Začíname pestovať orchidey (2. diel)

25.1.2012 | Monika Kovačková | Izbové rastliny | Komentárov 0 |

Pestovanie orchideí v byte nie je tak náročné, ako si mnohí, očarení ich nadpozemkou krásou, myslia. Stačí poznať a dodržiavať niektoré zásady pre vytvorenie podmienok, ktoré orchideám prospievajú. Aj napriek dobrej starostlivosť sa však tu a tam môžu vyskytnúť problémy. Preto sa im naučte predchádzať - odmenou vám budú nádherné kvety.

Začíname pestovať orchidey (2. diel) - foto, Hyperbyvanie.sk

Rýchla pomoc

Aj keď ste svojim pýcham pripravili vhodný substrát, správne ich zalievate, primerane hnojíte a chránite pred ostrým slnečným svetlom, ako o tom píšeme v prvom diele nášho dvojčlánku, môžu aj takto starostlivosťou zahrnuté rastlinky ochorieť alebo sa stať obeťou škodcov. Dôležité je vedieť prvé varovné príznaky, že niečo nie je v poriadku, rozpoznať a včas a správne zasiahnuť.

Začíname pestovať orchidey (2. diel), fotka

Znakom zdravých orchideí sú zdravé korene. Tie musia mať zelenú, šedozelenú, niekedy až striebristú farbu a zdravé končeky plné sily. Korene nepotrebujú veľa miesta a ak sa začnú drať na povrch kvetináčov, nie je to na škodu. Korienky tak majú lepší prístup ku svetlu a lepšie nasávajú vlhkosť zo vzduchu. Predovšetkým tak po zaliatí lepšie preschnú a nebudú stáť vo vode a zahnívať. Ku kontrole stavu koreňov sú najlepšie presklené kvetináče, ktoré sa môžu stať zároveň moderným bytovým doplnkom.

Začíname pestovať orchidey (2. diel), fotka

Varovným signálom sú suché či vysychajúce konce koreňov. Príčinou tohto problému je mnohokrát už nevyhovujúci pestovateľský substrát, ktorý sa hlási o výmenu. Pripravte nový substrát z borky, kúskov molitanu a polystyrénu. Pre ozdravenie a odľahčenie substrátu môžete pridať mach, rašelinu či drevené uhlie, ktoré zároveň pôsobí ako dezinfekcia. Rastlinku opatrne vyberte z kvetináča a skontrolujte jej stav. Prípadné zaschnuté končeky ostrihajte a vsaďte ich do nového substrátu. Ak korene mali v pôvodnom kvetináči tak málo miesta, že to na prospievanie rastliny bolo negatívne poznať, zvoľte väčšiu nádobu. Do dvoch mesiacov by sa účinky tejto ozdravnej kúry mali prejaviť novo narastajúcimi, zdravými koreňmi. Ak korene aj naďalej hnijú či osychajú, zopakujte postup. Obmenu substrátu vyžadujú orchidey približne raz za dva tri roky.

Začíname pestovať orchidey (2. diel), fotka

Zdravotný stav orchidey sa výrazne prejavuje aj na listoch a kvetoch. Ak svojej rastlinke doprajete veľa vody, svetla i živín, paradoxne jej tým škodíte. Vlhké a svetlé prostredie je ako stvorené pre vznik a šírenie hubových chorôb, ktoré môžu spôsobiť úhyn celého jedinca. Príznakom napadnutia hubami sú nepravidelné hnedé škvrny na listoch i kvetenstve. Veľmi vážnou chorobou je čierna hniloba či hniloba srdiečka. Takto choré rastliny možno len ťažko zachrániť a preto dbajte na prevenciu, ktorou je predovšetkým správna technika zalievania.

Začíname pestovať orchidey (2. diel), fotka

Orchidey môžu byť napadnuté škodcami, z ktorých najzávažnejšie problémy spôsobujú škodcovia Savi. Na to, či si spolu s orchideou neodnášate z kvetinárstva aj ich, si dajte veľký pozor pri nákupe. Listy orchidey musia byť zdravé a ich spodná strana nesmie byť orosená-kvapky rastlinnej šťavy prezrádzajú, že škodcovia mali hostinu. K zahubeniu ostatných bežných škodcov, ako sú vošky, červíky, puklice dobre zaberajú insekticídne prípravky. Vhodné je tiež kvetináč s rastlinou raz týždenne na okamih ponoriť do mäkkej vody, najlepšie dažďovej. Tento spôsob na jednej strane nahrádza zálievku, na strane druhej rastliny zbavia niektorých škodcov.

Začíname pestovať orchidey (2. diel), fotka


Ak vaše orchidey nevykazujú žiadne viditeľné príznaky ochorenia a napriek tomu sa im prestáva dariť, zistite si, či nepestujete rastliny, ktoré vyžadujú zimnú pokoj. Jedná sa o orchidey, ktoré pochádzajú z oblastí, kde sú väčšie teplotné výkyvy. Medzi druhy, ktoré potrebujú cez zimu odpočinok v nižších teplotách okolo 15 ° C, patrí napríklad Oncidium, Cambria, Cattleya, Cymbidium či Dendrobium. Rastliny týchto druhov umiestnite od jesene na okenný parapet, do zimnej záhrady alebo na chladnejšiu, svetlú chodbu.

Správne pestovanie a prevencia vzniku chorôb vám umožní, aby ste sa zo svojich orchideí len a len tešili.

Autor: Monika Kovačková

 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0

Diskusia

Článok Začíname pestovať orchidey (2. diel) zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 204 príspevkov

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Rika: nielen do bytu, ale aj kancelarie v...

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike fabbrica. [b]scarpe...

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

FitFlop sandaler Kvinner 2013 nye ankomst, Fr: Christian Louboutin outlet billig...

Hohe Qualität Belstaff Online, Belstaff Outle: belstaff panther belstaff...

relógios Chopard: Réplicas de relógiosRelógios...

Ďalšie príspevky »