Centrálny vysávač už nie je luxus

1.9.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Domáca elektronika | Komentárov 0 |

Pre modernú domácnosť sa tento spôsob údržby podlahovín a čalúneného nábytku stává nevyhnutnosťou. Vďaka skvelým užitočným vlastnostiam sa centrálny vysávač zaradil ku špičkovým technológiám súčasnosti a iste aj budúcnosti. Elegantné riešenie vychádzajúce zo zabudovania rozvodov do konštrukcií domu minimálne zasahuje do vzhľadu interiéru.

Centrálny vysávač už nie je luxus - foto, Hyperbyvanie.sk

S realizáciou je ideálne počítať už pri hrubej stavbe alebo rekonštrukcii domu, samotnú inštaláciu centrálneho vysávača treba rozdeliť na dve fázy. Prvá etapa spočíva v zabudovaní rozvodov so zásuvkami, prebieha ešte pred dokončením omietok a podláh. Montáž agregátu a zásuviek je možné zladiť s dokončovacími stavebnými prácami. Zaobstaranie centrálneho vysávača je samozrejme reálne aj pre tých, ktorých dom je už hotový. Je však nutné počítať s tým, že sa nebude možné vyhnúť určitým zásahom do objektu. Firemní pracovníci sa pravdaže snažia masívnu deštrukčnú činnosť eliminovať a vždy hľadajú šetrný spôsob prevedenia vychádzajúci z konkrétnych podmienok. Využívajú napríklad nefunkčné komíny, rozvody je možné viest tiež rôznymi podhľadmi alebo pódiami a podobne. Niektoré firmy ponúkajú aj návod na svojpomocnú montáž zariadenia. 

Hluk aj prach mimo interiér 

Ideálnym miestom pre saciu jednotku s odlučovačom prachu, ktorá je hlavnou súčasťou celého systému, je garáž, sklad alebo iná technická miestnosť. Hluk sa teda do obytného interiéru vôbec nedostane a vysávanie je takmer nepočuť. Sofistikovaný rozvod potrubného systému centrálneho vysávača umožňuje inštalovať špeciálne zásuvky v počte a dispozíciách zodpovedajúcich rozlohe a členeniu domu, množstve miestností a veľkosti vysávanej plochy. Ideálne rozloženie zásuviek zaručuje komfortný pohyb hadice s príslušenstvom po celom interiéri, pričom z jedného napojenia by sa malo vysávať maximálne 65 m2 plochy. Vďaka prepojenia kontaktov nízkonapäťového ovládania v zásuvkách s ovládacím modulom začne vysávač pracovať okamžite, ako sa hadica zasunie do zásuvky. Väčšina nečistoty sa vďaka cyklónovému efektu odlúči a vzduch odchádza cez špeciálny filter mimo objekt. V miestnosti preto výrazne klesá prašnosť, čo oceňujú najmä ľudia, ktorí trpia alergiami.

 

Hadice a hubice

Dĺžka hadíc môže dosiahnuť až 10, 5 m. Český trh ponúka hadice, ktoré sací proces spúšťajú len zastrčením do zásuvky, aj produkty s ovládaním, ktorých chod celého systému aktivujú pomocou vypínača na rukoväti. K centrálnym vysávačom je pochopiteľne možné prikúpiť celý rad doplnkov a príslušenstva, ktoré sa predávajú buď jednotlivo, alebo v sade. Nástavce umožňujú vysávať pevné podlahy, koberce alebo napríklad prach zo žalúzií či počítača. Medzi užitočné prídavne zariadenia patria rovnako separátory, teleskopické trubky, vešiaky na hadice a podobne. K veľmi zaujímavým doplnkom patrí takzvaná štrbinová zásuvka VAC PAN alebo VacuSweep, ktorých miesto je v spodnej časti podstavca pod kuchynskou linkou. Stačí k nej namiesť rôzne nečistoty v jej okolí, ktoré pohodlne vysaje.

Vyberajte podľa priestoru

Výkon a veľkosť vlastného agregátu musí zodpovedať tomu, či chceme systém inštalovať do bytu, alebo do rodinného domu. So zväčšujúcou sa vzdialenosťou hadicového vstupu od agregátu by mal tiež rásť výkon zariadenia. Vzhľadom k tomu, že v byte sa agregát umiestňuje najčastejšie do komory, skrine s čistiacimi prostriedkami alebo na balkón, postačí prístroj s menším ťahom. Pre dom bude nutné siahnúť po výkonnejšom type zariadenia. Cena sa u stredne výkonných agregátov pohybuje okolo 15 000 korún, rastie však v závislosti na veľkosti výkonu. Na jej výške sa však odrazí rovnako náročnosť montáže, typ vybraného vysávača alebo množstvo prídavných zariadení.

Údržba a čistenie

Nečistoty vysávané Bezdíčkovými systémami sa hromadia v prachových kanystroch, ktoré stačí vysypať zhruba štyrikrát do roka, podľa množstva vysávania a intenzity prašnosti v interiéri. Niektoré centrálne vysávače je možné vďaka pohyblivému samočistiacemu filtru, ktorý nie je nutné prať, považovať za úplne bez údržbové. Sáčkových centrálnych vysávačov je minimum, možno aj preto, že sáčky je nutné meniť ako u klasických spotrebičov. Vzhľadom k objemu, ktorý sa pohybuje okolo 20 litrov, však nie sú intervaly tak krátke.  

Text: Alena Müllerová, Foto: Beam, Electrolux, Sot-Eko, Smart-VacDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 4

Diskusia

Článok Centrálny vysávač už nie je luxus zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 223 príspevkov

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Tiffany Sets: , tiffanyjewelry - outlet.net: Tiffany jóias Tiffany &...

Audemars Piguet: bästa schweiziska replika...

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Ďalšie príspevky »