Biomasa pre lepšiu čistotu ovzdušia v obciach?

8.1.2010 | Lubomír Klobušník | Klimatizácie a vykurovanie | Komentárov 0 |

V poslednej dobe sa často hovorí o tom, že dochádza k vyššiemu znečisteniu ovzdušia spôsobenému spaľovaním tuhých palív. Ide predovšetkým o hnedé uhlie, ale aj o horľavé odpady z domácností a záhrad. O tom, ako nevhodné palivo aj jeho nedokonalé spaľovanie dokáže dymom zamoriť široké okolie, sa už iste presvedčili mnohí z nás. Väčšina však zostane iba pri nadávaní, málokoho napadne si na nedisciplinovaného suseda sťažovať.

Biomasa pre lepšiu čistotu ovzdušia v obciach? - foto, Hyperbyvanie.sk

V poslednej dobe sa často hovorí o tom, že dochádza k vyššiemu znečisteniu ovzdušia spôsobenému spaľovaním tuhých palív. Ide predovšetkým o hnedé uhlie, ale aj o horľavé odpady z domácností a záhrad. O tom, ako nevhodné palivo aj jeho nedokonalé spaľovanie dokáže dymom zamoriť široké okolie, sa už iste presvedčili mnohí z nás. Väčšina však zostane iba pri nadávaní, málokoho napadne si na nedisciplinovaného suseda sťažovať.

Zákon o ochrane ovzdušia nám síce pod hrozbou pokuty nariaďuje dodržiavať prípustné limity emisií znečisťujúcich látok obsiahnutých vo vypúšťanom dyme z rôznych druhov palív, na druhej strane však legislatíva suseda, ktorý viditeľne znečisťuje ovzdušie široko ďaleko, neumožňuje priamo potrestať. Vieme, komu zatelefonovať, alebo na koho sa v takomto prípade obrátiť? Kontroluje niekto stav ovzdušia v obciach a dodržiavanie emisných limitov? Kto má právomoc upozorniť znečisťovateľov ovzdušia na jeho nezákonné konanie a uložiť mu pokutu? Akým spôsobom je chránené naše zdravie?


 

Rady si nevie ani polícia

 

Občan bývajúci v centre mesta zamoroval ovzdušie vo vnútrobloku medzi činžiakmi jedovatými splodinami zo spaľovania záhradného a zrejme aj iného odpadu. Všímavý sused požiadal o pomoc pri riešení situácie mestskú políciu, avšak dve policistky vyslané do akcie miesto zásahu márne pobiehali medzi domami, bez toho, aby prišli na to, ako sa na záhradu do vnútrobloku dostať a bezohľadného občana na jeho nevhodné počínanie upozorniť.

Snaha o nápravu vychádza naprázdno

 

Občianske združenie ENERGY CENTRE České Budějovice v snahe pomôcť zabrániť prílišnému znečisťovaniu ovzdušia pri spaľovaní tuhých palív chcelo v záverečnom dokumente akcie "Fórum biomasa", ktorá sa uskutočnila v novembri 2007, okrem iného podporiť návrh na vznik takéhoto legislatívneho opatrenia, ktoré by umožňovalo oprávnenej osobe kontrolovať dodržiavanie emisných limitov a ukladať pokuty v prípade, že zistí nezákonné znečisťovanie ovzdušia pri spaľovaní tuhých palív.
Oprávnenou osobou môže byť napríklad servisný technik, ktorý bude podľa novo prijatých legislatívnych predpisov vykonávať pravidelné prehliadky kotlov. Okrem toho, že bude vedieť kotol aj nastaviť a vyčistiť, poradí, ako prikúriť a ako zdroj tepla správne prevádzkovať. Viac ako 80% účastníkov akcie však so zaradením návrhu do záverečného spoločného vyhlásenia nesúhlasilo.

Biomasa pre lepšiu čistotu ovzdušia v obciach? - foto, Hyperbyvanie.sk

Pomôže aj dodržiavanie návodu na obsluhu kotlov

 

Neprimeranému a nezákonnému znečisteniu ovzdušia môže niekedy zabrániť obyčajné dodržiavanie pokynov a odporúčaní výrobcov kotlov: správne prikúriť, používať predpísané paliva a spaľovať ich tak, aby ich negatívny vplyv na životné prostredie bol minimálny. Preto je napríklad vhodné ku každému kotlu na tuhé palivá nainštalovať akumulačnú nádrž, ktorá umožňuje prevádzkovať kotol na optimálny výkon, navyše zlepšuje komfort obsluhy a znižuje spotrebu paliva. Výnimkou sú len špeciálne peletové kotle s plynulo regulovateľným výkonom, ktoré dosahujú stále vysokej prevádzkovej efektívnosti aj pri zníženom výkone, a vďaka štandardizovanému ekologickému palivu (drevné pelety) spĺňajú tiež povolené emisné limity.

Biomasa pre lepšiu čistotu ovzdušia v obciach? - foto, Hyperbyvanie.sk

Pelety - palivo budúcnosti

 

Drevné pelety možno označiť ako obnoviteľný zdroj energie, toto palivo navyše možno automaticky dopravovať zo skladu paliva až do kotla. Tiež cena peliet je v porovnaní s ostatnými palivami priaznivá. Aj preto sa čoraz častejšie využívajú na vykurovanie ako vo vyspelých európskych krajinách, tak v USA, Kanade, Ázii aj Austrálii. Napríklad v Hornom Rakúsku patria pelety medzi najrozšírenejšie tuhé palivá používané na výrobu tepla.
Vďaka technickému pokroku sú dnes používané kondenzačné peletové kotly a malé kogeneračné jednotky schopné súčasne s teplom vyrábať aj elektrinu. Ak sa teda rozhodujete nahradiť existujúci kotol na tuhé palivo iným zdrojom tepla, poraďte sa s odborníkom na projektovanie vykurovacích systémov alebo s nezávislým energetickým poradcom. Praktickou a užitočnou pomôckou projektantom ústredného vykurovania, tvorcom energetických koncepcií, energetickým audítorom a poradcom, stavebným projektantom, orgánom štátnej správy a samosprávy, ekologickým a mimovládnym organizáciám aj odborne zanietenej verejnosti sa môže stať odborná publikácia s názvom "Pelety - palivo budúcnosti", ktorá nedávno vyšla. Dozviete sa z nej veľa užitočných informácií, napríklad na tému konkurencieschopnosť peliet vo vzťahu k fosílnym palivám a iným formám biomasy, ceny peliet, druhy peliet a ich fyzikálne a technické parametre, doprava a skladovanie peliet, výroba peliet a ich distribúcia, technologické zariadenia na spaľovanie a prepravu peliet, technické parametre vybraných zariadení na spaľovanie peliet, všeobecné odporúčania a praktické rady pre využitie peliet. Publikácia obsahuje tiež adresár výrobcov a dodávateľov technologických zariadení na spaľovanie peliet a výrobcov a distribútorov peliet v ČR a prepočtové tabuľky. Možno ju zakúpiť vo vybraných kníhkupectvách alebo objednať na adrese: lubosk@mybox.cz.

Nezávislé poradenstvo zdarma

Ak vás budú zaujímať úspory energie vo vašom byte alebo dome, alebo sa chystáte rekonštruovať alebo stavať dom, môžete využiť bezplatného energetického poradenstva, ktoré poskytuje združenie Energy Centre České Budějovice, ktoré tento rok oslávi desiate výročie svojho vzniku. Bližšie informácie o združení možno získať na www.eccb.cz. . Záujemcovia o energetické poradenstvo sa môžu objednať na konzultáciu telefonicky na čísle 387 312 580.

Biomasa pre lepšiu čistotu ovzdušia v obciach? - foto, Hyperbyvanie.skDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 4

Diskusia

Článok Biomasa pre lepšiu čistotu ovzdušia v obciach? zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 219 príspevkov

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Ďalšie príspevky »