Prezentácia vašej firmy – kvalitný projektor

14.8.2007 | Milan Loucký | Domáca kancelária | Komentárov 0 |

Projektor slúži pri rekapituláciách, školení či prezentovaní nových výrobkov, alebo postupov. Existuje celá škála projektorov – od veľkých a drahých, ktoré budú slúžiť na jednom mieste až po menšie, cestovné. Pri výbere projektora by ste sa mali zamerať na niekoľko dôležitých vlastností, ktoré budete určite vyžadovať.

Prezentácia vašej firmy – kvalitný projektor - foto, Hyperbyvanie.sk

Jako zložiť obraz

Jedným v prvkov pre rozhodnutie je aj technológia, akú projektor používa. Teda, či je DLP alebo LCD. Technológiu LCD poznáte asi najlepšie -  svetelný zdroj prechádza pred farebné bunky, ktoré sa spriechodňujú pre chod svetla a tak sa na stene zloží obraz. Pre každú farbu sa tu nechá prechádzať zafarbené svetlo, ktoré sa z troch zložiek potom skladá na stene. 3LCD projektory od firmy Epson ale majú pre každú "farebnú cestu" extra LCD panel a preto je premietaný obraz krištáľovo čistý a ostrý. Technológia DLP pochádza od firmy Texas Instruments a jej základom je malý čip s mikrozrkadielkami, ktoré dokážu vychýliť chod lúča dopodajúceho na čip. Ten je osvetľovaný postupne troma základnými farbami a práve prostredníctvom malých mikrozrkadielok vychyľovaný tam, kam je potrebné. Obraz sa potom zasa zloží na stene. Nevýhodou je "blikanie" obrazu, ktoré ale nemusíte vnímať. Preto sa používajú premietačky s troma DLP čipmi, ktoré dodávajú obraz každý pre jednu farbu (RGB - red, green, blue: červenú, zelenú, a modrú). Tu sú výsledky podstatne lepšie, ale celé je "to" zasa logicky drahšie...

Doplnok

K tomu, aby ste na stenu dostali čo najkvalitnejší obraz, potrebujete poznať aj rozlíšenie. Klasické 800 x 600 je stále viac vytlačované rozlíšením 1024 x 768 obrazových bodov. V projektoroch, zobrazujúcich signál televízneho vysielania vo vysokom rozlíšení nájdete až užasných 1080 riadkov, ktoré projektor dokáže zobraziť. Venujte pozornosť pri výbere aj možnostiam pripojenia, je jasné, že v moderných projektoroch, ktoré dokážu zobraziť 1080 pixelov, musí byť konektor HDMI alebo DVI, ináč "tam" proste signál s týmto rozlíšením nedostanete. Úžasné ovládače dostanete skoro so všetkými prístrojmi a s ich pomocou môžete prevádzať nastavovanie prístroja. To je dnes už základ a nemali by ste kupovať projektor bez ovládača.

Prezentácia vašej firmy – kvalitný projektor - foto, Hyperbyvanie.sk

Inštalujeme

Pri inštalácii projektora počítajte s jeho najvýhodnejším umiestnením na strop, pomocou špeciálneho držiaka. Pokiaľ máte na stene inštalované podhľady, alebo sadrokartóny, nie je problém s privedením vodičov - ináč je táto záležitosť zložitejšia. K projektoru totiž musí ísť minimálne jeden kábel - sieťový, pretože zatiaľ nikto nezrealizoval prenos energie bezdrôtovo. Signál môžete k projektoru priviesť prostredníctvom Wi-Fi siete, alebo modulu Bluetooth. Opýtajte sa na to pri kúpe, ušetrí vám to kupovanie špeciálnych dlhých prepojovacích káblov. A ešte niečo:  pokiaľ chcete projektor inštalovať k stropu, tento musí mať možnosť prepnúť zobrazenie "hore nohami", pretože bude na strope skutočne prichytený a umiestnený "nožičkami nahor". To, že by vertikálna rovina osi projekcie mala byť kolmá na plátno a mala by prechádzať jeho stredom, snáď ani nemusíme pripomínať.

Prezentácia vašej firmy – kvalitný projektor - foto, Hyperbyvanie.sk

Najdôležitejšie charakteristiky projektora

Svetelný výkon – udáva množstvo svetelného toku, vysielaného bodovým zdrojom do priestorového uhla. Základná jednotka svietivosti v sústave SI je síce cd (candella), ale v obore projektorov sa stretnete len s označením cd/ m2 alebo ANSI lumen (lm). V projektoroch sa ako špičková považuje hodnota 2500 ANSI lm, pre základné práce dostačuje 800 ANSI lm. Čím vyššia hodnota, tým lepšie pre vás.

Kontrast – udáva pomer medzi najsvetlejšou a najtmavšou plochou, ktorú je projektor schopný vyžiariť. Udáva sa ako pomer hodnota ku jednej, pričom čím vyššia je táto hodnota, tým lepšie pre vás, pretože rozdiely medzi svetlými a tmavými plochami sú viac rozdielne a lepšie vnímate obraz – čím menšia je hodnota pomeru, tím je obraz viac rozmazaný.

Prezentácia vašej firmy – kvalitný projektor - foto, Hyperbyvanie.sk


Rozlíšenie – čím vyššie rozlíšenie, tým lepšie zobrazenie detailov. Pre vás pri voľbe platí – čím vyššie natívne (prirodzené) rozlíšenie projektora máte, tým lepšie budú zobrazené detaily. Rozlíšenie môže byť aj menšie, než natívne, ale počítajte s tým, že obrázky nebudú ostré.

Cena projektora – závisí na vybavení projektora (svietivosť, rozlíšenie, kontrast, diaľkové ovládanie, prípojné miesta, možnosti) a je poväčšine dosť silne závislá na ponuke trhu s porovnateľnými výrobkami. U nás sme na ňu dosť citliví a tak sa stáva, že veľakrát šetríme na nepravom mieste!

Cena lampy a jej životnosť – lampa je najdrahšou časťou celého projektora, je to spotrebný materiál. Vysoko výkonná lampa svojím žiarením emituje kúsky kovu zo špirály a tie sa usádzajú na vnútorných stenách banky a tým znižujú výkon svetelného zdroja a tým klesá svietivosť. Pokiaľ sa kovu na vnútornej stene banky uloží príliš veľa (pokiaľ teda lampu včas nevymeníme), vďaka odlíšenej tepelnej rozťažnosti môže dôjsť k samovoľnému prasknutiu lampy, čo môže mať za následok zničenie elektroniky alebo optiky projektora. Preto súčasťou projektora je počítadlo prevádzkových hodín lampy, kedy ste včas upozornení na nutnosť výmeny lampy, aby sa predišlo havárii.

Zobrazovaný obraz
– môže byť v podstate v pomere 4 : 3 alebo v stále obľúbenejšom širokouhlom formáte 16 : 9.

Prezentácia vašej firmy – kvalitný projektor - foto, Hyperbyvanie.sk


Možnosti zmeny veľkosti obrazu
– projektor umiestnite v miestnosti na miesto, z ktorého sa premieta obraz na stenu. Pomocou optiky môžete meniť veľkosť obrazu. V návode teda nájdete najmenšiu vzdialenosť od steny, z ktorej je projektor schopný premietať a vzdialenosť maximálnu. Pre tieto dve medzné hodnoty výrobcovia udávajú veľkosť uhlopriečky obrazu na stene alebo na plátne, kam premietate.

Možnosti pripojenia – klasický projektor môžete pripojiť káblom VGA, ktorým pripájate klasický monitor k počítaču, alebo notebooku. Ďalej bývajú vybavené konektorom. Vybavenie DVI alebo HDMI umožní prepojiť projektor s počítačom digitálne priamo, takže zobrazovaný obraz býva o „trochu“ lepší, než keď ho privediete pomocou analógového konektora VGA.


Text: Milan Loucký

Foto: Barco, BenQ, Epson, Herma, Panasonic, ToshibaDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 9

Diskusia

Článok Prezentácia vašej firmy – kvalitný projektor zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 206 príspevkov

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Rika: nielen do bytu, ale aj kancelarie v...

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike fabbrica. [b]scarpe...

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

FitFlop sandaler Kvinner 2013 nye ankomst, Fr: Christian Louboutin outlet billig...

Ďalšie príspevky »