Moderná klimatizácia

28.8.2007 | Jiří Kropylák | Klimatizácie a vykurovanie | Komentárov 0 |

Moderné klimatizácie majú minimálny hluk. Už dávno tu hrá svoju úlohu vývoj, ktorý umožnil vývoj tichých ložísk v motoroch alebo počítačovo optimalizovaných lopatiek ventilátorov, ktoré spoločne zaisťujú minimálny hluk pri prevádzke a pri najvyšších chladiacich výkonoch.

Moderná klimatizácia - foto, Hyperbyvanie.sk

Aj menšie moderné klimatizácie majú v sebe zabudované infračervené čidlá detekcie osôb a v prípade, že v miestnosti nikto nie je, predovšetkým z ekonomických dôvodov dokážu znížiť výkon klimatizácie na potrebné minimum. Z hľadiska hluku existuje na mnohých jednotkách režim spánok, ktorý zníži otáčky ventilátora a tým aj beztak už nízky hluk klimatizácie v miestnosti. Tú potom vnímame skôr ako pomocníka a nie ako nútený luxus za každú cenu. V záujme každého je istotne spotreba zariadenia, ktoré užíva vo svojom byte.

Spotreba energie je nižšia

A určite je to aj ekonomické hľadisko, ktoré velí, aby spotrebna bola čo najnižšia. Pri kúpe jednotky sa teda orientujeme predovšetkým triedou energetickej účinnosti, ktorá vypovedá o tom, ako si daná klimatizácia počína v porovnaní s priemerným výrobkom z konca roku 1993. Pretože špecifikáciu energetických tried výrobkov nájdete ľahko napríklad na internete, uvedieme tu len toľko, že pri výrobkoch triedy A je spotreba v porovnaní s výrobkom z roku 1993 za 42 % hodnoty takého zastaralého prístroja. Pri triedach A+ alebo A++ je pre vašu peňaženku index energetickej účinnosti ešte výhodnejší.

Moderná klimatizácia - foto, Hyperbyvanie.sk

Dôležitý design

Nie nezanedbateľným subjektívnym meradlom pri kúpe klimatizácie je aj dizajnové hľadisko. To hrá v mnohých prípadoch dosť dôležitú úlohu a veľa budúcich užívateľov je schopných tolerovať zvýšenú spotrebu klimatizačnej jednotky tým, že má dokonalý a harmonický dizajn, ktorý sa prispôsobí miestnosti, kde má byť inštalovaná. Tak napríklad existujú jednotky,ktoré majú tvar a funkčnosť držiaka na obrázky  (LG Electronics), šikovný dizajn (Panasonic, Hitachi, Karma, Elektrolux....). V prípade spritových jednotiek sú externé jednotky prispôsobené montáži napríklad pod krov alebo na pôjd - proste tam, kde nenarúša vonkajší vzhľad objektu. Bývajú aj do istej miery bezúdržbové vďaka použitiu špeciálnych ložísk a kvalitných materiálov na výrobu výmenníkov a agregátov samotných, takže vydržia pracovať dlhú dobu. A to aj bez vývinu zbytočného hluku - vďaka uloženiu agregátov do odhlučňovacích blokov, ktoré absorbujú hluk pri behu motora. Podobne je to aj v vnútornými jednotkami.

Moderná klimatizácia - foto, Hyperbyvanie.sk

Univerzálny ovládač

Asi sa stretnete aj s problémom počtu pribúdajúcich ovládačov - k ovládačom na TV, video, DVD tak pribúda ďalší kus pre ovládanie klimatizačnej jednotky, alebo jednotiek. Tu len upozorníme na to, že existujú vyspelé diaľkové univerzálne ovládače, ktoré umožňujú obojstrannú komunikáciu medzi nimi a klimatizáciou. Vďaka nim môžete mať len jedno ovládanie pre váš celý byt - a s jeho pomocou nastavovať klimatizáciu, prístroje a dokonca pomocou nich nastavovať aj intenzitu svetiel. Medzi také, ktoré "to" vedia, patria predovšetkým výrobky firiem Chameleon, Logitech, Marantz, Philips, alebo špecialisti na diaľkové ovládanie moderných inteligentných bytov - firmy Crestron.


text: Jiří Kropylák

foto: Archív autora, Daikin, De Longi, LG Electronics, PanasonicDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 8

Diskusia

Článok Moderná klimatizácia zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 213 príspevkov

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Zdenka: Kde sa dá takáto závlaha kúpiť? Neviem...

Luxuoso Montblanc Pen foram em alta demanda ,: canetas canetas Mont...

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Ďalšie príspevky »