Kobercová geometria, romantika i klasika

30.1.2012 | Monika Kovačková | Doplnky pre domácnosť | Komentárov 0 |

Koberec síce v praxi býva jedným z posledných zariaďovacích predmetov, ale o tom, ako bude vyzerať, teda o jeho farbe, vzore, veľkosti i tvaru je dobre premýšľať už od začiatku vybavovania miestnosti. Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že koberec vyberáme zo všetkého najskôr. Ostatne nie nadarmo Arabi tvrdia, že k zariadeniu bytu úplne stačí obyčajný koberec.

Kobercová geometria, romantika i klasika - foto, Hyperbyvanie.sk

Je jasné, že určujúcim kritériom je vzhľad, konkrétne farba a vzor. Predovšetkým farby totiž určujú vzhľad celej miestnosti a veľmi významne ovplyvňujú náladu človeka. Všeobecne možno vychádzať z toho, že tmavé odtiene a výrazné vzory priestor opticky zmenšujú a zútulňujú, aj keď na optimizme nepridajú. Svetlé s nenápadnou kresbou zase myseľ povzbudia, miestnosť rozjasnia, pridajú jej na rozmere a dovolia presadiť sa iným výrazným prvkom interiéru, napríklad nábytku alebo nápaditému stvárneniu stien. Červená, oranžová, odtiene žltej a hnedej dokážu dodať izbe teplo a slnko, studené farby ako modrá, zelená a sivá sú zase schopné prostredie pocitovo schladiť. Pozor treba dávať aj na intenzitu farieb, príliš agresívne tóny môžu totiž byť až nepríjemné a spôsobovať nervozitu. Farebnosť a vzor koberca je tiež potrebné prispôsobiť typu podlahovej krytiny. Vo veľkých miestnostiach môže kusový koberec okrem role estetickej a izolačnej zohrať aj úlohu optického predelu.

Kobercová geometria, romantika i klasika, fotka

Piesok, tráva, drevo

Ako ukázal veľtrh bytového textilu Heimtextil 2010 vo Frankfurte nad Mohanom, trendy sa príliš nezmenili. Stálicou zostávajú koberce s geometrickými tvarmi, kruhmi, štvorcami, prúžkami či oblúkmi inšpirované často kubizmom a futurizmom. Presadzujú sa tiež kaligrafické výtlačky, ktoré sú akousi reminiscenciou na japonskú kultúru. Uplatnenie nachádzajú výrazné kvetinové vzory alebo vzory v štýle prírodnín, ako sú piesok, tráva, kameň, drevo či hlina, či osvedčené zvieracie motívy. Na obľube nestratila ani klasika, ktorá ťaží zo zložitých vzorov, ako si ich pamätáme z domovov našich prarodičov: ornamenty v podobe čipiek či výšiviek, barokové a orientálne vzory ... všetko nielen v osvedčených temnejších, ťažších tónoch, ale aj so sviežim závanom moderných odtieňov, napríklad kávy latté. Veľmi v kurze sú plastické efekty založené na rôznej výške vlasu alebo vychádzajúce z kombinácie vlneného Filca s klasickou vpichovanou technológiou.

Kobercová geometria, romantika i klasika, fotka

Vlna, akryl, koža a krištále

Dlhá životnosť a pružnosť, to sú vlastnosti, vďaka ktorým je stále materiálom číslo jedna vlna. A to aj napriek tomu, že syntetické vlákna ako akryl alebo polyester, predsa len lepšie odolávajú nečistotám. Tiež sa lepšie farbia, takže ich paleta je oveľa širšia, ale zase časom žmolkovatia a nemajú takú výdrž. Pokiaľ ide o materiály, koberce sa vyrábajú tiež z bavlny, prírodného i umelého hodvábu, kokosových vlákien, kozej srsti, papiera alebo morskej trávy, sisalu, ľanu, dokonca aj z konských vlasov. Na trhu sú aj výrobky z takzvaných čistých vlákien odolných špine, odpudzujúcich prach, napríklad s prímesou teflónu, ktoré ocenia najmä alergici. Okrem toho sa však v poslednej dobe ponuka rozšírila o skutočne luxusné kúsky, napríklad v podobe vzhľadovo výnimočných ručne vyrábaných kobercov z kvalitnej hovädzej, ovčej či krokodílej kože.

Kobercová geometria, romantika i klasika, fotka


Možno ich prirovnať k akémusi patchwork zošívanému z kúskov rôznej veľkosti a farieb, ktorého výsledkom sú geometrické alebo iné vzory. Švy môžu byť dokonale skryté, alebo zámerne viditeľné a dekoratívne. Spojením rôzne opracovaných druhov materiálu (hladkej a osrstenej kože) sa docieli plasticita, zaujímavé vzhľadové obohatenie predstavujú štýlové metalické odlesky. Trh ponúka tiež koberce pletené z kožených prúžkov. Pevnosť a odolnosť všetkým koženým výrobkom dodáva podlepenie celistvým kusom kože alebo podšitie plstenou textíliou. Úchvatné sú tiež "chlpáče" s rôznymi typmi obšívok a bordúr z pravej kože a s dekoráciou v podobe vkladaných kovových doštičiek. Avšak skutočnou lahôdkou sú koberce zdobené trblietavými krištáľmi Swarovski.

Kobercová geometria, romantika i klasika, fotka

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Alax, Caroli, Optimal designDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0

Diskusia

Článok Kobercová geometria, romantika i klasika zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 207 príspevkov

Luxuoso Montblanc Pen foram em alta demanda ,: canetas canetas Mont...

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Rika: nielen do bytu, ale aj kancelarie v...

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike fabbrica. [b]scarpe...

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

Ďalšie príspevky »