Krb nielen ako ohrievač vody

19.7.2007 | Vladimír Iliev | Klimatizácie a vykurovanie | Komentárov 0 |

Teplo z krbu patrí medzi tie najpríjemnejšie. Jeho tradícia siaha v histórii stovky rokov dozadu a jeho obľuba naviac v súčasnosti stúpa. Teplo z neho dokážeme preniesť do všetkých miestností nášho domova a tak ho čo najviac využiť – napríklad aj ako výmenník teplej vody. Pre správny výber krbovej vložky sa ale vždy poraďte s odborníkmi.

Krb nielen ako ohrievač vody - foto, Hyperbyvanie.sk

Krbové vložky dokážu ohrievať aj vodu

Krbové vložky s teplovodným výmenníkom majú však rôzne špecifiká, ktoré je potrebné dodržať z hľadiska ich celkovej bezpečnostnej prevádzky. V tomto systéme je samozrejmosť poistný ventil. Sústava  musí byť napojená buď na záložný zdroj elektrickej energie, alebo musí mať dostatočne veľkú otvorenú expanznú nádobu. V inom prípade musí byť napojená na vodovodnú sústavu nezávislú na dodávke elektrickej energie.

Vždy hľadajte odborníkov

Pre letnú prevádzku odborníci doporučujú mať na túto vložku napojený dostatočne veľký výrobník teplej úžitkovej vody. Krbové vložky s teplovodným výmenníkom musia mať tiež odpadné potrubie napojené priamo do kanalizácie. Všetky havarijné funkcie musia byť ovládané termoventilmi. V žiadnom prípade nezverujte montáž firme, ktorá s týmto nemá skúsenosti a nemôže sa preukázať zaškoľovacím certifikátom, ktorý túto firmu oprávňuje k montáži na daný typ vložky. Pokiaľ vám montážna firma nevystaví kópiu tohto oprávnenia, žiadna poisťovňa vám prípadnú vzniknutú škodu zapríčinenú neodbornou montážou neuhradí.

Bezpečnosť predovšetkým

Pri výbere miesta, kde bude krb inštalovaný, je potrebné získať súhlas miestne príslušného stavebného dohľadu, obvykle zastúpeného oblastným kominárskym majstrom. To isté platí pre opatrenie k zaisteniu nevyhnutného odvetrávania a ventilácie miestnosti, a to vzhľadom k závislosti jej veľkosti na inštalovanom tepelnom výkone. Miestnosť, kde sa bude inštalácia prevádzať, musí byť zabezpečená proti mrazu a dobre vetraná. Mimoriadnu pozornosť venujte inštalácii v miestnostiach s utesnenými okami, alebo v prípade, že sú inštalované mechanické ventilačné zariadenia vnútorného vzduchu. Zásobovanie spaľovacím vzduchom musí byť zaistené za každých podmienok. Napríklad teplovodný krb "MAXIFLAM" spotrebuje zhruba 75 metrov kubických spaľovacieho vzduchu za hodinu. Taktiež je potrebné pravidelne kontrolovať pretlak vody v zariadení odčítaním hodnoty manometra. Doporučujeme vám uzarvieť zmluvu o prevádzaní údžby, pretože najľahšie je nechať previesť tieto činnosti odbornou firmou v rámci každoročnej pravidelnej prehliadky vykurovacieho zariadenia.

Základom je CPV

Centrálny prívod vzduchu umožňuje privádzať do spaľovacej komory krbovej vložky vzduch pre horenie z exteriérov, predsiení a technických miestností. Krbové vložky a krbová pec s CPV nie sú závislé na množstve vzchudu vo vytápanom interiéri, neodoberajú mu jeho prirodzenú vlhkosť, neznižujú kvalitu vzduchu a obsah kyslíka. Prispievajú tak nielen k udržaniu príjemnej teploty vášho domova, ale aj znižujú náklady na energiu. Nespotrebováva sa totiž už raz ohriaty vzduch z miestnosti. Krbová vložka s CPV je vhodná pre stavby krbov v nízkoenergetických domoch.

Krb nielen ako ohrievač vody - foto, Hyperbyvanie.sk

Na dreve záleží

Každý výrobca krbov odporúča spaľovať kvalitné palivo s vlhkosťou pod 27 %. Preto sa najskôr upravuje sušením na vzduchu, kedy sa obvykle skladuje vo vonkajšom prostredí po dobu dvoch rokov chránané proti poveternostným vplyvom. Úroveň zostatkovej vlhkosti sa však nedá posúdiť len okom. Nedostatočne vysušené a čerstvé drevo zapríčiňuje vysoký obsah emisií v spalinách. na stenách spaľovacej komory, na skle (začierňuje sa), na dymovodoch a v komíne sa potom usádzajú ťažké sadze a tvorí sa decht. Vysoký obsah vody v palive zároveň stále ochladzuje proces spaľovanie a výrazne tak znižuje jeho kvalitu a účinnosť. Spotreba dreva pre menovitý výkon 10-12 kW (podľa typu použitej krbovej vložky), je okolo 4 kg za hodinu. Balík garantovaného "suchého" dreva s hmotnosťou 15 kg výjde na cca 80 Sk. Ďalšou možnosťou je spaľovať drevené brikety.

Zhrnutie

1. Prvým krokom je ujasniť si, pre aký účel a kam krb alebo pec potrebujeme. Ďalej, aký typ si môžeme kúpiť. Či elektrický, alebo plynový, v prípade bytov klasický, v ktorom kúrime drevom.

2. Spojenie pružného vykurovacieho telesa, ako napríklad krbu a moderného automatického vykurovacieho zariadenia, nám môže priniesť požadovaný komfort a ekonomickú výhodnosť kúrenia.

3. Je možné stavať krby otvorené, teda bez vykurovacieho systému, alebo krby uzatvorené.

4. Uzatvorené krby, či už teplovodné, teplovzdušné alebo teplovzdušné s rozvodom vzduchu sú pripojené na vykurovaciu sústavu. Je možné využiť aj teplovzdušné vložky k vyhrievaniu radiátorov.


text: Vladimír Iliev

foto: Arkiane, WIN, archív autoraDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 19

Diskusia

Článok Krb nielen ako ohrievač vody zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 219 príspevkov

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Ďalšie príspevky »