie systémy si dokážu miestnosť najskôr zo všetkých strán "okuknúť" a až potom si stanovia plán a trasu práce. Robot dokáže vytvoriť virtuálnu mapu miestnosti, je schopný vyhodnotiť, kde sa presne nachádza, kde sú rozmiestnené predmety a kde je dokovacia stanica, keď potrebuje nabiť batériu. Je dokonca schopný si zapamätať, kde už upratal a vrátiť sa na miesto, kde pokračuje s upratovaním. Pomáha mu v tom napríklad zabudovaná širokouhlá kamera, ktorá sníme až 30 snímok za sekundu. Už spomínaná schopnosť detekcie nečistôt je ďalšou výhodou inteligentných robotov: miestu venujú zvýšenú pozornosť tak dlho, kým nemajú "istotu", že je naozaj čisté.

Poriadkumilovní roboti , fotka


Bez šťavy to nejde

Aj ten najinteligentnejší prístroj je samozrejme nutné čas od času nabiť. Najlacnejšie typy robotických vysávačov pracujú do úplného vybitia akumulátora. Tam, kde sa práve zastavili, čakajú, až ich niekto pripojí k zdroju energie. Väčšina moderných prístrojov však vie sama rozpoznať, že im dochádza šťava a vrátiť sa na základňu na dobitie. To isté urobí inteligentný robotický vysávač vo chvíli, keď dokončí upratovanie.

Poriadkumilovní roboti , fotka


Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Samsung, Goddess, Ecova
cs
 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0


Súvisiace odkazy a zdroje informácií

Diskusia

Článok Poriadkumilovní roboti zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 213 príspevkov

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Zdenka: Kde sa dá takáto závlaha kúpiť? Neviem...

Luxuoso Montblanc Pen foram em alta demanda ,: canetas canetas Mont...

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Ďalšie príspevky »