Nebuďte unavení slnkom

15.8.2007 | Vladimír Iliev | Doplnky pre domácnosť | Komentárov 0 |

Rolety, žaluzie, plisé alebo protislnečné fólie odrážajú vďaka svojej povrchovej úprave tepelné žiarenie a zaisťujú príjemnú klímu v interiéri. Teplota lamiel medziokenných žaluzií však dosahuje v lete teploty okolo 70 stupňov Celzia, čo stačí, aby ste si na nich usmažili vajíčka.

Nebuďte unavení slnkom - foto, Hyperbyvanie.sk

Zariadenia k ochrane človeka proti negatívnym účinkom slnečného žiarenia majú svoj celkom jasný zmysel. Nie sme pritom sami, komu horúčava vadí. Aj na slnečené žiarenie tak zvyknutí živočíchovia, ako sú púštne jasteričky, vyhľadávajú (pokiaľ teplota presiahne 30° C) bezpečný tieň. Pri teplote 50° C je s nimi celkom amen. V ľudskom racionálnom svete je isté, že okolnou teplotou výrazne klesá výkonnosť zamestnancov, zvyšuje sa počet chybných úkonov a pracovných úrazov.

Začíname roletami

Pre moderné interiéry sú interiérové rolety opäť návratom na výslnie. Sú náhradou všetkým druhom žaluzií. Rozmer upravuje výrobca na želanie zákazníka. Používa sa pre okná zvislé a strešné. Moderné ovládanie je pružinou, retiazkou, kľukou, alebo motorom. Priemer roletového systému sa odvodzuje od výrobných rozmerov a záťaže tieniaceho média. Spodné závažie zaisťuje napínanie látky a môžete vyberať drevené alebo hliníkové, s možnosťou výberu farieb.

Do kancelárie nehorľavé

Tieniaci materiál, je vysoko kvalitná technická textília. Pre kancelárie a PC sály odporúčame používanie roletových látok s perlexovou a nehorľavou úpravou. Náročného zákazníka uspokoja moderné trendy roletového média. Je to matreriál - Soltis a špičkou je Screen. Tieto materiály ponúkajú priehľad do exteriéru prírody, zároveň utlmia intenzitu svetla, ale nezatemnia, znížia priechod svetla, niektoré typy sú nehorľavé.

Kazety

Kazetové rolety je možné v menších rozmeroch používať ako horizontálne zatienenie v spojení motora a silnej pružiny. Pre väčšie rozmery musia byť rolety osadené podpornými tyčkami proti preveseniu tieniaceho materiálu. Hliníkové kazety roliet je možné komaxitovaním dofarbiť podľa želania zákazníka.


Žaluzie ustupujú

Horizontálne a vertikálne hliníkové žaluzie patria bezpochýb medzi najrozšírenejšie tienenia. Pre žaluzie hovorí priaznivá zaobstarávacia cena, dlhá životnosť, ľahká obsluha a regulácia priechodu svetla do interiéru. Nevýhodou žalizií sú ich horšie tepelno-izolačné vlastnosti. Lamely žaluzií vyrobené z hliníka sa na slnku prehrievajú a časť tepla predávajú do interiéru sálaním.

Moderné plisé

Moderním hitem, který se tradičně řadí mezi žaluzie, je takzvané plisé. Dokáže nejen komfortně zastínit, ale i zpříjemnit vzhled oken a tím samozřejmě i celého interiéru. Výrobek je kombinací látkových rolet a horizontálních žaluzií, kde pravidelně skládaná látka v podobě harmoniky zastává funkci stínících lamel. K dispozici je velký výběr různých tvarů a barev. Plisé se používají pro svislá i střešní okna a své uplatnění nejčastěji nachází při zastínění zimních zahrad.

Moderným hitom, ktorý sa tradične radí medzi žaluzie, je takzvané plisé. Dokáže nielen komfortne zatieniť, ale aj spríjemniť vzhľad okien a tým samozrejme aj celého interiéru. Výrobok je kombináciou látkových roliet a horizontálnych žaluzií, kde pravidelne skladaná láska v podobe harmoniky zastáva funkciu tieniacich lamiel. K dispozícii je veľký výber rôznych tvarov a farieb. Plisé sa používajú pre zvislé a strešné okná a svoje uplatnenie najčastejšie nachádza pri tienení zimných záhrad.

Noc a deň

Pre strešné okná trh ponúka obľúbenú variantu dvojitého plisé nazvanú NIGHT AND DAY (noc a deň) podľa slávnej piesne, ktorú preslávil Frank Sinatra. Cez deň môžete použiť textíliu priehľadnú, cez noc nepriehľadnú alebo opačne. Do PVC okien sa dá umiestniť plisé s takzvanou "bezspojovou" montážou. V takom prípade je plisovaná žaluzia do okna pripevnená bez použitia akejkoľvek skrutky, alebo klinca. Pokiaľ sa časom rozhodnete pre iný typ tienenia, sú vaše okná bez dier po prechádzajúcich montážach.

Nebuďte unavení slnkom - foto, Hyperbyvanie.sk

Roleta od Rimanov

Rímska roleta je ďalším atraktívnym doplnkom k oknám, ich vytiahnutím sa vytvárajú efektné pravidelné sklady. Veľkou výhodou tejto rolety je jej ľahká údržba. Látka rímskej rolety je pripravnená k hliníkovému profilu pomocou suchého zipsu, čo umožňuje jej ľahké zloženie. Naviac materiály, z ktorých je vyrobená, sa dajú prať. Roleta je ovládaná pomocou retiazkového mechanizmu, ktorý umožňuje zastavenie v akejkoľvekk polohe a regulovať tak mieru zatienenia interiéru. Neustály vývoj tieniacej techniky a dopyt architektov po netradičných formách tienenia prispeli k vzniku jednej z najväčších zaujímavostí posledných rokov - kombinácii žaluzie a rolety. Výrobok účelne a efektívne kombinuje vlastnosti klasickej rolety, horizontálnej žaluzie a dokáže nahradiť aj záclonu, alebo záves. 

Úplné zatmenie

Stále silnejšia obľuba pôdnych prestavieb prinútila výrobcov vyvinúť roletu, ktorá je svojou konštrukciu a tieniacimi vlastnosťami primárne určená pre strešné okná. Súčasťou rolety pre strešné okná je kovová lišta umožňujúca fixáciu do bočných háčikov. Tieto háčiky umožňujú zastaviť roletu v dvoch základných polohách a regulovať tak intenzitu svetla prichádzajúceho zvonka. Jednou z najdôležitejších vlastností tohto výrobku je, že rovnomerne tlmí slnečné lúče a významnou mierou tak zabraňuje prehrievaniu interiéru. Roleta pre strešné okná je konštruovaná tak, že látka má stály ťah a nedochádza teda k jej preveseniu. Rozmery tejto rolety sú závislé na parametroch strešného okna, všeobecne však platí, že maximálna šírka je 140 cm, a výška 180 cm. Celotieniaca roleta pre strešné okná je špičkový produkt, ktorý zaručuje dokonalé tienenie po celom obvode okna. Pri použití meteriálu Blackout naviac dosiahnete úplné zatemnenie. Tento typ rolety je možné použiť na väčšinu strešných okien. Roletu je možné jednoduchým spôsobom zastaviť v akejkoľvek polohe a zvoliť najpríjemnejšiu možnosť zatemnenia, alebo tienenia. Vďaka dômyselnému pružinovému mechanizmu a špeciálnemu aretačnému kolíku nedochádza k prevesovaniu látky, alebo jej vypadávaniu z bočných líšt. Montáž rolety na okno je veľmi jednoduchá a zvládne ju ľahko každý.

Text: Vladimír Iliev

Foto: archív autora Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 17

Diskusia

Článok Nebuďte unavení slnkom zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 213 príspevkov

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Zdenka: Kde sa dá takáto závlaha kúpiť? Neviem...

Luxuoso Montblanc Pen foram em alta demanda ,: canetas canetas Mont...

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Ďalšie príspevky »