Kuchyňa podľa Feng Shui

25.1.2011 | Lucie Sýkorová | Kuchyne | Komentárov 0 |

Umenie Feng Shui sa za posledných pár rokov stalo veľkým fenoménom, obzvlášť v oblasti bývania. Ani interiéry kuchýň sa preto nemohli vyhnúť úpravám v jeho duchu. Toto učenie umožňuje ovplyvniť vzájomné prelínanie energie okolitého prostredia, čo sa práve v kuchyni oplatí dvojnásobne. Poďte sa pozrieť, ako na to!

Kuchyňa podľa Feng Shui  - foto, Hyperbyvanie.sk

Rovnako tak, ako je to v našej kultúre, tak aj v tej čínskej je kuchyňa považovaná za privilegovanú miestnosť. To je dostatočný dôvod na to, venovať tejto miestnosti pozornosť, predovšetkým pri jej samotnom zariaďovaní.

Kuchyňa podľa Feng Shui , fotka

Pozitívne prostredie

Prvým pravidlom pri zariaďovaní kuchyne je jej umiestnenie v rámci domu alebo bytu. Najvhodnejšie by bolo, ak to situácia dovoľuje, aby bola čo najďalej od hlavného vchodu. V kuchyni je dôležité vytvoriť prostredie, ktoré vám bude priťahovať pozitívnu "čchi" (uprataný riad, čistá pracovná doska i podlaha, dostatok svetla a svetlé farby). Nie je vhodné mať kuchynské dvere umiestnené oproti dverám do spálne - výpary sa dostávajú do miestnosti a rušia spánok. Ak máte dvere proti sebe, zvážte ich premiestnenie. V prípade, že to nie je možné, majte bránu do svojej spálne vždy zatvorenú.

Kuchyňa podľa Feng Shui , fotka

Z okna kuchyne by sme sa mali pozerať na juh alebo na východ a varné centrum a sporák by mali byť otočené tak, aby človek pri varení videl na vchodové dvere, bez toho aby sa musel otáčať. To nielen kvôli dokonalému prehľadu o pohybe členov rodiny, ale symbolizuje to, že očakávate príchod nových energií a ste im otvorení. Pri zariaďovaní kuchyne treba myslieť aj na to, že je to miestnosť, kde sa stretávajú dva najsilnejšie živly, a to voda a oheň. Akékoľvek spotrebiče alebo kusy nábytku, ktoré tieto živly využívajú, je potrebné oddeliť iným kusom nábytku, alebo ich od seba rozostaviť čo možno najďalej. Sporák susediaci s drezom, či chladničkou sa stáva zlým energetickým centrom, preto je dobré tieto časti kuchyne situovať tak, aby sa vzájomne nedotýkali.

Kuchyňa podľa Feng Shui , fotka

Farby a vône

Prísun dobrej energie môžete podporiť aj maľbou na stenách. Napríklad biela farba je symbolom vytúženej čistoty, je vhodné ju prepojiť napríklad s kovom.

Kuchyňa podľa Feng Shui , fotka

Je vhodné použiť jemné pastelové farby, ktoré v sebe skrývajú harmóniu. Akýkoľvek červený (symbol ohňa) alebo modrý (symbol vody) doplnok pomáha jednému zo živlov a podporuje jeho dominantné postavenie. Keďže v učení Feng Shui ide o vyváženosť harmónie, je dobré dbať na to, aby boli "voda" a "oheň" v úplnej rovnováhe. Všetky doplnky, zariadenie, nábytok i kvetiny by teda mali byť ladené tak, aby nedošlo k nezladenému narušeniu toku energií.

Kuchyňa podľa Feng Shui , fotka

K priaznivo plynúcim energiám "qi" veľkou mierou prispievajú kvety. Rastliny v kvetináčoch sú rozhodne vhodnejšie ako tie rezané a dokonca vysielajú aj pozitívnu energiu, ktorá chýba kvetom sušeným. Najlepšie je umiestniť kvetiny do rohov kuchyne tak, aby interiér opticky zaoblili.

Kuchyňa podľa Feng Shui , fotka

Vybavenie

A ešte jeden tip na záver. Udržujte horáky vášho sporáka v čistote. Podporíte tak finančnú situáciu a peniaze k vám budú plynúť častejšie. Dvojnásobne zlepšiť vašu finančnú situáciu môžete trebárs tak, že priamo za horáky umiestnite zrkadlo alebo iný lesklý povrch. Bez ohľadu na to, ako je vaša kuchyňa usporiadaná, mala by byť vždy čistá a vzdušná.

Kuchyňa podľa Feng Shui , fotka

Kuchyňa podľa Feng Shui , fotka

Tvar a umiestnenie kuchyne

Kuchyňa by mala mať rozhodne pravidelný tvar bez akýchkoľvek zákutí tak, aby sa negatívne energie nemali nikde možnosť ukryť. Tiež je dobré, aby táto veľmi dôležitá miestnosť bola dispozične rovnomerná s ostatnými interiérmi. Ak ide o kuchyňu v rodinnom dome, potom by mala byť umiestnená v prízemí. To preto, aby pôsobenie zemskej energie prúdilo do interiéru bez akýchkoľvek zábran.

Kuchyňa podľa Feng Shui , fotka

Vhodné zariadenia

Pravidlám Feng Shui podlieha aj zariadenie kuchyne, tým máme na mysli napríklad aj kuchynské náčinie a spotrebiče. Trebárs už spomínaný sporák - podľa Feng Shui je lepšie, ak je sporák plynový skôr než elektrický. Elektrické sporáky totiž ničia energiu samotného jedla. Hrnce a panvičky by zase nemali byť vyvesené na populárnych drôtených programoch, naopak majú byť skryté pred zrakmi majiteľov i návštev v nejakej skrinke. Napodiv aj sušené dekorácie ako cesnak alebo cibuľa Feng Shui zavrhuje, a rovnako tak aj odpadkový kôš a nože. Všetko ukryte na miesto, ktoré týmto veciam patrí - šuplíky, skrinky, úložné systémy a pod. Potom sa už len môžete oddávať harmonickému pôsobeniu prírodných energií, ktoré prestúpia celú vašu kuchyňu i vás samotných.

Text: Lucie Sýkorová / Living.cz
Foto: berdhousegallery.com, messagenote.com

Súvisiace články na Living.cz:

Video: Šikulka v kuchyni

Zařizujete novou kuchyň?Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 1

Diskusia

Článok Kuchyňa podľa Feng Shui zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »