Ako funguje klimatizácia

28.8.2007 | Jiří Kropylák | Klimatizácie a vykurovanie | Komentárov 0 |

Je viac vecí, ktoré dotvárajú pohodu v byte alebo v dome. Pod pojmom pohoda si veľa ľudí predstaví napríklad domácu klimatizáciu. Mylný je však názor, že klimatizácia slúži len k zníženiu teploty v rozpálenom byte. Tie dnešné vedia aj temperovať a tak dotvárať pohodu, aj keď vonku leje a je zima.

Ako funguje klimatizácia - foto, Hyperbyvanie.sk

Klimatizácie v modernom byte sú vďaka dizajnu skôr doplnkom, ako násilným umiestnením za každú cenu.

Kompresorová chladnička


Klimatizácia funguje podobne ako kompresorová chladnička. Klasická klimatizácia, ako ju poznáte, má v externej jednotke umiestnený vonku z miestnosti výmenník a kompresor, ktoré sa spoločne starajú o znižovenie teploty chladiaceho média. Táto kvapalina sa dostáva pomocou trubiek do miestnosti, kde sa v ďalšom výmenníku ofukovanom ventilátorom s možnosťou nastavenia intenzity stará o príjemnú klímu v miestnosti. Taká klimatizácia má nevýhodu: jej umiestnenie je navždy dané a nadá sa meniť ho. Externú aj internú jednotku nájdete vždy pri okne alebo na vonkajšej obvodovej stene. Dnešné klimatizácie majú označenie splitové a pozostávajú ze dvoch dielov – kondenzora, umiesteného vonku a výmenníka, umiestneného vo vnútri miestnosti. Spoločne sú prepojené trubkami alebo hadicami s rýchlospojkami, v ktorých koluje chladiaca kvapalina.

Ochladia aj zohrejú


Výmenníková jednotka býva väčšinou esteticky dobre prevedená a svojím vzhľadom ani prevádzkou neruší okolie. Dnešné klimatizácie môžu pracovať aj opačne – tepelne vodivé médium dokážu zohriať a dopraviť do miestnosti – potom sa klimatizácia chová ako kúrenie. Sú preč tie časy, kedy sa kúrilo pomocou horúceho odporového drôtu a vďaka prevedeniu „hrejivej klimatizácie“ je možné aj veľa ušetriť. Aj keď je vonku zima, v miestnosti sa kúri – a účinnosť takejto výmeny udáva faktor COP, ktorý nájdete na energetickom štítku spotrebiča. Označuje zisk, udávajúci koľko kilowatthodín „tepla“ získate prevádzkou jednotky v pomere ku „spáleným“ kWh na jej prevádzku (spotreba kompresora a ventilátora).

Filter vyčistí prach


V súčasnej dobe býva súčasťou klimatizácií aj niekoľkonásobný filter, ktorý čistí vzduch od pevných prachových častíc a častíc cigaretového dymu. Vzduch, ktorý z nej vychádza, je očistený od týchto častíc. Súčasťou klimatizácie môže byť aj ionizačná jednotka, ktorá štiepi molekuly kyslíka a záporne nabité častice vháňa do miestnosti, čo pocítime ako svieži vzduch po letnej búrke. Klimatizácia samotná sa ovláda diaľkovým ovládaním, ktorým nastavujete intenzitu vyfukovaného vzduchu, nastavenie a sklon lamiel a samozrejme zapnutie a vypnutie. S výhodou sa môže klimatizácia ovládať aj prostredníctvom univerzálnych diaľkových ovládaní alebo môžu byť súčasťou systému rozvodu tzv. inteligentného domu. V tom prípade nie je problém ovládať klimatizáciu na diaľku, napríklad z mobilného telefónu.

Ako funguje klimatizácia - foto, Hyperbyvanie.sk

Klimatizácie Panasonic ¨


používajú revolučný spôsob čistenia a zvyšovania kvality vzduchu s názvom e-ion. Jednotka je vybavená čidlom čistoty vzduchu, ktoré sleduje nečistoty v ňom, ako cigaretový dym, pachy z varenia, zápach odpadkov, pach domácich maznáčikov. Pokiaľ miera znečistenia prekročí nastavenú úroveň, uvedie sa do chodu mechanizmus, ktorý do vzduchu vypustí asi tri trilióny aktívnych iontov. Tie vďaka zápornému náboju zneškodnia baktérie a plesne vo vzduchu a naviažu sa na prachové častice. Nečistoty sú privedené späť do jednotky vďaka príťažlivosti kladne nabitého filtra, ktorý pokrýva celý povrch prívodnej mriežky, takže je schopný zachytiť väčšie množstvo nečistôt.

Nové typy


V tomto roku prichádza na trh široké portfólio klimatizačných produktov Panasonic typu split s možnosťou variabilnej inštalácie do všetkých typov budov od kancelárií, cez rodinné domy, byty, až po samostatné miestnosti. Celé portfólio je rozdelené do troch produktových radov. Najvyšší rad E ponúka obe technológie: e-ion so systémom pre zvyšovanie kvality vzduchu a Inverter, ktorý umožňuje efektívnu dvojitú účinnosť klimatizácie, teda ako chladzenie v letnom období, tak kúrenie v chladných mesiacoch.

Na prenosnú klimatizáciu si pripravte niekoľko tisícoviek


Malá a prenosná klimatizácia sa dá zohnať už za 2000 korún. Horná hranica nie je stanovená, cena závisí na prevedení, aj na objeme miestnosti v m3, ktorý chcete chladiť (zistíte ho vynásobením dĺžky, šírky a výšky miestnosti v metroch). Aby ste si urobili predstavu, uvádzame ceny firmy LG. Klimatizácia LG Art Cool Gallery – s možnosťou vloženia obrázka má spotrebu 2,6-3,4 kW (pre miestnosti 65 a 90 m3) a jej cena je 16 500 až 17 500 korún. Vonkajšie jednotky s príkonom od 4 do 9 kW kúpite od 26 500 do 48 000 korún. K nim ale musíte dokúpiť  ešte vnútornú jednotku (50 – 200 m3) za 8 500 až 14 500 korún. Nástennú vnútornú klimatizáciu s príkonom od 3 do 10 kW (pre objem miestnosti 65 – 300 m3) môžete mať za cenu zhruba od 15 000 do 66 000 korún. Pri kúpe sledujte spotrebu a vyberte výrobky, ktoré spĺňajú požiadavky energetickej triedy A alebo lepšiu (A+, A++). Bežne sa ale spotreba pri prevádzke klimatizácie pre menšíu miestnosť vojde do jedného kilowattu (jej prevádzka stojí okolo 2, Sk/ hod), pre stredne veľkú mistnosť ale už počítajte s tým, že sa spotreba minimálne zdvojnásobí (od 3,50 Sk/hod). A spomínaná Art Cool Gallery pre 90metrovú miestnosť zhltne za elektriku až 6,60 Sk/hodinu.
Klimatizácie radu Artcool od LG Electronics umožňujú montáž na stenu a vloženie ľubovoľného obrázka danej veľkosti. Takto sa stávajú absolútne dokonalým rámikom na obraz s vysokou funkčnosťou.

Ako funguje klimatizácia - foto, Hyperbyvanie.sk

Diaľkové ovládanie


pre klimatizáciu umožňuje aj obojstrannú komunikáciu medzi ním a klimatizáciou. Vďaka tomu má užívateť informácie o tom, aké hodnoty sú na klimatizácii nastavené a môže ich ľahko ovplyvňovať.


text: Jiří Kropylák

foto: Archív autora, Daikin, De Longi, LG Electronics, PanasonicDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 12

Diskusia

Článok Ako funguje klimatizácia zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 207 príspevkov

Luxuoso Montblanc Pen foram em alta demanda ,: canetas canetas Mont...

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Rika: nielen do bytu, ale aj kancelarie v...

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike fabbrica. [b]scarpe...

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

Ďalšie príspevky »