Očarujúce citrusy v kvetináči

28.2.2012 | Monika Kovačková | Izbové rastliny | Komentárov 1 |

Citrusy v sebe skrývajú čaro stredomorské atmosféry, oplývajú nádhernou sviežou vôňou a vábi svojimi sýto sfarbenými plodmi. Tak prečo si túto krásu nevypěstovat v kvetináčoch a netešiť sa z omamnej vône a nádherných farieb deň čo deň.

Očarujúce citrusy v kvetináči - foto, Hyperbyvanie.sk

Citrusy sú vždyzelené, takže si po celý rok budete môcť užívať kúzla prírody, o to viac v čase kvitnutia, kedy vám budú z obsypaných kríkov oči prechádzať. Hoci ide o tropické rastliny, ich pestovanie v bytových podmienkach nie je nič ťažké - stačí starostlivosť o ne prispôsobiť ročnému obdobiu.

Ak ste v pestovaní citrusov začiatočníkom, najlepšou voľbou sú pomerne odolné citrónovníky, ktorých sadenice ľahko zoženiete v každej špecializovanej predajni. Citrónovníky váš byt výnimočne obohatí a osvieži svojimi nádherne tvarovanými a voňajúcimi listy aj kvety a ak budete mať šťastie, ich plody dozrejú do výbornej chuti.

Očarujúce citrusy v kvetináči, fotka

 

Citrusy sú jednodomé, majú obojaký kvety, väčšinou samoopelivé, takže sa o ich opelenie nemusíte príliš starať - napriek tomu je lepšie je v letných dňoch vystaviť opelenie vánkom alebo hmyzom napríklad na balkón, terasu či záhradu. Citrusy však nevystavujte priamemu slnku, ale zaistite im pritienenie napríklad pod korunami stromov. Tieto tropické kríky sú pomerne plodné, takže sa na jednom kríku môžu súčasne vyskytnú dozrievajúce plody, zelené bobuľky, popata i kvety. Pamätajte však, že na výživu jedného plodu potrebuje rastlina 20 až 30 zdravých listov, takže násadu plodov redukujte podľa jej aktuálnej kondície. Doba od kvitnutia po dozretí plodov je pomerne dlhá, počítajte so šiestimi mesiacmi až jedným rokom.

Očarujúce citrusy v kvetináči, fotka

Pri pestovaní týchto subtropických až tropických krov platí, že veľkosť nádoby by sa mala prispôsobovať veľkosti, prípadne starí rastliny. Jednoročným rastlinám stačí kvetináča s priemerom 12 cm, s každým rokom potom voňajúce drevinu presádzajte do nádoby, ktorej priemer je približne o 5 cm väčší.

Rastlinám doprajte špeciálnu zeminu na citrusy, prípadne zmiešajte záhradnícky substrát, ílovitú zeminu a piesok v pomere 2:1:1. Existuje aj špeciálne hnojivo na citrusy, ktoré neobsahuje vápnik, ale naopak má vyššiu koncentráciu železa. V lete je potrebné citrusy prihnojovať až raz týždenne, v zimných menších postačí hnojenie raz za mesiac. Ročnej dobe prispôsobte aj zálievku - citrusy sú vlahomilné, čo znamená, že korene by mali byť stále mierne prevlhčenie, a to mäkkou vodou izbovej teploty. Citrusy potrebujú dostatok vlahy opäť predovšetkým v lete. Keďže sa v zime ukladajú k odpočinku, príliš je nezalievajte, ale udržujte je skôr mierne navlhnuté, pretože nadmiera vody by v tomto období mohla rastlinu aj zahubiť.

Očarujúce citrusy v kvetináči, fotka

V zimnom čase vyhovujú citrusom nižšie teploty okolo 5-15 ° C; v teplom období je optimálna teplota pre rast citrusov okolo 22-24 ° C. V období zimného pokoja, počas ktorého citrusy potrebujú naozaj dostatok svetla, sa krík môže zbaviť veľkého množstva svojich listov. Rastliny sa k životu opäť prebúdza približne vo februári, kedy začínajú pučať nové listy, puky aj výhony. Rastlinu v teplote pod 16 ° C uchovajte až do doby, než budú jej vznikajúce plody veľké asi jeden centimeter. Pravidelné a správne striedanie teplôt v lete a zime vám zaistí naozaj bohatú úrodu.

Očarujúce citrusy v kvetináči, fotka

Autor: Monika Kovačková
 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 1

Diskusia

Ing. Vladimír: Pekný článok, iba mi chýba...< Odpovedať

počet príspevkov: 1

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 213 príspevkov

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Zdenka: Kde sa dá takáto závlaha kúpiť? Neviem...

Luxuoso Montblanc Pen foram em alta demanda ,: canetas canetas Mont...

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Ďalšie príspevky »