Keramické nože: praktický trendy vynález

31.1.2012 | Monika Kovačková | Kuchyne | Komentárov 0 |

Keramické nože vyzerajú krehko a preto v mnohých ľuďoch nevzbudzujú predstavu praktického kuchynského pomocníka. Popularita keramických nožov však stále strmo stúpa; v pozadí tejto obľuby nie je len ich módny dizajn, ale predovšetkým ich nepopierateľné výhody. Pravdou ale zostáva, že keramický nôž nenahrádza univerzálny nástroj a vyžaduje inú starostlivosť než bežné kuchynské nože.

Keramické nože: praktický trendy vynález - foto, Hyperbyvanie.sk

S kým máme tú česť?

Krehkosť keramických nožov je len zdanlivá. Tieto nástroje sú vyrobené z pokročilých high-tech keramických materiálov, ako je oxid zirkoničitý alebo oxid hlinitý. Ide o druhý najtvrdší materiál na svete. Len pre predstavu: na Mohsovej stupnici tvrdosti ich tvrdosť zodpovedá 8,2 mohsom, zatiaľ čo napríklad oceľ má 5, kremeň 7 a najtvrdší materiál - diamant - 10 Mohs. Vďaka takejto vysokej tvrdosti majú nože z keramiky oproti bežným oceľovým čepeliam mnoho výhod a unikátnych vlastností. Keramické nože majú vysokú životnosť, pretože ich čepele si udržujú veľmi dlho svoju ostrosť. Čepele ďalej nekorodujú, potraviny nimi nakrájané nedostávajú kovovú pachuť, nehnednú a nestrácajú dôležité vitamíny a enzýmy. Keramika navyše nepohlcuje chute a pachy krájaných potravín. Vďaka týmto prednostiam si keramické nože obľúbili predovšetkým milovníci čerstvého jedla a zdravej výživy. Keramické kúsky sú veľmi ľahké a preto práca s nimi vás neunaví. Navyše si môžete vybrať z veľkej škály farebných, dekoratívnych vzorov a motívov, ktoré vaše varenie obveselia.

Keramické nože: praktický trendy vynález, fotka

Použitie keramických nožov

V krájaní mäkších potravín, ako je napríklad ovocie a zelenina, pečivo či mäso bez kostí, sú keramické nože ozajstnými neprekonateľnými odborníkmi. S keramickým nožom nakrájate potraviny dokonale jemne bez akéhokoľvek rozdrvenia alebo pokrčenia. Keramické nože však majú aj cez svoju tvrdosť nízku odolnosť pri ohnutí, čo znamená, že stačí väčší tlak a nožom sa môže zlomiť špička či vylomiť celá čepeľ. Tomuto nástroju je tak zakázané krájanie tvrdých potravín, porciovanie, vykosťovanie či otváranie konzerv. Nevýhodou keramických nožov je, že sa pri zlom zaobchádzaní ľahko mechanicky poškodzujú; opravy ostria sú možné iba do hĺbky 2-3 milimetrov.

Keramické nože: praktický trendy vynález, fotka

Starostlivosť o keramické nože

Za kvalitný keramický nôž zaplatíte viac ako za oceľový, ale táto investícia sa vám čoskoro vráti, pretože keramický výrobok vyžaduje len minimálnu starostlivosť. Nože z keramiky sú ostrejšie ako tie oceľové a vysokú ostrosť si pri správnom používaní uchovávajú aj po niekoľko rokov, preto sa nemusíte trápiť s ich častým brúsením. V prípade ostrenia keramických nožov je vždy lepšie obrátiť sa na profesionálov, ktorí ich dokonale nabrúsia na diamantovom kotúči. Pre domáce brúsenie si môžete obstarať špeciálne diamantové brúsky. Je však nutné dokonale poznať techniku brúsenia, predovšetkým potrebný uhol, v ktorom sa nôž k brúske prikladá. Nevhodné nabrúsenie môže čepeľ ešte viac otupiť, alebo dokonca nenávratne poškodiť.

Aj každodenná údržba je u keramických kúskov ľahšia než u nožov z iných materiálov. Keramické nože nepodliehajú korózii a sú odolné voči vzniku nevzhľadných škvŕn; pre dokonalú čistotu stačí nože opláchnuť pod vlažnou vodou. Keďže sú nože náchylné na zlomenie, dbajte tiež na ich bezpečné umiestnenie.

Keramické nože: praktický trendy vynález, fotka

Napriek niektorým obmedzeniam majú keramické nože v kuchyni dostatočne široké využitie. Keramika symbolizuje nový prístup v príprave pokrmov, ktorého výsledkom je rýchle a zdravé varenie.
 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0

Diskusia

Článok Keramické nože: praktický trendy vynález zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 207 príspevkov

Luxuoso Montblanc Pen foram em alta demanda ,: canetas canetas Mont...

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Rika: nielen do bytu, ale aj kancelarie v...

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike fabbrica. [b]scarpe...

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

Ďalšie príspevky »