Vodovodné batérie ozdobia vašu kúpeľňu

21.6.2008 | Jan Smidak | Kúpelne | Komentárov 0 |

Vodovodné batérie sa stávajú dôležitým designovým prvkom moderných kúpeľní. Doby plastových čiernych kohútikov a jednoduchých páčok sú už dávno preč. Nové kúpeľňové trendy udávajú predovšetkým dôraz na originalitu a zladenie celej kúpeľne. Používajú sa nové materiály, nové prvky, ale na svoje si prídu aj priaznivci retra.

Vodovodné batérie ozdobia vašu kúpeľňu - foto, Hyperbyvanie.sk

Aby vydržala 


Nielen estetické hľadisko je pre výber batérie podstatné, nemenej dôležitým kritériom je bezpečnosť, dlhá životnosť a hospodárnosť. Životnosť vodovodnej batérie závisí hneď na niekoľkých faktoroch, ktoré bežný spotrebiteľ pri svojom nákupe nemôže do detailov posúdiť, pretože mnohé z nich sú skryté vo vnútri batérie. Preto je vhodnejšie zájsť do špecializovaného obchodu so sanitárnou technikou a konzultovať výber s odborníkom, predajcom, alebo aj priamo s výrobcom.


 

Veľkosť


Vodovodné batérie sa vyrábajú v dvoch rozmeroch, a síce 100 mm, alebo 150 mm, ktoré sú zhodné s veľkosťou armatúrových prípojok, teda s výstupmi rozvodov zo steny. V Európe sa viac používa veľkosť 150 mm. Veľkosť 100 mm je síce u nás stále ešte rozšírená, ale skôr ide  o pozostatok minulej výstavby. Pri rekonštrukcii kúpeľne sa tak môžeme stretnúť s problémom, ako túto veľkosť zmeniť. Riešením môže byť redukcia, ktorá montáž síce umožní, ale vzhľadovo nepôsobí vždy dokonale.

Záruka aj na 6 rokov


Všeobecne vodovodné batérie patria medzi výrobky, v ktorých predpokladáme dlhú životnosť v ráde desiatich, pätnástich rokov. Svedčí pre to aj dĺžka záruky, ktorá pri drahších typoch dosahuje až dobu šiestich rokov. Povrchový materiál podčiarkuje krásu celej batérie. Načastejšie je používaný chróm, či už v lesklom, alebo matnom prevedení. Avšak nie je jediným možným materiálom, batéria môže byť aj z ocele, medi, alebo niklu. Telo batérie je spravidla mosadzné.

Vodovodné batérie ozdobia vašu kúpeľňu - foto, Hyperbyvanie.sk

Pozor na agresívne čističe


Pravidelná údržba povrchu batérií je dôležitá a postačí na ňu obyčajná voda so saponátom. K čisteniu armatúr by sa rozhodne nemali používať žiadne čistiace abrazívne gély, brúsne pasty, ani agresívne chemické prostriedky, ako Cilit, alebo Savo. Ľahko tým môže dôjsť k poškrabaniu, alebo inému hlbšiemu poškodeniu povrchových plôch.

Voda na senzor


Absolútnym hitom sú batérie bezdotykové, elektronické. Sú hospodárne, vodu pustia len v okamžiku priblíženia ruky, alebo omývaného predmetu pred infračervený senzor. Ten reaguje na pohyb a zapína, alebo vypína vopred nastavený prúd vody. Komfort bezdotykovej batérie je vykúpený vyššou cenou, tá sa pohybuje v rozmedzí od 8000 do 16 000 korún. Cena ale môže presahovať aj 25 000 korún. Batéria nie je napojená na elektrickú sieť, ale je napájaná tužkovými batériami.

Vodovodné batérie ozdobia vašu kúpeľňu - foto, Hyperbyvanie.sk

Pozor na plytvanie


Je celkom samozrejmé, že pokiaľ sú batérie natoľko vybité, že by prívod vody už nemohli zavrieť, voda ani nepustia. Argumentom proti môže byť ono časové opozdenie pri oddialení rúk a teda plytvanie vodou. Riešením je opäť výber takej batérie, v ktorej si tento čas určíte sami. Doba dobehu sa väčšinou pohybuje na škále od 0 do 4 sekúnd. Taktiež dosah čidla sa dá  u niektorých modelov nastaviť podľa vašej predstavy, a to v rozsahu až do niekoľkých desiatok centimetrov.


text: Martin Kubát

foto: Kohler, Villeroy-Boch
 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 15

Diskusia

Článok Vodovodné batérie ozdobia vašu kúpeľňu zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 202 príspevkov

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike fabbrica. [b]scarpe...

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

FitFlop sandaler Kvinner 2013 nye ankomst, Fr: Christian Louboutin outlet billig...

Hohe Qualität Belstaff Online, Belstaff Outle: belstaff panther belstaff...

relógios Chopard: Réplicas de relógiosRelógios...

Wedding Party Dresses, Bridesmaid Dresses: wedding gowns online best wedding...

Ďalšie príspevky »