Keď nám kúri podlaha - 1. časť

11.1.2010 | Pavel Jančář | Klimatizácie a vykurovanie | Komentárov 0 |

Podlahové vykurovanie má aj cez svoju dlhú minulosť stále najlepšie vlastnosti pre ideálne rozvádzanie tepla u koncepcií vykurovania budúcnosti. Koncepcia vykurovania sa na ne bude v budúcnosti čoraz viac orientovať, pretože umožňuje dosiahnuť efektívnejšie využívanie tepla pri znížení energetických nárokov.

Keď nám kúri podlaha - 1. časť  - foto, Hyperbyvanie.sk

Existuje krásné slovné spojenie, ktorým stavebníci označujú dobre zateplený objekt. Je to tepelná pohoda. Človek sa v nej nachádza, keď mu nie je príliš veľké teplo a zároveň nepociťuje chlad. Základnou podmienkou tepelnej pohody je primeraná teplota vzduchu v miestnosti, ale to nie je podmienka jediná. Dôležitá je teplota vybavenia miestnosti, stien miestnosti a vlhkosť vzduchu.

Pomaly sálam

Odborníci definujú podlahové vykurovanie ako nízkoteplotný sálavý systém. Na rozdiel od klasických radiátorov využíva podlahové vykurovanie nižších teplôt (teplota podlahy by nemala prekročiť 29 ° C a teplota vody v rúrkach 50 ° C, pričom v radiátoroch sa používa voda teplá až 90 ° C) a veľkú plochu s akumulačnou schopnosťou, z ktorej sála teplo do okolia. Človeku je na teplej podlahe v chladnejšej miestnosti fajn, pretože ľudská látková výmena je exotermickým procesom, pri ktorej vzniká teplo. Rôzne oblasti nášho tela pritom majú rôzne vysoký prevod tepla a vyžadujú zodpovedajúce temperované zóny. Keď je napríklad oblasť hlavy s vyšším prevodom tepla teplejšia ako oblasť nôh s menším prevodom tepla, budú obmedzené naše schopnosti odovzdávať teplo a klíma v miestnosti sa bude javiť ako nepríjemná (zlá tepelná pohoda). Sálavé teplo vás zohrieva, aj keď teplota vzduchu v miestnosti nedosiahla ani 18 ° C. Na dlažbe s teplotou 29 ° C neucítite na bosých nohách nič. Nebude sa vám zdať studená, pretože neodvádza teplo z povrchu vášho tela, ale ani teplá, pretože nie je teplejšia ako vaše nohy. Vtedy je podlahové kúrenie nastavené správne a vy nepocítite na nohách nepríjemný chlad, ani vás nebudú obchádzať mdloby z pocitu, že stojíte na platni.

Keď nám kúri podlaha - 1. časť  - foto, Hyperbyvanie.sk

Chladná hlava a nohy v teple

Každý človek vníma teplo inak. Rozhodujúca pre osobnú tepelnú pohodu je teplota vzduchu v miestnosti. Čím rovnomernejšie je vzduch zohriaty a čím je vyšší podiel sálania pri odovzdávaní tepla z vykurovacieho systému, tým skôr zistí človek teplotu okolia ako príjemnú (tepelná pohoda). Podlahové vykurovanie má pri odovzdávaní tepla sálavý podiel vyžarovania okolo 60%. Podlahové kúrenie využíva prirodzeného sálania tepla na rozdiel od všetkých ostatných vykurovacích systémov. Veľká plocha vyžarovania podlahy zaisťuje prirodzené a mimoriadne rovnomerné šírenie tepla. Priestory vykurované podlahovým kúrením dosiahnu všeobecne pri rovnakej teplote sálania rovnakú tepelnú pohodu, ako malé vysoko zahriate vykurovacie plochy so značne väčšou teplotou vyžarovania. Preto možno pri rovnakom pocite príjemného tepla zvyčajne znížiť u podlahového vykurovania vzduchu až o 2 ° C oproti bežným statickým vykurovacím plochám. V miestnosti s podlahovým vykurovaním budete oveľa menej vystavení zvírenému prachu a nepocítite ani nepríjemné účinky suchého vzduchu - tieto problémy sú typické pre často prekurované byty s klasickým ústredným kúrením. Teplo sálajúce z podlahy aj vysúša steny už nízko nad podlahou - výhodné do prízemných a suterénnych miestností a ďalej do miestností vlhkých (kúpeľne). Vysúšaním a rovnomerným prehrievaním miestností sa dá zabrániť vzniku plesní. Studený vzduch má vyššiu schopnosť absorbovať vodné pary, a preto ochladzovaním vzduchu jeho relatívna vlhkosť narastá. Naopak, ak v zime studený vzduch zvonku v miestnosti ohrejete, zníži sa jeho relatívna vlhkosť - a čím viac ho ohrejete, tým bude suchší. S vyššou teplotou okrem iného tiež súvisí väčšia únava a nižšia schopnosť sústrediť sa.

Keď nám kúri podlaha - 1. časť  - foto, Hyperbyvanie.sk

Suché a mokré kúrenie

 

Teplovodné vykurovanie sa delí na podlahové vykurovacie systémy mokré a suché. U mokrého systému je vykurovacia doska z cementovej zmesi alebo samonivelizačnej anhydritovej zmesi a potrubia systému, v ktorom sa ohrieva teplá voda, je možné pokladať na rovnú plochu tepelnej izolácie. Na ňu sa pokladá krycia fólia, ktorá má zabrániť pretečeniu cementovej zmesi pod tepelnú izoláciu. Podlahové vykurovacie systémy suche sa najčastejšie využívajú v podkrovných a pôdnych bytoch s drevenou konštrukciou podláh alebo u drevostavieb. Základným materiálom sú izolačné dosky, ktoré sa vtlačia do vylisovaných výstupkov systémovej dosky a ďalej slúži na uloženie potrubia a k prenosu tepla. Výhodou je rýchla montáž, možnosť okamžitého uvedenia do prevádzky a nízka akumulačná schopnosť, ktorá umožňuje veľmi rýchlo reagovať na požadované zmeny teplôt. Tento druh je technologicky aj stavebne čistejší. 

Existuje aj suché elektrické podlahové vykurovanie. Káble sú už od výrobcu upevnené do špeciálnych rohoží, ktoré sa rýchlo pokladajú pod podlahovú krytinu. Priamotopné podlahové vykurovanie zaručuje, že možno rýchlo dosiahnuť požadovanú teplotu podlahy a zároveň pružnú reguláciu počas celého dňa. Vykurovacie rohože alebo káble sú inštalované v podlahe v hĺbke päť centimetrov, celková hrúbka podlahy vrátane tepelnej izolácie je asi desať centimetrov. Elektrické podlahové vykurovanie si môžu dopriať aj ľudia v starších bytoch a domoch. Pri renovácii podláh v týchto bytoch je možné použiť veľmi tenké vykurovacie rohože, ktoré sa môžu inštalovať tesne pod nové dlaždice. Rohož má hrúbku iba dva milimetre. Najvhodnejšou krytinou pre podlahové vykurovanie je dlažba. Dôvodom je to, že dobre vedie teplo. Ďalšie možnosti sú laminátové podlahy, parkety aj koberce a plávajúce podlahy.

Keď nám kúri podlaha - 1. časť  - foto, Hyperbyvanie.skDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 4

Diskusia

Článok Keď nám kúri podlaha - 1. časť zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 219 príspevkov

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Ďalšie príspevky »