Zdravá klíma v paneláku

13.1.2010 | Pavel Štulíř | Klimatizácie a vykurovanie | Komentárov 0 |

Zo starých panelákov je možné vytvoriť vysoko nadštandardné byty s optimálnou vnútornou klímou. Neveríte? V niektorých nemeckých mestách v súčasnosti vzniká v pôvodnej panelovej výstavbe luxusné bývanie, ktoré spĺňa dokonca parametre pre takzvané pasívne byty.

Zdravá klíma v paneláku - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Pasívne domy a byty sa vyznačujú predovšetkým minimálnou spotrebou energie na vykurovanie ale aj zdravším a komfortnějším vnútorným prostredím. Výhodou našich západných susedov je všeobecne vyššia ponuka bytov, vďaka ktorej dnes existujú prázdne alebo poloprázdne panelové domy. Ich rekonštrukciu možno preto pojať naozaj z gruntu a nie je potreba vykonať stavbu za prevádzky, ako je bežné u nás. Tunajší developeri a stavebné firmy tak môžu uvoľniť aj dispozície bytov, vybúrať vnútorné inštalácie a nevhodné jadra, steny alebo priečky a vytvoriť rozmerovo aj dispozične úplne iné bytové jednotky. Série skúseností a poznatkov, najmä v oblasti kvality vnútorného prostredia možno ale uplatniť aj u nás.

Stavba priečky YTONGPórobetónové steny sú masívne a príjemne teplé, ale aj zlepšujú vlhkostnú stabilitu interiéru. Výstavbu zvládne skutočne každý (podrobný návod nájdete na www.xella.cz).

Tepelne izolačné parametre

Zníženie energetickej náročnosti panelákov je pomerne jednoduchá záležitosť, s ktorou máme dostatočné skúsenosti aj u nás. Výmena okien, zateplenie fasád a eliminácia tepelných mostov dokážu znížiť tepelné straty bytov zásadným spôsobom. Vďaka cenám energií je navyše toto riešenie aj ekonomicky veľmi rýchlo návratné. Zásluhou kompaktného tvaru je dosiahnutie nízkoenergetického alebo dokonca pasívneho štandardu investične oveľa menej náročné ako napríklad u rodinných domov. Nie je teda dôvod neuvažovať práve u panelákov o populárnej nízkoenergetickej (cca 50% spotreby bežnej súčasnej novostavby) alebo pasívnej úrovni (cca 15% spotreby). Stačí použitie okien s lepšími parametrami (k ≤ 0,9), ako je u nás dnes zvykom, a aplikácie väčších hrúbok tepelnej izolácie na fasáde (hrúbka min. 14-20 cm). Rekonštrukciu to už príliš nepredraží, ale pritom to zaručí rádovo iné parametre domu. 

Kvalitná vnútorná klíma  

Zateplením a utesnením domov sa zlepší aj povestná suchá klíma panelových domov v zimnom období. Problémom naopak býva príliš vysoká vlhkosť, ktorá je spúšťačom mnohých neblahých a zdraviu škodlivých procesov. Ide o známe plesnenie stien, ktoré je vážnym estetickým, ale predovšetkým zdravotným rizikom. Existuje niekoľko spôsobov, ako vlhkosť úspešne eliminovať. Najprimitívnejším spôsobom je nárazové vetranie oknami, ktoré ale zbytočne zvyšuje spotrebu energie na vykurovanie. Sofistikovanejším spôsobom sú rôzne varianty mechanického vetrania s rekuperáciou odpadového tepla, ktoré zabezpečujú optimálnu kvalitu vzduchu a pritom znižujú tepelné straty na minimum. Na čo sa ale u nás veľmi často zabúda, je vplyv vnútorných materiálov a konštrukcií na kvalitu a pohodlie interiéru. Málokto z obyvateľov panelových domov vie, že napríklad steny z pórobetonových tvárnic YTONG  dokážu výrazne prispieť k zlepšeniu vnútornej klímy bytu. Presné tvárnice z bieleho YTONGu sa u nás v panelových domoch zatiaľ používajú z trochu iných dôvodov. Ide hlavne o nízku hmotnosť, presnosť a rýchlu jednoduchú výstavbu pri rekonštrukcii bytových jadier. YTONG v spojení s odporúčanou sadrovou omietkou ale dokáže aj samovoľne regulovať vnútornú vlhkosť vzduchu v byte. Difusne otvorený pórobetón dokáže, zjednodušene povedané, dýchať a čiastočne absorbuje príliš vysokú vlhkosť z vnútorného vzduchu. Tu môže naopak vypustiť späť pri presušení vzduchu v interiéri. Jeho použitie teda prispieva k vlhkostnej stabilite bytu (optimálna vlhkosť je 55-65%), ktorá zabezpečuje pohodlie a priamo ovplyvňuje aj zdravie obyvateľov. Alkalické zloženie pórobetonu navyše prirodzene bráni vzniku plesní a množeniu nežiaducich mikroorganizmov. Rada je teda jednoduchá - používať v interiéri čo najviac pórobetonu  (nejde len o plochy stien, ale aj o ich hrúbky) a kvalitné sadrové omietky. Tými je vhodné vybaviť aj existujúce betónové steny a stropy. Bez ohľadu na mieru zateplenie domu a spôsob vetrania tým zlepšíte kvalitu vnútorného prostredia a prospejete svojmu zdraviu.

Zdravá klíma v paneláku - foto, Hyperbyvanie.sk


Kúpeľňa s priečkou YTONGDobre navrhnutou pórobetónovou zástenou prospejete interiéru esteticky, funkčne aj zdravotne.Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 4

Diskusia

Článok Zdravá klíma v paneláku zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 207 príspevkov

Luxuoso Montblanc Pen foram em alta demanda ,: canetas canetas Mont...

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Rika: nielen do bytu, ale aj kancelarie v...

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike fabbrica. [b]scarpe...

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

Ďalšie príspevky »