Inteligencia kuchynských sluhov

21.6.2008 | Jan Smidak | Kuchyne | Komentárov 0 |

Technika vyrazila vpred a inteligencia kuchynských spotrebičov pripomína roboty z vedeckofantastických poviedok Raya Bradburyho. Môžete sa pohodlne obklopiť mechanickými sluhami a oni zvládnu väčšinu nudnej práce za vás. Neveríte? Skúste inteligentnú rúru.

Môže to vyzerať, ako protichodné slová, ale nie je to tak. Na trhu je široká ponuka naozaj inteligentných multifunkčných teplovzdušných rúr s kruhovým ohrievacím telesom, alebo ventilátorom. Môže sa jednať o vstavané rúry na pečenie, kompaktné rúry na pečenie a parné rúry. Tieto prístroje sa vyznačujú elektronickým ovládaním, ktoré v priebehu pečenia neustále porovnáva reálnu teplotu v rúre s teplotou nastavenou a podľa toho prispôsobuje dodávky energie. Cudzie označenie pre tento spôsobo neustáleho inteligentného overovania a vyhodnocovania údajov znie Fuzzy Logic. Vďaka elektronickému riadeniu procesu pečenia sa usporí až 30 percent času v priebehu predohrevu a najmenej 10 percent energie v priebehu pečenia. Rúra tak dokáže napríklad pri rýchloohreve dosiahnuť teplotu 180 stupňov behom piatich minút.

Poslúchne na dotyk

Doposiaľ sa obmedzovalo ovládanie spotrebičov na tlačítka a obecne najmä na kruhové voliče. Istú inováciu môžeme vidieť v spotrebičoch Miele. U nich sa jednotlivé funkcie vyvolávajú dotykom vyznačenej spínacej plochy. Tento systém sa nazýva TouchControl a pripomína vyťukávanie povelov na riadiacom paneli vesmírnej lode. Dotykom vybrané senzorové políčko sa tu taktiež pre potvrdenie samé rozsvieti. Dôležité informácie sa potom zobrazia na displeji v jasných textových pokynoch. Komunikácia je intuitívna a samo vysvetľujúca.

Pečúca automatika 

Inteligentná rúra vlastne za vás určí sama, ako pripraviť perfektnú pečienku. Ako to urobí? Bude s vami komunikovať zabudovaným textovým displejom. Tu môžeme očakávať funkcie, ako Inteligentné menu, ktoré vás bude viesť, pomáha a upozorňuje o priebehu pečenia. Táto funkcia by vám mala pomôcť pripraviť akýkoľvek počet jedál s maximálnymi výsledkami a minimálnym úsilím. Rúra vám dáva pomocou textových hlásení najavo, kedy nastala doba vložiť pokrm, kedy ho máte otočiť, upozorní vás na svoj stav, teda kedy sa zahrieva, alebo kedy je ešte horúca. Zvolené funkcie sú doplnené ikonkami a riadkom s textom. Displej zároveň slúži ako hodiny a udáva dobu trvania a stupeň zvoleného programu.

Režim pomocnej ruky 

Inteligentné rúry väčšinou komunikujú podľa troch interaktívnych režimov. Prvý z nich je asisstovaný režim. Ten je vhodný pre kuchárov začiatočníkov, ktorým "prihorí aj čaj". Ak sa nevyznáte v tom, na čo má vaša rúra funkciu Horné a na čo Spodné pečenie, potom vám inteligentný systém pôjde v ústrety trochu ináč. Režim zozoznáva zhruba desať kategórií pokrmov zahrnutých až do päťdesiatich receptov. Počet programov a receptov sa odlišuje podľa výrobcu. Vy len zadáte pokrm, ktorý chcete piecť, vyberiete si z kategórií v menu a ešte nakoniec zadáte hmotnosť pokrmu. Rúra za vás navrhne funkciu, dobu prípravy jedla a optimálnu teplotu k dosiahnutiu požadovaného výsledku. Ak s tým, nebudete súhlasiť, tak si dobu môžete upraviť sami.  Inteligentný displej má aj funkciu, vďaka ktorej si váš postup zapamätá pre prípadné ďalšie použitie. V skutočnosti si v režime Memo máte možnosť takto zadať do pamäte až 15 receptov. Prostým stlačením tlačítka rúra pripraví jedlo,  ktoré má v pamäti. Rovnako, ako pilot vypne svojho autopilota, tak aj vy máte možnosť v inteligentnej rúre prejsť na "tradičný režim", kedy máte možnosť vybrať si akýkoľvek program, alebo funkciu a plne kontorlovať funkciu, dobu a čas prípravy vami vybraného jedla.


Rozmrazím a ohrejem

Človeka zvyknutého na staré rúry iste prekvapia nové funkcie, ktoré ho môžu pri kúpe nového spotrebiča zaskočiť, pretože by ich skôr čakal v mikrovlnnej rúre. Režim teploty do 35 stupňov Celzia je určený na rozmrazovanie a kysnutie cesta. Teplota do 60 stupňov je vhodná pre ohrev jedla, alebo pre udržiavanie jedla v teple. Šikovné je, že pri tejto funkcii v pečiačom priestore neustále cirkuluje vzduch a odvádza vlhkosť. Ďalšou možnosťou je udržiavanie jedla v teple. Táto funkcia umožňuje po ukončení automatického pečenia rúry udržiavanie teploty na 60 stupňoch až po dobu 10 hodín.

Čarovný ventilátor s kruhovým vykurovacím telesom 

Veľmi účinným prvkom modernej rúry je kruhové zadné teleso generujúce teplo, ktoré je vháňané pomocou ventilátora do vnútornej rúry. Jedlo je tak upečené rýchlo a rovnomerne vo všetkých častiach rúry. Piecť sa dajú aj rôzne jedlá naraz vo viacerých úrovniach, a to za pomoci dvoch, alebo trojúrovňových koľajničiek, bez toho, aby sa zmiešali chute. Tento program, alebo funkcia, sa väčšinou nazýva Horúci vzduch, alebo Horúci vzduch Plus. Ventilátor taktiež dokáže pracovať aj s grilom. V tomto prípade odvádza teplo grilovaného telesa rýchlo a rovnomerne na celú potravinu. Výsledkom je zvlášť šťavnatá a chrumkavá pochúťka.Text: Vladimír Iliev

Foto: Whirpool, Fagor, Miele Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 16

Diskusia

Článok Inteligencia kuchynských sluhov zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 213 príspevkov

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Zdenka: Kde sa dá takáto závlaha kúpiť? Neviem...

Luxuoso Montblanc Pen foram em alta demanda ,: canetas canetas Mont...

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Ďalšie príspevky »