Veľké rastliny spríjemnia váš domov

19.7.2007 | Ing. Martin Matouš | Izbové rastliny | Komentárov 0 |

Veľké rastliny udávajú tón a sú nevyhnutným dopnkom kvalitného interiéru. Kto nepoznal pocit kľudu, pokoja a istoty v prírode medzi stromami? Veľké rastliny patria k duchu našej uponáhľanej doby. Preplnené diáre nás neustále naháňajú od jednej schôdzky k druhej, jednanie strieda jednanie, všetko prebieha v neustálom strese. Len veľké rastliny zostávajú na svojom mieste.

Zelené uvoľnenie

Nie je preto prekvapením, že veľké živé rastliny v interiéri preukázateľne ukľudňujú a majú pozitívny vplyv na našu myseľ. Samotný pohľad na rastliny v nás vyvoláva pozitívnu energiu, pocit uvoľnenia a zdravia. Domov bez rastlín si dokáže predstaviť len málokto. Aj ten najväčší odporca rastlín vlastní doma aspoň jeden kaktus. Novinkou v modernom bývaní však sú veľké rastliny, ktoré nie sú schované tak, ako "tie menšie" za záclonou, kde nikoho nepotešia. Veľké rastliny sa umiestňujú tam, kde ich ocenia obyvatelia domácnosti.

Symbióza

Okrem produkcie kyslíka zvyšujú rastliny odparom vody vzdušnú vlhkosť v suchých priestoroch. Hydroponicky pestované rastliny alebo rastliny v plne minerálnych zeolitových substrátoch filtrujú zo vzduchu jedovaté látky, napríklad formaldehydy. Mali by sme podvedome cítiť, že rastliny nutne patria do nášho domova. Novo ale začínajú byť rovnakou samozrejmosťou aj na pracoviskách, v interiéroch, vstupných halách a obchodných centrách - nielen v našich domovoch.

V starostlivosti profesionálov

Pestovatelia, ktorí produkujú veľké rastliny pre interiéry sa stále prispôsobujú súčasnému trendu. Kolekcie vhodných rastlín z najrôznejších častí sveta sa neustále rozširujú o druhy, ktorým sa darí aj v podmienkach s nižšou svetelnou intenzitou alebo v menej vhodných pestovateľských podmienkach. Rovnako je dôležitá aj aklimatizácia týchto rastlín v skleníkoch pred výsadbou do interiéru.

Rastliny ako štandard

V mnohých európskych krajinách sú už veľké rastliny v podnikových interiéroch neodmysliteľné. Každý interiér vyžaduje už pri návrhu zodpovedajúce vybavenie zeleňou, ktoré by malo byť vypracované záhradným architektom. Predstavu rastlín, alebo výber vhodných nádob nám uľahčuje vkladanie obrázka skutočných rastlín do digitálnej fotografie interiéru.

Rastliny s vlastným servisom

Servis a odbornú starostlivosť zaistí špecializovaná firma. Súčasťou môže byť zálievka, musí byť hnojenie. Ošetrovanie nadzemných častí rastlín, odstraňovanie suchých listov, alebo zaschnutých koncov listov, zbavovanie prachu. Zlepšenie vzhľadu postrekom prípravku pre lesk listu. Rastliny a ich vzhľad je potrebné upravovať pravidelným a včasným rezom. Odborný dohľad zaistí včasný zásah proti chorobám a škodcom.

Dôležitý substrát

Pestebným substrátom už však nie je pôda s podielom organických substancií, ktorá mineralizuje, mení fyzikálne vlastnosti a rastliny potrebují presadenie. Moderné pestebné technológie využívajú čisto minerálne substráty (zeolitový substrát Zeostrat®, Seramis®, keramzit Hydroton® pre hydropóniu), ktoré zaisťujú rastlinám optimálne pestebné podmienky. Vysoká savosť zaisťuje dokonalé vlahové pomery, absorpčné vlastnosti zeolitových minerálov zaisťujú stabilný prísun živín.

Rastliny bez presádzania

Rastliny vďaka stálym fyzikálnym a chemickým vlastnostiam nemusíme po celú dobu ich životnosti presádzať. Rastliny v minerálnych substrátoch ľahko a úspešne využijeme v domácich interiéroch alebo zimných záhradách. Najmä oceníme čistotu a hygienu takých technológií. V priestoroch, kde žijú alergici, môžeme bez obáv pestovať hydroponické rastliny. Rozdiely a spôsob pestovania izbových rastlín v minerálnych substrátoch si popíšeme v ďalších pokračovaniach.


Text: Ing. Martin MatoušDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 17

Diskusia

Článok Veľké rastliny spríjemnia váš domov zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 213 príspevkov

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Zdenka: Kde sa dá takáto závlaha kúpiť? Neviem...

Luxuoso Montblanc Pen foram em alta demanda ,: canetas canetas Mont...

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Ďalšie príspevky »