Srdce domu hľadaj v kuchyni

19.7.2007 | Jan Smidak | Kuchyne | Komentárov 0 |

Kuchyňa je srdcom celého nášho bytu alebo celého domu. Charakteristikou tejto miestnosti je, že jej vybavenie, orientácia a zadiadenie musí byť pohodlné, funkčné a praktické.

Priestorové riešenie kuchyne je najväčším orieškom. Len vhodne vybratá a vybavená kuchyňa celkom vylúči ono zmätené pobiehanie po miestnosti, hľadaním toho, alebo onoho hrnca, pretože ten, ktorý teraz potrebujeme, má svoje miesto celkom na dne spodnej skrinky. Existuje veľa dobrých rád a modelov, ale aj tu platí, že usporiadanie by ste mali podriadiť vašim zvykom, aby ste sa v kuchyni cítili skutočne ako doma.

Ukotvená v priestore

Ak začneme premýšľať o našej kuchyni, mali by sme sa najskôr rozhodnúť, akej pracovnej zostave dáme prednosť. Najjednoduchšia a zároveň najlacnejšia je takzvaná rovná linka. Potom je tu riešenie kuchyní do tvaru "L" prípadne "U". Tu získate výhodu, že sa menej nachodíte a varenie je tak oveľa pohodlnejšie, ako pri klasickej rovnej linke. Finančne najnáročnejšie a pritom najpohodlnejšie je takzvané dvojstranné riešenie.

Kde budete pracovať

Ďalej je tu usporiadanie pracovných zón. Sú tri - priestor na varenie jedla, priestor na prípravu jedla a plocha na umývanie riadu. Vlastná pracovná plocha pritom takmer vždy oddeľuje varnú a umývaciu časť. S ohľadom na postupnosť, by sa malo začínať drezom, potom pokračuje pracovná plocha pre prípravu jedla a končí sa takzvaným varným centrom, čo spravidla býva šporák.

Organizujeme prácu

Po ľavej strane drezu a po pravej strane šporáku musí byť dostatočne široká odkladná plocha, aspoň 40 - 60 cm vpravo a 20 - 30 cm vľavo, vedľa šporáka. Toto poradie platí pre praváka, ľavák potrebuje opak. V niektorých kuchyniach sa dá vytvoriť aj iné riešenie. Typický príklad predstavuje kuchyňa s pracovným ostrovčekom, v ktorej sa do stredu miestnosti dostáva šporák, tak, ako je to v profesionálnych kuchyniach, z ustáleného poradia sa dá "vyňať" aj umývacie centrum. Táto verzia sa však používa skôr vo veľmi členitých kuchyniach. Drez môžete mať aj pod oknom, pretože v ponuke sú už aj sklopné vodovodné batérie, takže sa nemusíte báť, že neotvoríte okno.
 

Správna výška = vaše pohodlie

Umývacie centrum, alebo drez s odkladnou plochou však vyžaduje výšku asi od 90 - 105 cm. V starých kuchynských linkách mávalo výšku 86 cm, takže vyšší muži odmietali často pomoc v domáctnosti s oddôvodnením, že je pre nich umývanie riadu únavné. Mali pravdu. Naopak, varné centrum by malo mať výšku len okolo 80 cm, aby boli pre ruky, aj oči ľahko dostupné aj zadné varné platne.

Text: Zdeňka Václavíková

Foto: Fagor, Whirpool, Ariston-Indesit, Kohler, archiv autoraDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 14

Diskusia

Článok Srdce domu hľadaj v kuchyni zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 219 príspevkov

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Ďalšie príspevky »