Nie je teplo ako teplo

14.11.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Klimatizácie a vykurovanie | Komentárov 0 |

Ideálny systém vykurovania síce asi neexistuje, ale vždy sa dá nájsť riešenie optimálne pre konkrétny dom a byt. Musí mu však vždy predchádzať dôkladný rozbor všetkých okolností a individuálny prístup k dostupným variantom. Kotlom v pivnici totiž vaše šance zďaleka nekončia.

Nie je teplo ako teplo - foto, Hyperbyvanie.sk

Rozhodujúcim faktorom je pritom predovšetkým dostupnosť energie v danej lokalite, pre mnohých samozrejme obstarávacia cena a následné prevádzkové náklady. Rovnako dôležité je hľadisko časovej náročnosti alebo požadované technické zručnosti obsluhy vybraného zariadenia. Ochrancovia životného prostredia pritom budú akcentovať ekologickú záťaž systému, zatiaľ čo tí, ktorí chcú znížiť svoje výdavky za teplo zase budú hľadať najekonomickejší variant. Milovníci živého ohňa sa zase budú obzerať po krboch alebo krbových kachliach ... Skúsme si zmapovať tie najdôležitejšie a najfrekventovanejšie súčasné možnosti.

Nie je teplo ako teplo, fotka

Plynová klasika

Hoci by sa mohlo zdať, že moderná doba ponúka iné a lepšie zdroje tepelnej energie, kúrenie a ohrev vody plynom je stále jedným z najefektívnejších a vyzerá to, že aj v budúcnosti si svoje postavenie udrží. Predovšetkým je ekologické, pretože spaľovaním zemného plynu sa do ovzdušia dostáva minimum škodlivých splodín. Ak sa navyše rozhodnete investovať do moderného a vysoko účinného kondenzačného zariadenia, bude plynový kotol aj veľmi šetrný k vašej peňaženke. Jeho obsluha je jednoduchá, takmer bez práce, zvlášť keď jeho inštaláciu zveríte skúsenému profíkovi. Vyšší výkon kondenzačných kotlov je efektom využitia tepla zo spalín, podľa konvenčných meradiel dokonca presahuje sto percent! Vďaka tomu sa počiatočná investícia, ktorá zhruba o tretinu presahuje náklady na obstaranie kotla teplovodného, počas niekoľkých rokov vráti. Výber kotla však závisí aj od spôsobu odvodu spalín. Bežný kotol potrebuje vyústenie do komína so špeciálnou vložkou. Pre obytné priestory bez komína je vhodným variantom takzvaný turbo kotol, kde sa o nasávanie vzduchu a odťah spalín postará dvojité alebo trojité potrubie. Podrobnú správu o konkrétnych podmienkach vášho bydliska a ekonomický rozbor jednotlivých zariadení, aj vzhľadom na vhodný systém ohrevu teplej vody, vám vypracuje projektant. Dôležitou podmienkou je samozrejme možnosť pripojiť sa k lokálnej sieti zemného plynu. Ak by ste boli odkázaní na samostatný zásobník propánu alebo propán-butánu, ktorý je nutné dopĺňať, výhodnosť tohto riešenia sa trochu zmenší.

Nie je teplo ako teplo, fotka

Komfortná elektrina

Elektrické vykurovanie je nenáročné na obsluhu, dobre sa reguluje, dá sa prispôsobiť charakteru vykurovaného priestoru bez zložitých zásahov do stavby a rôzne kombinovať. Nie je potrebný ani odvod spalín, ale samotná výroba elektriny je drahá, nie práve šetrná k životnému prostrediu. Možno teda kúriť elektrinou úsporne? Jednou z možností je priamo výhrevné elektrické vykurovanie, ale kameňom úrazu je limitovaný odber elektriny za nízke ceny. Zrejme najtypickejším príkladom priamotopov sú konvektory, ktoré pracujú na báze prirodzenej cirkulácie vzduchu v miestnosti. Elektrická energia sa v tele konvektora premieňa na energiu tepelnú, ktorá ohrieva studený vzduch privádzaný zo spodnej časti zariadenia. Ohriaty vzduch potom odchádza hornou vetracou mriežkou. Konvektory sa inštalujú najčastejšie pod okná. Príjemne poslúžia tiež elektrické vykurovacie telesá, zvlášť v kúpeľniach. Dokážu prehriať malé miestnosti a zároveň vysušiť vlhké uteráky. Druhým typom elektrického vykurovania sú akumulačné kachle. Nahromadenú tepelnú energiu odovzdávajú v prípade potreby okolitému vzduchu. Výhoda vykurovania akumulačnými pecami spočíva v spotrebe lacnejšieho (nočného) tarifu za elektrinu, kedy sa teplo akumuluje. Negatívom je pomalá reakcia systému na reguláciu a zložitosť napojenia domácej prípojky k sieti. Na obtiaž môže byť aj veľkosť a vysoká váha kachlí.

Nie je teplo ako teplo, fotka

Retro pevné palivá

Než sme spoznali pohodlie vykurovania na elektrinu a plyn, kúrilo sa uhlím a drevom. Staré postupy sa však vďaka novým technológiám vracajú. V moderných kotloch sa palivo najskôr splyňuje a až potom zhorí, aj preto sa dosiahnutá účinnosť pohybuje až okolo 85%. Vzhľadom k tomu, že drevo a uhlie sú dnes najlacnejšími palivami vôbec, stávajú sa kotly na pevné palivá plnohodnotným alternatívnym zdrojom, ktorý dokáže znížiť náklady. Pevnými palivami sa v zásade predstavuje uhlie alebo biomasa. U nás ide zásadne o biomasu rastlinného pôvodu, predovšetkým drevnú hmotu v podobe celých polien (kúrenie na drevoplyn), drevnej štiepky (odpad z píly), drevených brikiet, hoblín, pilín alebo peletiek. Konkrétny výber vždy závisí od typu a konštrukcii kotla. Najväčšia výhoda biomasy spočíva v jej ekologickej šetrnosti - emisie škodlivín pri spaľovaní sú zanedbateľné. V porovnaní s plynom a elektrinou je jej cena nižšia, v prípade ťažby svojpomocne ju možno získať dokonca zadarmo. Ak vám vôňa dreva a určitá fyzická aktivita vyhovujú, je pre vás kotol na pevné palivá dobrou voľbou. Konečne, obsluha moderných zariadení so zásobníkom, ktorý masu sám dávkuje, nie je nijako zložitá. Uhlie spaľované v starých kotloch s nízkou účinnosťou a vysokými emisiami oxidu uhličitého nie je pre životné prostredie ani našu kapsu žiadnu výhrou, avšak u moderných zariadení je situácia oveľa lepšia.
 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0

Diskusia

Článok Nie je teplo ako teplo zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 219 príspevkov

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Ďalšie príspevky »