Domáce kino - mimoriadny filmový zážitok

1.9.2009 | Ivan Bohatý | Domáca elektronika | Komentárov 0 |

Filmových fanúšikov, ktorí si chcú vychutnať to najlepšie z filmovej ponuky, bez toho, aby boli nútení nechať sa rušiť šušťaním vrecúčok s popcornom a pochechtávaním teenagerov, pribúda. Aby si mohli užiť filmové dielo v celej kráse, vrátane napríklad opakovania jeho zaujímavých častí, s dabingom aj v origináli, či s titulkami, alebo aj niekoľkokrát za sebou, obstarávajú si domáce kino.

Domáce kino - mimoriadny filmový zážitok - foto, Hyperbyvanie.sk

Domáce kino prináša divákovi plnohodnotný zážitok priamo do vlastného prostredia, kde môže byť sám alebo len s priateľmi, ktorých si pozve, bez nutnosti sa za týmto kultúrnym zážitkom dopravovať veľakrát niekoľko desiatok kilometrov ďaleko. Navyše sa nemusí pri výbere filmu obmedzovať aktuálnou ponukou kín.

Zostava domáceho kina sa skladá z vizualizačnej časti (televízia, plazma panel, LCD panel, alebo digitálny LCD projector), AV prijímača alebo zosilňovača, reprosústavy a DVD prehrávača alebo iného rekordéru. Všetky tieto súčasti je možné samozrejme zostavovať v rôznych variantoch, DVD rekordéry, receivery alebo projektory, ich rola v domácom kine je však vždycky totožná: vedieť prečítať obraz a zvuk na DVD, zobraziť ho a prehrať. Ak má kino fungovať tak, aby niektoré komponenty nezostali nevyužité alebo aby zostava nemala slabiny, je nutné si odpovedať na nasledujúce otázky: budete zostavu používať len k  premietaniu filmov, alebo aj ku kvalitnému prehrávaniu hudby? Uprednostníte perfektný obraz na úkor kvality zvuku, alebo naopak?

Domáce kino - mimoriadny filmový zážitok - foto, Hyperbyvanie.sk

Kvalita a veľkosť obrazu

Parametre vizualizačnej časti zostavy domáceho kina závisia hodne na vybranej technológii. Klasické televízory sú už prakticky za zenitom, vytlačili ich plazmové a LCD technológie, ktorých výhodou je predovšetkým ich hĺbka pohybujúca sa zhruba od siedmych do pätnástich centimetrov (na trhu sú však aj ultratenké obrazovky – cca 2 cm). Prínosom sú aj ich veľké uhlopriečky. Okrem ceny je limitujúcim faktorom tiež veľkosť miestnosti, v ktorej bude systém inštalovaný: všeobecná poučka vraví, že  vzdialenosť diváka od obrazovky by nemala byť menšia než trojnásobok uhlopriečky.

Domáce kino - mimoriadny filmový zážitok - foto, Hyperbyvanie.sk
 

Zvukové parametre

Srdcom domáceho kina je audiovideo prijímač alebo zosilňovač. Okrem konektorov potrebných pre vstup a výstup a dekodérov pre podporu vhodných formátov zvuku (5+1 kanálov - Dolby Digital) je najdôležitejším parametrom výkon zosilňovača, ktorý by mal byť kompatibilný s výkonom repro-sústavy a veľkosti miestnosti. Najbežnejšia repro-sústava u domáceho kina sa skladá z centrálneho reproduktoru, dvoch bočných reproduktorov predných, dvoch bočných zadných a subwooferu, ktorým úlohou je postarať sa o basy. Reproduktory a obrazovka by mali tvoriť kružnicu, v jej strede divák sedí. V zostavách s tenkou LCD alebo plazmovou televíziou je možné dodržať potrebné geometrické usporiadanie tak, aby pritom predné reproduktory narušili vzhľad interiéru. Stredový reproduktor sa často umiestňuje nad obrazovku, subwoofer je možné na myslenej kružnici umiestniť tak, aby neprekážal. Nájsť miesto pre surroundové reproduktory s dlhými rozvodmi je trochu zložitejšie, pretože by mali byť pomerne ďaleko od obrazovky. Niekto túto situáciu rieši stojanovým prevedením a lištami, iný vsadí na podhľad a závesné reproduktory.

Domáce kino - mimoriadny filmový zážitok - foto, Hyperbyvanie.sk

DVD prehrávač alebo rekordér

DVD rekordér vie, na rozdiel od prehrávača, zaznamenávať vstupný signál (napr. z antény) na DVD médium, čo je často veľmi praktická funkcia. DVD rekordéry vedia pracovať až s piatimi rôznymi DVD formátmi: DVD-R, DVD+R – napalovacie formáty, na ktorých disk je možné nahrávať len raz, DVD-RW, DVD+RW - prepalovacie formáty s diskom schopným opakovaného nahrávania a DVD-RAM - prepalovací formát - disk s možnosťou opakovaného nahrávania, rekordér navyše vždy ponúka k nahrávaniu súčet všetkých prázdnych miest na disku. Pretože väčšina prehrávačov a rekordérov nie sú kompatibilné so všetkými formátmi, je dobré zvážiť formáty, v ktorých  potrebujeme napaľovať a čítať. DVD rekordéry môžu tiež obsahovať pevný disk, na ktorý je možné nahrať niekoľko hodín záznamu, a potom ho zmazať alebo napáliť na DVD médium. 

Domáce kino - mimoriadny filmový zážitok - foto, Hyperbyvanie.sk

Všetko v jednom

Mnohým ľuďom však už domáce kino poskladané z rôznych komponentov nevyhovuje: chcú mať elegantný systém, takzvane „všetko v jednom“, ktorý bude navyše ladiť aj s televízorom. Miesto zbierky diaľkových ovládačov preferujú možnosť ovládať celý systém jedným tlačidlom. Preto sú nové rady systémov domácich kín od popredných výrobcov elektroniky vybavené veľkým množstvom chytrých technológií, vďaka ktorým nie sú potrebné napríklad zadné reproduktory, štýlová hlavná jednotka môže byť umiestnená na stole, na poličke alebo na stene, spoločne s kompaktnými reproduktormi a ukrytým subwooferom. Na všetko navyše stačí jediný ovládač.
K najnovším technológiám patrí napríklad Ambisound prinášajúci pohlcujúci viackanálový priestorový zvuk, rozhranie HDMI pre prenášanie digitálneho videa s vysokým rozlíšením a digitálneho viackanálového zvuku, a technológiu zvýšenia rozlíšenia videa, čo znamená, že systém dokáže obraz v štandardnom rozlíšení z DVD diskov prevzorkovať na 1080p a prehrávať ich v dokonalom farebnom podaní a pôsobivej kvalite aj na tých najväčších obrazovkách. Obraz aj zvuk sú vďaka tomu hlboké a totožné,  zážitok zo sledovania neobmedzuje ani divákova pozícia, ani veľkosť alebo tvar miestnosti, ktorých interiér nezahlcuje množstvo reproduktorov (zadné často nie sú potrebné) a káblov (bezdrôtové prepojenie). Systémy majú tiež nočný režim, ktorý aj pri stíšenom zvuku (obmedzenie náhlych zvukových efektov)zaisťuje zrozumiteľnosť dialógov.

Domáce kino - mimoriadny filmový zážitok - foto, Hyperbyvanie.sk

Kompatibilita s mnohými formátmi

V závislosti na výrobcovi a typu zvoleného domáceho kina okrem DVD prehrávača, ktorý podporuje mnoho formátov DVD-Video, DVD+R/+RW, DVD-R/-RW, Video CD/SVCD, CDR/-RW, DivX Ultra, MPEG I, MPEG 2, MP3, WMA, JPEG, môže výrobok disponovať aj digitálnym tunerom AM/FM, RDS, konektorom dokovacej stanice pre iPod, MP3 Link, USB, HDMI výstup, TV vstup, scart. Je možné využiť taktiež záznamy uložené na rôznych typoch prenosných zariadeniach a spätne na ne ukladať.

Domáce kino - mimoriadny filmový zážitok - foto, Hyperbyvanie.sk

Blu-ray prehrávače

Na trhu je výrobok, ktorý ako prvý na svete umožňuje prehrávanie interaktívnych bonusových materiálov úplne novým spôsobom, než dosiaľ ponúkali nosiče DVD. Z hľadiska kvality obrazu, zvuku a zobrazenia farieb  splňuje aj najprísnejšie merítka hollywoodskych tvorcov. Okrem iných vychytáviek ponúknu Blu-ray vďaka zvýšenej kapacite omnoho zábavnejšie a názornejšie komentáre, než ako je zvykom u DVD. Režisér alebo herci sa budú objavovať v menšom podokne (ako by stáli pred filmovým plátnom) a behom komentára môžu ukazovať na konkrétne osoby alebo predmety. Režim „pohľad do zákulisia“ zase sprístupňuje doplnkové informácie o ľuďoch, miestach a veciach, ktoré sú práve na obrazovke. Stačí pomocou diaľkového ovládača vybrať prvok zvýraznený na obrazovke a v podokne sa zobrazia príslušné údaje napríklad o oblečení, ktoré má herečka na sebe, alebo o reštaurácií, kde sa scéna odohráva. Pri prehrávaní celovečerných animovaných filmov je možné zase v podokne sledovať prácu dabéra kreslenej postavy, prístroj ovláda aj funkciu prepínača medzi jednotlivými zvukovými stopami (je možné počúvať buď zvuk hlavného obrazu, alebo zvuk bonusov, alebo obe stopy súčasne). 

Domáce kino - mimoriadny filmový zážitok - foto, Hyperbyvanie.sk

Neviditeľné domáce kina

Sú prijateľným riešením pre užívateľov, ktorí síce majú plochý televízor, ale o systém priestorového zvuku by sa najskôr kvôli množstvu ďalšieho vybavenia, zložitej inštalácii aj ovládania alebo nutnosti rozviesť káble po celej miestnosti k piatim reproduktorom a jednému subwooferu asi nezaujímali. Nové modely sa všetkým týmto problémom vyhýbajú vstavaním v celej technológie, spracovania, zosilnenia a reprodukcie zvuku do jedinej jednotky ukrytej v štýlovom stolíku, na ktorý je možné okrem televízora umiestniť ešte ďalšie 4 zariadenia. Ide o „najčistejší“ súčasný systém priestorového zvuku. Jediný diaľkový ovládač riadi nie len prácu celého systému, ale umožňuje aj synchronizáciu celej sústavy pomocou jediného tlačidla. Špeciálne antivibračné prvky sa postarajú o čo najmenší prenos plných basov z dvojice subwooferov cez kostru systému do podlahy a stien, takže kvalitný zvuk neruší susedov. Systému nechýba ani už zmienený nočný režim.

Domáce kino - mimoriadny filmový zážitok - foto, Hyperbyvanie.skDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 5

Diskusia

Článok Domáce kino - mimoriadny filmový zážitok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 223 príspevkov

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Tiffany Sets: , tiffanyjewelry - outlet.net: Tiffany jóias Tiffany &...

Audemars Piguet: bästa schweiziska replika...

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Ďalšie príspevky »