Čierna v kuchyni je moderná

20.1.2010 | Redakce Hyperbydlení.cz | Kuchyne | Komentárov 0 |

Minimalistický štýl sa nezaobíde bez jednoduchých línií a čistých tvarov. A tiež bez farby kovu a čiernej. Akokoľvek tento odtieň sotva vzbudzuje chuť do jedla a do kulinárskej svätyne teda všeobecne akosi nie je predurčený, súčasné kuchyne ním doslova hýria. A to nielen na spotrebičoch.

Čierna v kuchyni je moderná - foto, Hyperbyvanie.sk

Veľmi atraktívna je čierna v kombinácii s bielou a červenou, ale nezaobíde sa to bez spojenia s jasne čitateľným dizajnom rovných línií, dokonalými detailmi a vypracovaním kuchynských liniek, v súlade estetického vzhľadu a funkčnosti. Podľa odborníkov je tento rok svetovou "hitovkou" biela nasledovaná vanilkovou, vínovou červenou a olivovou zelenou. V českých krajoch sa však zatiaľ predáva skôr červená, obľúbená je tiež smotanová, béžová a oranžová. Okrem už spomínanej čiernej boduje aj pistáciová a sivá.

Kúsok z histórie

Pod pojmom čierna kuchyňa sa však kedysi skrývalo niečo iné, ako farebné preferencie: bolo to označenie pre priestor mimo obytnej časti domu, v zadnej alebo bočnej časti siene, s otvoreným ohniskom (neskôr s pecou alebo sporákom). Tu sa hlavne varilo, piekol sa tu chlieb, v rozšírenom komíne sa údilo mäso. Čierna sa jej hovorilo preto, že bývala zvyčajne murovaná, klenutá a bez okna. V niektorých regiónoch (napríklad na Šumave) bývala čierna kuchyňa priechodná, chodilo sa cez ňu aj do ďalších obytných miestností.

Čierna v kuchyni je moderná - foto, Hyperbyvanie.sk
 

Luxus a exkluzivita

Učenie feng shui síce na priestory súvisiace s varením a konzumáciou potravín chladné a tmavé farby neodporúča, čierna dokonca podľa čínskeho presvedčenia jedlo skôr znechucuje, však málo platné, v súčasných kuchyniach boduje. Na čiernu farbu skrátka musí mať človek nielen náturu, ale aj odvahu, odmenou mu aj v kuchyni bude výnimočný a jedinečný štýl. Nie je pritom potrebné sa báť ponurosti. Postará sa o to nielen adekvátne osvetlenie, ale aj vysoký lesk povrchu dvierok alebo dizajnovo sofistikované doplnky. Faktom však zostáva, že ako dominantný prvok potrebuje čierna dostatok priestoru. Ak ju spojíme s bielou, získame výslednú pokojnú eleganciu. Žltá vedľa čiernej varovne žiari, duo červená-čierna nechýba zmyselný až erotický náboj. Výrazné kontrasty sú skrátka pôsobivé a originálne.

Čierna v kuchyni je moderná - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Čierna v kuchyni je moderná - foto, Hyperbyvanie.sk

Čierna v detaile

Ak si netrúfneme na použitie čiernej farby vo veľkom, vždy je tu vynikajúca možnosť sústrediť sa na doplnky, najlepšie v podobe spotrebičov. Napokon, výrobcovia veľmi citlivo mapujúci súčasné trendy neponechali nič na náhodu a doslova vtrhli na trh s novými sériami výrobkov reflektujúcich novú záľubu v čiernej farbe. Dominantou miestnosti sa môže stať čierna chladnička, doplniť ju možno kávovarom, varnou kanvicou, varnou doskou, toasterom, mikrovlnkou, granitovým drezom alebo digestorom.

Čierna v kuchyni je moderná - foto, Hyperbyvanie.sk
 

Existuje však aj variant čierneho solitéru v podobe trebárs už spomínanej chladničky, ale rovnako dobre takúto úlohu môže zohrať jedálenský stôl so stoličkami. Zariadenia je možné taktiež doplniť napríklad obrúskami alebo prestieraním s motívmi v adekvátnej farebnosti, ďalšiu obmenu môžu mať na svedomí dózy, koreničky, misy. Všetky uvedené detaily môžu byť protiváhou aj prevažne čiernym plochám v kuchyni, ak im dáme už vyššie uvedené výrazné kontrastné tónovanie: červená, žltá, oranžová alebo zelená na niektorom z prvkov kuchyne dotvorí harmonický celok. Čierna kuchyňa sa vďaka tomu môže stať doslova šperkom bytu, miestom, kam budú členovia rodiny i návštevy mieriť najčastejšie.

Čierna v kuchyni je moderná - foto, Hyperbyvanie.sk

V spojení s technológiou

Dizajn je však iba prostriedkom, ktorý umocňuje použité technológie. A tie zase vychádzajú z požiadaviek na pohodlie a jednoduchosť používania v duchu filozofie: ľudia by sa mali cítiť doma pohodlne a bezpečne pri súčasnom zachovaní individuálneho životného štýlu. Do popredia záujmu sa preto dostávajú nielen funkcie prinášajúce väčšie pohodlie, ale aj automatické programy a jednoduché ovládanie, ktoré vedľa komfortu prináša aj úsporu času. Tieto prednosti zdôrazňuje dizajn výrobkov. Všetky spotrebiče sa samozrejme nezaobídu napríklad bez detskej poistky, podsvietenia ovládacích tlačidiel, light kontrol, grafického displeja, a technických inovácií. Z pečiacich rúr napríklad v podobe funkcie HydroBaking, 3D horúci vzduch Plus, elektronického systému na automatické pečenie CookControl alebo samočistenie ecoClean. Samozrejmosťou je trieda spotreby A.

Čierna v kuchyni je moderná - foto, Hyperbyvanie.sk
 

Text: Alena Müllerová

Foto: Amica, Bosch, Bulthaup,

Ikea, Electrolux, Fagor, GorenjeDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 28

Diskusia

Článok Čierna v kuchyni je moderná zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 206 príspevkov

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Rika: nielen do bytu, ale aj kancelarie v...

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike fabbrica. [b]scarpe...

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

FitFlop sandaler Kvinner 2013 nye ankomst, Fr: Christian Louboutin outlet billig...

Ďalšie príspevky »