Vyberáme nábytok pre našu kuchyňu

8.4.2008 | Jan Smidak | Kuchyne | Komentárov 0 |

Dostatok úložného priestoru a hlavne sledovanie nových trendov v ukladaní, to sú hlavné požiadavky, ktoré by mala spĺňať vaša nová kuchynská linka.

Nové regálové programy

Moderná doba upúšťa od vnútorných políc a nahrádza ich výsuvnými a otočnými kontajnermi. Tie nielenže sú prehľadné, ale využijú dokonale priestor vo vnútri hlbokých spodných skriniek. Pokiaľ túžite po prehľadnejšom uskladnení potravín, tak si môžete kúpiť špajzu na kolieskach. Ide vlastne o výsuvný regál. Najdôležitejšie je jeho spracovanie. Každá vec by mala mať svoje miesto - od vysokých fliaš, až po dózy s nevyhnutnými surovinami na varenie. Kolieska tak špajzi poskytujú obrovskú výhodu. Všetky veci sú ľahko dostupné a prehľadne umiestnené. Okamžite vieme, čo chýba a čo treba dokúpiť. Výsuvný regál má pomerne veľký objem a pritom v kuchyni nezaberá veľa priestoru. Výsuvné regály všetkých typov si môžete ľahko objednať cez kuchynské štúdiá. Tak isto drôtené programy slúžiace k zaveseniu kuchynských nástrojov sú veľmi praktické a zároveň dekoratívne. Tieto predmety dennej potreby tak máme nielen na očiach, ale aj po ruke.

Nepodceňujte osvetlenie

Bez dostatočného množstva svetla by varenie nebolo možné. Väčšinou sa stretávame s minimálne jedným oknom, ktoré je zdrojom svetla v kuchyni počas dňa. Aj napriek tomu sú aj také kuchyne, ktoré nemajú okná, a tým viac sú závislé na umelom osvetlení. Dôležité je centrálne osvetlenie, ktoré by nemalo prekážať v priestore. Hodia sa sem bodové svetlá zabudované v podhľadoch. Známe sú svetlá pevné a polohovateľné, ktoré sa dajú smerovo nastaviť. Podľa odborníkov je ideálne skombinovať obidva typy, čím vznikne priame aj nepriame osvetlenie. Okrem bodových svetiel je možné nainštalovať do kuchyne aj prisadené stropné svetlo. Na radu prichádza osvetlenie kuchynskej linky, teda kuchynskej dosky a varného centra. K osvieteniu pracovnej dosky sa najlepšie hodia žiarivky zabudované pod horné skrinky. Doplnkovo sa využívajú rôzne svetelné rampy. Varné centrum spravidla osvetľuje zabudované svetlo v digestore.

Najčastejšie chyby

Najväčšie chyby pri zariaďovaní bytov sa z hľadiska designu robia práve v kuchyniach, pretože sa tu musí vyriešiť množstvo problémov vrátane technických. Zabúda sa na zladenie kuchyne s celou koncepciou bytu, vzhľadom a charakterom podlahy, okien a ďalších dôležitých prvkov. Obľúbené biele kuchyne vyzerajú v kombinácii s klasickými drevinami v obývacej izbe ako biele ponožky v tmavom pánskom obleku, rušivo pôsobí aj biela elektronika, digestor, chladnička či mikrovlnky. Použitie rovnakých drevín, napríklad módneho buku, môže zasa vyzerať fádne. Riešením býva výrazné použitie skla a kovu, prípadne obmedzenie skrinkového nábytku v obytnej časti. Z hľadiska designu je dôležité tak isto zladiť linku farebne s interiérom kuchyne, prípadne s ostatnými miestnosťami, zvlášť ak je kuchyňa spojená s obývacou izbou. Svoju medvediu službu tu môžu zohrať  aj rôzne rekonštrukcie, kedy sa pomocou výmeny dvierok pokúša majiteľ zmeniť tvár kuchynskej linky. Odborníci pritom doporučujú vymeniť rovno celé skrinky, pretože dvierka sú na skrinke vždy to najdrahšie. Korpus linky totiž môže po niekoľkých rokoch doslúžiť a dokupovať korpus ku dvierkam je oveľa nákladnejšie, než nákup celého nového dielu.

Kam so šporákom

Okrem dispozičného riešenia určuje kvalitu kuchyne aj jej vybavenie. Dispozícia kuchyne úzko súvisí s umiestnením šporáku, rúry, umývačky, chladničky alebo digestora. Pri zariaďovaní kuchyne teda vopred zvážime, čo všetko chceme do tejto miestnosti umiestniť. Zvoliť môžeme z troch typov kuchynských spotrebičov – samostatne stojacich, vstavaných a podstavných, ktoré umiestňujeme pod pracovnú dosku. Z mnohých dôvodov dnes dáváme prednosť vstavaným spotrebičom. Nielen že tým usporíme miesto, ale zároveň spotrebiče ľahko udržujeme a naviac so zakrytou čelnou plochou vyzerajú oveľa lepšie najmä v bytoch, kde je kuchyňa prepojená s ďalšími obytnými miestnosťami. Zároveň však musíme počítať s vyššou cenou vstavaných spotrebičov, a to v priemere o desať percent. Cena súvisí s náročnejšou výrobou.

Stôl na koniec

Súčasťou kuchyne, alebo obývacej izby má byť veľký jedálenský stôl. Obecne sa dá povedať, že nie je vhodné používať príliš rôznorodý materiál, než aký máme v kuchyni, či obývačke. Odborníci doporučujú s kúpou jedálenského stola počkať až na koniec. Najlepšie je potom sa  telefonicky objednať do kuchynského štúdia, aby sa vám potom v kľude mohli venovať a s výberom stola pomôcť. Je dobré potom se sebou vziať pôdorys miestnosti a pokiaľ je to možné tak aj vzorku podlahy.Text: Zdenka Václavíková

Foto: Fagor, Whirpool, Ariston-Indesit, Kohler, archiv autora Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 17

Diskusia

Článok Vyberáme nábytok pre našu kuchyňu zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 214 príspevkov

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Zdenka: Kde sa dá takáto závlaha kúpiť? Neviem...

Luxuoso Montblanc Pen foram em alta demanda ,: canetas canetas Mont...

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Ďalšie príspevky »