Kam a aké krbové kachle

7.1.2010 | Lubomír Klobušník | Klimatizácie a vykurovanie | Komentárov 0 |

Výrobcov, ktorí ponúkajú krbové kachle, je v súčasnej dobe na trhu celý rad. O svojich produktoch tvrdia, že dokážu bez problémov vykúriť priestor o veľkosti až 200 m2, v ďalšom prospekte sa píše o schopnosti vyhrievať 45 až 120 m2. Laik tak ľahko môže nadobudnúť dojem, že pec určite zvládne práve jeho dom alebo byt.

Kam a aké krbové kachle - foto, Hyperbyvanie.sk

Výrobcov, ktorí ponúkajú krbové kachle, je v súčasnej dobe na trhu celý rad. O svojich produktoch tvrdia, že dokážu bez problémov vykúriť priestor o veľkosti až 200 m2, v ďalšom prospekte sa píše o schopnosti vyhrievať 45 až 120 m2. Laik tak ľahko môže nadobudnúť dojem, že pec určite zvládne práve jeho dom alebo byt. Odborník alebo poučený laik však vie, že dôležité je rozšíriť uvedené údaje na typ tej ktorej stavby.Inak totiž bude realita vyzerať v prípade starej chalupy, ktorá nemá z dnešného pohľadu cien energií ani záväzných noriem dostatočné tepelno-technické vlastnosti, inak pri vykurovaní nízkoenergetického domu, ktorý je v súčasnosti takmer štandardom. O výbere správnych krbových kachlí je preto rozumné sa poradiť, najlepšie s projektantom vykurovania alebo s nezávislým energetickým poradcom. Každý zdroj tepla pre vykurovanie domu alebo bytu by mal byť navrhnutý so zreteľom na účelné a efektívne využitie, preto je dôležité. Ak naša voľba padne na krbové kachle s teplovodným výmenníkom tepla, ktorý umožňuje naviac vykurovať aj ďalšie miestnosti, je potrebné samozrejme poznať spomínané dáta aj u týchto priestorov. Inak sa môže stať, že vybraný zdroj tepla bude výkonovo predimenzovaný alebo poddimenzovaný.

Tepelné straty versus výkon a normy

Situáciu je možné si vysvetliť na príklade miestnosti v novostavbe, ktorá má tepelnú stratu len 1,5 kW. Ak budú v nej osadené krbové kachle o výkone 6 a viac kW, ohreje sa interiér po zakúrení až na 40 ° C, čo je na naše zvyklosti trochu príliš. Prvá pomoc, ktorá sa v takom prípade ponúka, a síce zatvorenie prívodu vzduchu do kachiel, môže mať za následok nedokonalé spaľovanie a vznik dymu, ktorý zamorí okolie a negatívne prispeje k ekologickej bilancii krajiny. Je tiež dôležité vedieť, na aké účely budete krbové kachle využívať. Tepelné straty sa totiž počítajú podľa noriem na extrémne klimatické podmienky, napríklad na teplotu -15 ° C, zatiaľ čo vy budete kúriť v krbových kachliach možno len v čase sviatkov, keď sa vonkajšia teplota bude pohybovať okolo -5 ° C a tepelné straty vykurovaného objektu sú pochopiteľne výrazne nižšie. Preto je tak dôležité brať pri výbere krbových kachlí okrem estetiky v úvahu aj ich prevádzkové a technické parametre. Projektant vykurovania by mal nielen navrhnúť potrebný výkon zdroja tepla podľa vypočítanej veľkosti tepelných strát, ale mal tiež navyše vysvetliť, prečo je dôležité dodržiavať pokyny výrobcov týkajúce sa ako vlastného vykurovania v kachliach, tak ich údržby a predpísaného paliva.

 

Krbové kachle s výmenníkom

Pri inštalácii krbových kachlí s teplovodným výmenníkom, vďaka ktorému možno teplo rozvádzať pomocou vykurovacích telies aj do ďalších miestností, je nutné počítať s tým, že bude potrebné zabezpečiť určitý priestor na umiestnenie akumulačnej nádrže. Tá umožní prevádzkovať krbové kachle na optimálny výkon, navyše zlepšuje komfort obsluhy a znižuje spotrebu paliva. Výnimkou sú len špeciálne teplovodné peletové krbové kachle s plynulou reguláciou, ktoré dosahujú vysokú prevádzkovú efektívnosť aj pri zníženom výkone. Vďaka štandardizovanému ekologickému palive (drevné pelety) spĺňajú tiež povolené emisné limity. Jediným ich negatívom je fakt, že pri horení aj automatickom prikladania paliva môžu peletové krbové kachle vykazovať určitú hlučnosť. Ak budú krbové kachle slúžiť len ako doplnkový zdroj tepla k hlavnému zdroju tepla (napríklad v extrémnych mrazoch alebo v prechodnom vykurovacom období na jar a na jeseň), mal by projektant vykurovania obidva zdroje voči sebe správne výkonovo nadimenzovať a zahrnúť do vykurovacej sústavy.

Priestorové nároky

V prípade stavby nového alebo rekonštrukcie staršieho domu je potrebné myslieť na to, že prevádzka každého technického zariadenia, ku ktorým patria aj zdroje tepla, potrebuje konkrétne podmienky. Pred zdrojom tepla aj okolo neho musí byť napríklad dostatočný priestor potrebný na čistenie teplosmenných plôch, je potrebné tiež zabezpečiť prívod dostatočného množstva spaľovacieho vzduchu pre horenie paliva, potrebovať budeme aj miestnosť na uskladnenie paliva, ktorá by mala byť pokiaľ možno suchá a dobre prístupná pre jeho zavážanie.

Kam a aké krbové kachle - foto, Hyperbyvanie.sk

Dostatočná tepelná izolácia

Hlavným predpokladom úspory nákladov na vykurovanie je dostatočne tepelne izolovaný dom. Všetky obvodové konštrukcie domu susediace s vonkajším prostredím a priľahlou zeminou (obvodové steny, okná, dvere, stropy najvyššieho podlažia, podlahy) by mali spĺňať požadované normy (najmä STN 73 0540), ktoré riešia okrem iného tepelno-technické vlastnosti budov a napomáhajú úspore energie. Ak neviete, či je práve váš dom alebo byt je dobre tepelne izolovaný, odporúčame vám obrátiť sa na nezávislého energetického poradcu alebo na stavebného projektanta, ktorý vám tiež poradí, ako prípadne dom dodatočne zatepliť a znížiť jeho energetickú náročnosť. Môžete využiť bezplatného energetického poradenstva združenia ENERGY CENTRE České Budějovice, ktoré za desať rokov svojej existencie poskytlo už viac ako 7000 konzultácií.

Bližšie informácie o združení Energy Centre České Budějovice možno získať na
www.eccb.cz. Záujemcovia o energetické poradenstvo sa môžu objednať na poradu na telefónnom čísle: 387 312 580, prípadne e-mailom na eccb@eccb.cz.

Drevné pelety patria medzi palivá budúcnosti, keďže ide o obnoviteľný zdroj energie a navyše toto palivo možno automaticky dopravovať zo zásobníka peliet (väčšinou je neoddeliteľnou súčasťou peletových krbových kamen) na horák do procesu spaľovania. Tiež cena peliet je v porovnaní s ostatnými palivami priaznivá.Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 9

Diskusia

Článok Kam a aké krbové kachle zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 204 príspevkov

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Rika: nielen do bytu, ale aj kancelarie v...

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike fabbrica. [b]scarpe...

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

FitFlop sandaler Kvinner 2013 nye ankomst, Fr: Christian Louboutin outlet billig...

Hohe Qualität Belstaff Online, Belstaff Outle: belstaff panther belstaff...

relógios Chopard: Réplicas de relógiosRelógios...

Ďalšie príspevky »