Kúpeľne smerujú k dokonalosti

26.1.2012 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Kúpelne | Komentárov 0 |

Nikdy neboli tak veľké, tak skvele vybavené a tak útulné ako sú dnes. A od ich dizajnu sa nikdy toľko neočakávalo. Kúpeľňové vybavenie a vzhľad celého priestoru určeného k hygiene a relaxácii sú pre človeka čoraz dôležitejšie.

Kúpeľne smerujú k dokonalosti - foto, Hyperbyvanie.sk

Dnešní dizajnéri majú k dispozícii nielen mnoho nových materiálov a povrchových úprav, ale tiež stále sa zväčšujúci priestor. Otázka, ktorú si kladú, sa nepýta už len po štýle, ale aj po interpretácii a funkčnosti jednotlivých kúpeľňových zón. Možno vypozorovať tri základné trendy: ten prvý velí vzďaľovať sa v kúpeľni od stien. Nejde pritom len o vaňu, na tú sme si v podobe solitéru už celkom zvykli, alebo o priestorový sprchový kút. Odpútavanie od opory v podobe steny sa týka i toaliet a umývadiel. Druhý smer myslí na jednoduchosť a jednoduchosť používania kúpeľne, na to, aby slúžila všetkým generáciám, od detí po seniorov. Tretí trend je jasným návratom k prírode.

Kúpeľne smerujú k dokonalosti, fotka

Multifunkčný priestor

Kúpeľňa prestala žiť svojím jednoznačným a jednoúčelovým uzavretým životom. Rovnako ako kuchyňa a obývacia izba, aj kúpeľňa a spálňa sú dnes vnímané ako spojené nádoby, ktorých funkčnosť na seba nadväzuje. A rovnako ako v kuchyni, aj v kúpeľni sa stále viac presadzuje obľúbený priestorový princíp. Užívateľ už nechce len uspokojovať základné životné potreby v tom najmenšom možnom priestore, potrebuje dostatok miesta pre najrôznejšie aktivity, miestnosť s rôznymi zónami použiteľnými pre hygienu, relaxáciu, fitness, styling, duševnú a fyzickú regeneráciu. Vane a sprchy v najmodernejšej koncepcii dokonca môžu byť umiestnené aj priamo do spálne. To všetko sa samozrejme nemohlo neodraziť nielen v dizajne výrobkov, ale aj v technológii, ktorými sú vybavené. V tomto smere je stále viac badateľný trend ukrývať maximum armatúr a ovládacích prvkov pod omietku, čo umožňuje štýlovo čisté riešenie. Zrejmé je aj smerovanie k náročnému technickému vybaveniu moderných kúpeľní: elektronické rozlíšenie splachovania toalety a pisoáru či elektronicky riadená kúpeľňové batérie už nie sú len hudbou budúcnosti. Stlačením tlačidla možno pustiť vodu nielen presne o požadovanej teplote, ale aj v naprogramovanom množstve, ako náhle je vaňa plná, prúd sa automaticky zastaví. Ďalší z nových výrobkov umožňuje nielen automatickú, ale aj osobnú voľbu množstva splachovacej vody u WC, vďaka čomu môže štvorčlenná domácnosť v priebehu jedného roka ušetriť vyše 40 000 litrov pitnej vody. Kúpeľňa a toalety jednoducho dosiahli štatút kultivovanej high-tech oázy.

Kúpeľne smerujú k dokonalosti, fotka

Maximálna jednoduchosť

To, čo ľudia budú hľadať v budúcnosti, je kúpeľňa, ktorá uspokojí potreby všetkých členov rodiny, od detí po seniorov. Viacgeneračná kúpeľňa musí preto byť nielen nadčasovo krásna, ale aj veľmi ľahko a bezpečne ovládateľná a používateľná. Hlavným cieľom je vynechať všetko, čo by mohlo kohokoľvek diskriminovať. Ide teda o umenie redukcie na podstatu, na maximálne obmedzenie akýchkoľvek bariér, vďaka ktorému je možné krásnu a sofistikovanú kúpeľňu užívať od detstva do vysokého veku, bez akejkoľvek závislosti na komkoľvek. Predpokladá to absenciu zbytočne komplikovaných prístrojov a zariadení. Ľudia právom očakávajú, že im ich kúpeľňa zjednoduší každodenný život a pomôže vyrovnať sa s ťažkou životnou situáciou, ktorá môže postihnúť kohokoľvek z nás. Dobrý, univerzálny dizajn by mal predvídať tieto požiadavky a reagovať na ne. Nejde predsa o to, aby taká kúpeľňa vyzerala ako nemocničné alebo rehabilitačné zariadenia. Stačí zvoliť zodpovedajúcu veľkosť, bezpečné tvary a materiály, dispozície rešpektujúce zmenené schopnosti užívateľa.

Kúpeľne smerujú k dokonalosti, fotka

Zelená kúpeľňa

Chôdza naboso po orosenom machovom trávniku, spŕška letného dažďa, voda zo studničky, plno rastlín a prírodných materiálov s akcentom voňavého dreva ... aj takto môže vyzerať súčasná kúpeľňa. Snahe zladiť prírodu a civilizáciu vychádzajú v ústrety tvorcovia, ktorí sa svojím poňatím odvážne vracajú k obdobiu romantizmu, to všetko s ohľadom na trvalo udržateľný rozvoj, na zachovanie a obnovu prírodných zdrojov. Výsledkom je kúpeľňa šetrná k životnému prostrediu, zohľadňujúca úspory vody a energií, ktorá je protiváhou modlám súčasnosti: rýchlosti, zhonu, výkonnosti, náročnosti, perfekcionizmu. Do konceptu budúcnosti však patrí tiež nadčasový dizajn. Trend smerom k zelenej kúpeľni vychádza nielen z túžby po blízkosťou prírody, ale aj z racionálnej nutnosti. Preto sú výrobky určené pre zelenú kúpeľňu zamerané najmä na znižovanie spotreby vody a energií potrebných na jej ohrievanie. K slovu sa dostávajú rôzne obmedzovače, prevzdušňovače, termostatické ventily, pákové batérie a ďalšie moderné technológie, ktorých úlohou je síce šetriť, ale zároveň vytvoriť pocit neobmedzeného komfortu. Návrhári prichádzajú s množstvom nápadov, napríklad s chytro navrhnutými vaňami s ergonomickými vnútornými kontúrami, ktoré - hoci sú plné po okraj - spotrebujú na kúpanie oveľa menej vody ako doteraz. Avšak najúspornejšie je samozrejme stále sprchovanie. To, ako je voda cenná, pripomínajú aj batérie a armatúry, ktoré sa v ekonomickej verzii zaobídu bez pretlakovej vody. Stranou ekologických snáh nezostáva ani sanitárna keramika: jej povrchy odpudzujúce vodu a uľahčujúce čistenie obmedzujú používanie chemických čistiacich prostriedkov, črepy zo starých umývadiel zase poslúžia na výrobu nových produktov, čo opäť šetrí prírodné zdroje.
 

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Dornbracht, Hansgrohe, Ideal Standard, KeramagDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0

Diskusia

Článok Kúpeľne smerujú k dokonalosti zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 204 príspevkov

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Rika: nielen do bytu, ale aj kancelarie v...

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike fabbrica. [b]scarpe...

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

FitFlop sandaler Kvinner 2013 nye ankomst, Fr: Christian Louboutin outlet billig...

Hohe Qualität Belstaff Online, Belstaff Outle: belstaff panther belstaff...

relógios Chopard: Réplicas de relógiosRelógios...

Ďalšie príspevky »