Podlahové vykurovanie

8.1.2010 | Petr Brynda | Klimatizácie a vykurovanie | Komentárov 1 |

Pohoda. Slovo, ktoré pre každého z nás môže predstavovať niečo iné. Rovnako ako slovné spojenie tepelná pohoda: všeobecne je síce možno charakterizovať ako niečo príjemného, bez čoho sa človek nezaobíde najmä v bývaní, najmä aj táto hodnota môže byť pre každého iná.

Podlahové vykurovanie - foto, Hyperbyvanie.sk

Teplo pod nohami

Pohoda.Slovo, ktoré pre každého z nás môže predstavovať niečo iné. Rovnako ako slovné spojenie tepelná pohoda: všeobecne je síce možno charakterizovať ako niečo príjemného, bez čoho sa človek nezaobíde najmä v bývaní, najmä táto hodnota môže byť pre každého iná. Nie je nič horšie, ako keď spolu bývajú dva protichodné typy ľudí: jeden sa neustále chúli zimou, druhý by zase najradšej stále vetral, ako je mu horúco. Túto dilemu za vás najskôr úplne nevyriešime, takže radšej zostaňte v onej všeobecnejšej rovine. Takže: tepelná pohoda miestnosti sa odvíja od teploty vzduchu a stien v miestnosti, dôležitá je aj vlhkosť. A pretože dôležitú úlohu tu zohráva aj teplota podlahy, môže práve vašu predstavu tepelnej pohody naplniť inštalácia podlahového vykurovania.

Nízkoteplotný sálavý systém, ako sa podlahové kúrenie odborne nazýva, pracuje s veľkou plochou, ktorá má akumulačné schopnosti. Z nej potom nahromadené teplo veľmi rovnomerne vyžaruje do okolia. Veľkou výhodou je pocitový efekt: človek sa s teplou podlahou pod nohami cítia v chladnejšej miestnosti oveľa lepšie. Možno to vysvetliť ako dôsledok látkovej výmeny v ľudskom tele, ktorého rôzne časti majú rôzne nároky na teplotu okolia. Ich spokojnosť potom možno vyjadriť oným vyššie uvedeným výrazom "tepelná pohoda". Z tohto pohľadu možno zovšeobecniť pravidlo, že človek sa cíti lepšie v klíme, kde sa jeho hlava pohybuje v studenějšom "pásme" ako nohy, ktoré naopak potrebujú väčšie teplo. Avšak pozor: neznamená to, že by nás od nôh malo páliť: stojac bosou nohou na vykurovanej podlahe by sme pri správnom nastavení mechanizmu v podstate nemali cítiť nič, ani chlad, ani teplo. Skrátka malo by vám byť tak akurát. Teplota podlahy by nemala presahovať 29 ° C, čo znamená, že v rúrkach bude prúdiť voda približne o teplote 50 ° C (pre porovnanie: v radiátoroch to môže byť až 90 ° C).

Čo všetko dokáže

 

Pri podlahových sálavých systémov vykurovania vychádza teplo z podlahy, takže sa najprv ohrieva dolná časť miestnosti, v ktorej sa človek pohybuje. Rozvrstvenie tepla v miestnosti sa tak blíži takmer ideálu, a to je dôvod, prečo adekvátna tepelná pohoda nastane už pri teplote asi o 2 - 3 ° C nižšia ako u konvenčných vykurovacích systémov; každý ušetrený stupeň pritom predstavuje približne 5-6% financií vynaložených na vykurovanie, čo vo výsledku znamená úsporu medzi 10 - 15% celkových prevádzkových nákladov. Sálavé teplo totiž miestnosť ohrieva, i keď teplota vzduchu v nej nedosiahla ani 18 ° C.
V priestoroch s podlahovým vykurovaním sa navyše oveľa menej víri prach, na rozdiel od bytov vykurovaných klasickými radiátormi ústredného kúrenia nie je vzduch tak suchý. Vďaka tomu, že teplo sála od podlahy, steny sa dobre vysúšajú hneď odspodu, čo predurčuje podlahové vykurovanie do miestností vlhkých (kúpeľne) alebo do prízemných alebo suterénnych priestorov. Systém dobre funguje aj proti vzniku plesní, v dôsledku stabilného a dlhodobého sušiaceho efektu vyhrievané podlahy potláčajú do určitej miery aj množstvo baktérií a roztočov. A pretože teplota potrebná pre túto vykurovaciu sústavu je v porovnaní s inými systémami nízka, výborne sa pri jej získavaní uplatňujú alternatívne a obnoviteľné zdroje, ako sú napríklad tepelné čerpadlá alebo solárne kolektory. Vzhľadom k tomu, že systém je skrytý v podlahovej konštrukcii, šetrí aj miesto (nie sú potrebné žiadne vykurovacie telesá) a neruší interiér a jeho zariadenia.

Typy vykurovacích podláh

 

Konštrukčné typy podlahového kúrenia možno rozdeliť na elektrické a teplovodné. Elektrické podlahové vykurovanie pracuje s vykurovacími káblami, podložkami alebo fóliami uloženými buď priamo pod podlahovou krytinou, alebo pod spodnou vrstvou mazaniny či iného materiálu. Keďže vykurovacia časť podlahy je oproti teplovodnému systému nižšia, nedochádza k takej akumulácii tepla, a tiež zotrvačnosť vyhrievacieho efektu je nižšia. Tieto tenkovrstvové vykurovacie podlahy sa však dajú ľahko a rýchlo montovať, nepotrebujú toľko stavebných úprav a dajú sa dobre využiť aj pri menších rekonštrukciách. Systémy môžu fungovať aj ako doplnok iných vykurovacích systémov, napríklad centrálnych alebo teplovodných. Využiť ich je možné na temperovanie častí malých prízemných objektov, napríklad kúpeľní, kde si v prípade zlého počasia môžete "prikúriť" aj v lete. Pre teplovodné vykurovanie sú charakteristické rúrky, ktorými preteká ohrievaná voda. Akumulačná vrstva je vyššia ako u elektrického systému, minimálne 4,5 cm, ale skutočný rozmer sa prispôsobuje používanému výrobku a ďalším materiálom (každý výrobca má svoje odporúčanie). Systém bez problémov zvládne celkové vykurovanie väčších domov.

Mokrý versus suchý systém

 

Vyhrievacia doska mokrého systému je z cementovej alebo samonivelizačnej anhydritovej zmesi. Samotné potrubie možno klásť priamo na rovnú plochu tepelnej izolácie, ktorú je však nutné pokryť krycou fóliou, aby cementová zmes nemohla pod tepelnú izoláciu pretiecť (vznikali by tak tepelné mosty). Tento postup je síce finančne menej náročný, ale tiež náchylnejší k poškodeniu pri ďalších následných stavebných prácach. Z tohto hľadiska je lepšie pokládka pomocou systémovej izolačnej dosky s vylisovanými výstupkami, do nich sa potrubia ľahko, rýchlo a bezpečne montujú. Zámky po obvode dosky uľahčujú inštaláciu a významne obmedzujú výskyt tepelných mostov. Doska zároveň pôsobí ako tepelná a protihluková izolácia a ako ochrana pred vlhkosťou.
Suché podlahové vykurovacie systémy sa hodia do priestorov, kde je potrebné sledovať zaťaženie vodorovnej stavebnej konštrukcie, teda do podzemných stavieb, strešných nadstavieb alebo do drevostavieb. Základom sú systémové izolačné dosky, do ktorých vylisovaných výstupkov sa vtlačia teplovodivé lamely z pozinkovaného plechu alebo ocele a slúžia na uloženie potrubia a lepšiemu prenosu tepla. Montáž je rýchla, pretože nie je potrebné čakať na zasychanie betónovej platne, systém možno okamžite sprevádzkovať, navyše sa teplota ľahko reguluje. Realizácia je však náročná na profesionálnu zručnosť a výber a pokládku krycích dosiek aj vrchnej podlahovej krytiny (dlažba, lamino, koberec atď).

Podlahové vykurovanie - foto, Hyperbyvanie.sk

Nie je trubica ako trubica

 

Moderné systémy podlahového vykurovania využívajú na rozvod vykurovacej vody plastových rúr, ktoré nepodliehajú korózii, eliminujú prienik kyslíka do vykurovacej vody, odolávajú aj mechanickému poškodeniu. Sú pružné a pevné zároveň, dajú sa ľahko ohýbať, takže sa dobre pokladajú. V závislosti na potrebnom výkone systému a ďalších konkrétnych okolnostiach možno vyberať z rúrok o priemeroch od 10 do 20 mm. Okrem plastových sa niekedy používajú aj rozvody medené, sú však menej odolné voči mechanickému poškodeniu.

Aby podlahové vykurovanie dobre fungovalo

 

Ako už bolo povedané vyššie, je dôležité vyvarovať sa vzniku tepelných mostov, zabezpečiť, aby sa vykurovali iba požadované časti domu alebo bytu. Podstatná je eliminácia tepelných strát napríklad do stien a podobne. Ďalšie úspory možno dosiahnuť pri transporte tepla od zdroja do miesta určenia v miestnosti. Napájacie trasy, teda hlavné vedenie tepla od zdroja k rozdelovačom vykurovacích okruhov, by mali byť vždy čo najkratšie. Ak pomocou podlahového systému vykurujete napríklad chatu, pri silných mrazoch podlahové vykurovanie na dostatočne rýchle vytvorenie ideálnej tepelnej pohody samo nestačí. Potrebuje pomoc - najčastejšie v podobe doplnkového zdroja tepla s rýchlejším nábehom. Môže ním byť napríklad krb, krbové kachle, konvektor, elektrický radiátor alebo stropné alebo stenové vykurovanie atď. Doplnkový zdroj tepla bude potrebný aj v prípade potreby pokrytia tepelnej straty miestnosti, alebo ak podlahové vykurovanie stopercentne nepokryje potrebu tepla. S doplnkovým zdrojom tepla je potrebné počítať už pri návrhu komplexného vykurovacieho systému domu. Teplovodné podlahové vykurovanie možno tiež kombinovať s ďalšími spôsobmi vykurovania založenými na využití teplej vody, ktoré majú rýchlejší nábeh - stenové vykurovanie alebo radiátory. Predpokladom pre úspešné fungovanie podlahového vykurovania je taktiež kvalitné zateplenie domu, ktoré nielen znižuje tepelné straty počas prevádzky, ale aj výšku kúpnej sumy.

Regulácia

 

Pri výbere tepelného zdroja vychádzajte z ceny a kvality regulácie. Nie vždy totiž možno aplikovať priamu úmeru, čím vyššia cena regulačných prvkov, tým vyššie úspory. Oplatí sa prieskum trhu a orientácia na lacnejšie regulačné prvky domácej prevencie.
V miestnostiach, kde sa bude montovať podlahové vykurovanie, je potrebné aj v konštrukcii podlahy počítať s dostatočným priestorom pre tepelnú izoláciu (v prízemí a nad nevykurovanými miestnosťami je to najmenej 60 mm, nad vykurovanými priestormi 30 mm, v oboch prípadoch pripočítajte ešte silu vykurovacej dosky ). A napokon kvalita potrubia: tu sa neoplatí šetriť, lacnejšie materiály mávajú nízku životnosť.

Odporúčané teploty v miestnostiach (stupne Celzia)

 • Obytné miestnosti 18 - 22

 • Kuchyňa 15

 • Kúpeľňa 24

 • WC 16

 • Chodba, schodisko 10 - 15


Odporúčaná teplota pri činnostiach (stupne Celzia)

 • Pri odpočinku 19 - 22 stupňov

 • Ľahká fyzická práca 18 - 20 stupňov

 • Stredne ťažká fyzická práca 14 - 17 stupňov

 • Ťažká fyzická práca 10 - 15 stupňov


Čo všetko je potrebné pripraviť pre montáž podlahového vykurovania:

 • kompletne dokončiť vnútorné stavebné práce

 • plochy pre montáž kúrenia musia byť rovnaké bez výstupkov a nerovností

 • omietky hotové až po spodnú časť vykurovacej dosky (kvôli dilatačným pásom)

 • výšky zárubní a parapetov musia rešpektovať vrstvu podlahy stanovenú projektom

 • prestupy pre potrubia musia byť presekané, skrinky rozdeľovačov dobre primontované

 • Pod omietkami musia byť vopred inštalované káble pre ovládanie automatickej prevádzkyDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 11

Diskusia

laco: 15 stupnov v kuchyni? ste sa...< Odpovedať

počet príspevkov: 1

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 219 príspevkov

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Ďalšie príspevky »