Príchuť Ázie

24.1.2012 | Monika Kovačková | Kuchyne | Komentárov 0 |

Ak milujete atmosféru vzdialených krajov a radi sa nechávate inšpirovať cudzou kultúrou, máte dnes doslova neobmedzené možnosti, ako si exotickú diaľku nalákať do svojich domovov. Ak holdujete Ázii, možno si celý byt zariadiť v ázijskom štýle. K dokonalému dokresleniu prostredia si tu a tam pripravte pravé ázijské jedlo a rovnako tak sa vyhrajte aj s prestretím stola, na ktorom by nemalo chýbať veľké množstvo porcelánových misiek zdobených čínskymi znakmi a ázijskými motívmi a krásny jedálenské paličky.

Príchuť Ázie - foto, Hyperbyvanie.sk

Jedálenské paličky

Jedálenské paličky sú tradičným jedálenským nástrojom vo východnej Ázii, ktorý sa používal už v dobách pred piatimi tisíckami rokov v Číne a ktorého popularita sa postupne rozširovala po celom svete. Sprvu paličky slúžili pre varenie vo veľkých kotloch a hrncoch; neskôr sa začali používať menšie typy po dvoch a to aj k naberaniu pokrmu. Tradičným nástrojom pre výrobu paličiek je bambus, ktorý je lacný, ľahko štiepateľný a vysoko odolný proti vysokým teplotám. Bambus navyše nemá žiadnu znateľnú príchuť ani vôňu, čo je pri varení pokrmov dôležité. Hojne sa tieto nástroje vyrábali aj z dreva, predovšetkým cédrového, borovicového či sandalového. Vyššie vrstvy sa vyžívali v drahých materiáloch a pýšili sa zlatými a striebornými kúskami; výnimkou neboli ani paličky zo slonoviny. Dnes sú najpoužívanejšie paličky z porcelánu, skla či plastu. V obľube sú aj paličky na jedno použitie zvané war-bash, ktoré nie sú vynálezom dnešnej modernej doby, ale 19. storočia.

Príchuť Ázie, fotka

Všeobecne sa rozlišujú paličky čínske a japonské, ktoré sa v užívaní príliš nelíšia. Koniec majú oba typy pre lepší úchyt a jednoduchšiu manipuláciu spravidla hranatý, štvorhranný. Spodný koniec čínskych paličiek je potom guľatý, zatiaľ čo japonské paličky majú časť, ktorej sa jedlo naberá, špicatú. Čínske paličky sú tiež dlhšie ako japonské.

Príchuť Ázie, fotka

Správne držanie paličiek

Techniku držania paličiek si určite dokonale osvojíte - chce to len trošku trpezlivosti. Navyše jesť pomocou paličiek je zdravšie, pretože paličky umožňujú naberanie len malých súst. Paličky pri konzumácii potravy musia vytvárať akési kliešte či pinzetu, ktorou sa jedlo naberá z okolitých misiek a vkladá do úst. Spodnú paličku si oprite do žliabku medzi palcom a ukazovákom a prstenníkom ju zo spodu pevne tlačte na palcový kĺb. Pevné uchytenie je dôležité, pretože spodná palička by mala byť stabilná a nepohyblivá a slúžiť len na podoprenie nabratého sústa. Pohyblivá horná palička sa drží obdobne ako ceruzka, teda medzi palcom a ukazovákom, pričom sa opiera o bočnú hranu prostredníka.

Príchuť Ázie, fotka

Etiketa stolovania

Rovnako ako na používanie príborov sa aj na používanie paličiek vzťahujú mnohé normy a obmedzenia. Niektoré gestá, ktoré by sa nám zdala nevinné, sú vo východoázijskej kultúre zakázané. Hrubou neslušnosťou je nechať paličky v pokrme roztvorené do písmena V, pretože tvar V symbolizuje smrť. Podobne je so smrťou spojené pichanie paličkami do ryže. Paličky sa správne umiestňujú vedľa seba na misku, pričom ich konce smerujú vľavo. Konce paličiek pri jedle musia smerovať vždy dolu tak, aby sa neodkrývala dlaň ruky. S paličkami sa ďalej nesmie ťukať, ukazovať a rôzne gestikulovať. Sústa sa odoberajú zhora, pretože jedlo sa paličkami nesmie miešať. Úplné tabu je predkladanie jedla iným osobám vlastnými paličkami alebo dokonca kŕmenie - presne vymedzené pravidlá toto umožňujú len u osôb, pre ktoré je naberanie pokrmu ťažké.

Príchuť Ázie, fotka

Zaujímavosti

Ženy v Číne a Japonsku od pradávna používajú paličky miesto sponiek do vlasov. Dnes ide čisto o dekoráciu, skôr však taký spôsob umožňoval ženám mať nenahraditeľné náčinie vždy po ruke.

Príchuť Ázie, fotka

Paličky sú v niektorých bojových umeniach používané ako nebezpečné zbrane - hodené paličky dokážu nabrať až vražednú rýchlosť. Paličky sú tiež vo východných krajinách pomocníkom pri výbere zamestnancov. Uchádzačom o prácu v oblasti strojárstva či elektroniky je pomocou nich skúmaná kvalita jemnej motoriky - v rámci prijímacích pohovorov musí byť záujemca schopný pomocou paličiek navliecť koráliky na šnúru alebo dokonca niť do ihly.

Príchuť Ázie, fotka

Osvojenie si pravidiel východoázijského stolovania a techniky držania paličiek sa môže stať zábavným a originálnym spestrením zabehnutých jedálnych zvyklostí.

Autor: Monika Kovačková
 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0

Diskusia

Článok Príchuť Ázie zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 202 príspevkov

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike fabbrica. [b]scarpe...

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

FitFlop sandaler Kvinner 2013 nye ankomst, Fr: Christian Louboutin outlet billig...

Hohe Qualität Belstaff Online, Belstaff Outle: belstaff panther belstaff...

relógios Chopard: Réplicas de relógiosRelógios...

Wedding Party Dresses, Bridesmaid Dresses: wedding gowns online best wedding...

Ďalšie príspevky »