Nie je dymu bez ohňa, oheň bez dymu však áno

7.1.2010 | Redakce Hyperbydlení.cz | Klimatizácie a vykurovanie | Komentárov 1 |

Kým oheň kedysi pre človeka znamenal hlavne istotu, že prežije, dnes je skôr zdrojom príjemných pocitov. Dívať sa do plameňov, čuchať vôňu horiaceho dreva a počúvať praskanie polien je zážitok sám o sebe. Aj keď nemožno samozrejme poprieť, že oheň okrem toho, že navodzuje hrejivú domácu atmosféru, hrá dôležitú úlohu aj pri vykurovaní.

Nie je dymu bez ohňa, oheň bez dymu však áno - foto, Hyperbyvanie.sk

Aby nielen fungoval v záujme tepelnej pohody, ale aj zdobil interiér, závisí na výbere telesa, ktoré na jeho skrotenie a prezentáciu zvolíme. Do každého priestoru sa totiž hodí iný typ krbu alebo krbových kachlí: so staročeskou chalupou asi nebude ladit "kozmická" oceľ, rovnako ako do minimalistického futuristického interiéru nebude pasovat klasický alebo dokonca rustikálny typ krbu.

Aký komín, taký krb?

 

Prvým aspektom je pochopiteľne miesto, ktoré máme k dispozícii. Ide napríklad o veľkosť miestnosti ktorá určí, či máme dosť priestoru napríklad na krb ako voľne stojaci solitér, alebo ho budeme musieť umiestniť do rohu alebo ku stene. Dôležitá je tiež statika, lepšie povedané dostatočná nosnosť podlahy. Podľa nej nám bude jasno, či si môžeme dovoliť ťažký masívny krb obložený kameňom (môže vážiť aj 600 kg), americká stáložiarna liatinová pec, kde oheň možno pozorovať sľudovými okienkami, alebo siahneme skôr po ľahších kozubových kachliach (aj keď ani ich váha nemusí byť zanedbateľná). Pre inštaláciu krbu je rozhodujúce aj adekvátne komínové teleso, na ktorého výške a priemere závisí nielen ťah, ale opäť typ vybraného krbu alebo krbových kachlí. Zúfať si však nemusí ani ten, kto žije v panelákovom byte alebo parametre jeho obydlia skrátka inštaláciu kozuba ani krbových kachlí neumožňujú. Na súčasnom trhu sú totiž aj nie príliš ťažké "krby", ktoré neprodukujú dym a nepotrebujú teda žiadny komín, navyše je možné bez problémov ich napríklad zavesiť na stenu alebo dokonca položiť na stôl. Fungujú na elektrinu alebo na bioalkohol. V sčeských domácnostiach sa začínajú zabývať tiež krby a krbové kachle na plyn.

Otvorené alebo uzavreté ohnisko

Zatiaľ čo predtým sa stavali len krby s otvoreným ohniskom, dnes vsádzate skôr na účinnejšie krbové vložky, kde sa drevo spaľuje v tzv primárnom vzduchu a prehorelé čiastočky ešte vzduchom sekundárnym. Ten prúdi okolo predného skla, ktoré ako vedľajší efekt čistí. Na trhu sú krbové vložky uzavreté s čelným sklom odolným voči vysokým teplotám, skelnené priezori môžu byť aj rohové, dvojstranné alebo pologuľaté, variantov každým rokom pribúda. Vložky sú otvárateľné klasickými alebo vysúvacími dvierkami. Spotreba dreva na vykúrenie priestoru o rozlohe 120 metrov štvorcových sa pohybuje v rozmedzí od 3,5 do 20 kg za hodinu. Najvyššia je pri otvorených krbov (10-20 kg / h), pre výkonný krb s liatinovou vložkou vystačíme v priemere s 3 kg / h, čo je v podstate jedno väčšie poleno. Účinnost tepla závisí také na typu spalovaného dřeva a jeho vlhkosti. Účinnosť tepla závisí aj od druhu spaľovaného dreva a jeho vlhkosti. Čerstvo narezané drevo obsahuje až 80% vody, v ohnisku veľa parády neurobí: väčšina energie sa totiž spotrebuje na odparenie vlhkosti. Kvalita dreva závisí aj na hustote vlákien, preto sa ako palivo pre krby najlepšie osvedčili hrab, dub, jaseň, javor a breza. Účinnosť topoľového, osikového, smrekovcového, borovicového a vŕbového dreva je menšia.

Nie je dymu bez ohňa, oheň bez dymu však áno - foto, Hyperbyvanie.sk

Krbové kachle

Voľba na nich padne väčšinou kvôli nedostatku miesta. Tieto samostatné kachle, ktoré sa len napoja do komína, sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a tvaroch. Môžu slúžiť ako hlavný zdroj vykurovania aj ako doplnkové kúrenie, niektoré typy môžu fungovať aj ako teplovzdušný kotol zapojený do vykurovacieho systému domu, ktorý možno riadiť aj programovým termostatom. Pokiaľ ide o výrobné materiály, mnohí užívatelia nedajú dopustiť na liatinu, ktorá je schopná tepelnú energiu absorbovať a potom ju postupne odovzdávať okoliu ešte dlho potom, čo oheň vyhasol. Liatina vyniká nielen tvarovou stabilitou, ale dáva krbovým kachliam a krbovým vložkám aj dlhú životnosť. Krbové kachle však môžu byť aj obložené mastkom, čo je prírodný kameň s vynikajúcou schopnosťou trvalo akumulovať teplo a rovnomerne a dlhodobo ho vyžarovať do okolitého priestoru, bez toho by sa pritom nadmerne vysúšal vzduch v miestnosti. Kvalitné krbové kachle majú kúreniská obložené nehorľavým materiálom, ktorý zvyšuje teplotu ohňa, a tým aj výkon topidla. Mnohé z krbových kachlí majú dvojstupňové spaľovanie, v niektorých možno spaľovať nielen drevo, ale aj uhlie, je však nutné sa presvedčiť o tom, že výrobok má nielen adekvátne zariadenia, ale aj certifikáciu.

Americké liatinové kachle

 

V Čechách sa zabývali v tridsiatych rokoch minulého storočia a teraz zažívajú renesanciu. Vo svojej dobe boli skutočne revolučným vynálezom, ktorý fungoval na dômyselnom princípe, ktorý umožňoval ohrievať vzduch aj u podlahy. K ich výhode dodnes patria aj dvierka so sľudovými okienkami, ktorými možno pozorovať plamene ohňa. Americké kachle sú naviac stáložiarne, v podstate sa v nich na jeseň zakúrilo a oheň vyhasol až na jar. I keď stačilo priložiť len raz za deň, napriek tomu dokázali vyhriať priestor s rozlohou až 850 kubických metrov. Kúrilo sa v nich antracitom alebo koksom. Dnes sa americké kachle už nevyrábajú, existujú však firmy, ktoré dokážu staré kúsky znovu použiť tak dokonale, že sú opäť plne funkčné. Renovované kúsky si v interiéri zaslúžia adekvátne miesto, pretože sú určitým artefaktom.

Nie je dymu bez ohňa, oheň bez dymu však áno - foto, Hyperbyvanie.sk

Plamene bez dymu

Mnohé sú na prvý pohľad od klasických krbov a krbových kachlí na nerozoznanie, pritom ich médiom je buď plyn, elektrina alebo bioalkohol. Ilúziu dreveného ohniska vytvárajú polená zo špeciálnej keramickej hmoty. K ich výhodám patrí čistá prevádzka a možnosť inštalácie do priestorov bez komínov. U médií, kde oheň plápolá vďaka bioalkoholu či iného palivova, napríklad na báze etylalkoholu alebo na základe ďalších patentovaných technológií, ide často o tak malé a ľahké telesa, že je možné bez problémov ich podľa potreby premiestňovať. Niektoré z výrobkov možno aj diaľkovo ovládať. Zatiaľ čo plynové kozuby alebo kozubové kachle majú porovnateľný tepelný výkon s ohrievačmi na drevo, elektrické a "liehové" krby slúžia skôr ako dekoračné priamotopy s nižšou výhrevnosťou.

Nie je dymu bez ohňa, oheň bez dymu však áno - foto, Hyperbyvanie.sk



Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 4

Diskusia

Pesto91: Super voľbou sú aj plynové...< Odpovedať

počet príspevkov: 1

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamy







Diskusia

Celkom: 219 príspevkov

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Ďalšie príspevky »