Horúce kúpeľňové trendy

18.7.2007 | Petr Kubát | Kúpelne | Komentárov 0 |

Kúpeľňa už nie je len miesto určené pre vašu očistu. Trávime v nej pomerne veľa času a ak je len naša, snažíme sa, aby nám čo najviac vyhovovala. Rozhodujú materiály, ale aj zvolené farby. Súčasní výrobcovia kúpeľňových doplnkov sa nestačia predháňať. V súčasnosti je horúcim trendom exotické drevo v kúpeľni...

Horúce kúpeľňové trendy - foto, Hyperbyvanie.sk

Meditácia v studničke

V štýle zariaďovania kúpeľne si môžete vybrať aj štýl Feng-Shuej. Najmä pokiaľ cítite, že vo vašom okolí pôsobia neustále vplyvy a energie, ktoré vás ovplyvňujú. Ich prostredníctvom zažívame rôzne skúsenosti, ktoré sú zdrojom nášho šťastia, alebo straty. Vaša kúpeľňa vám pomôže nájsť medzi týmito vplyvmi harmóniu a maximálny prospech, mala by byť teda skôr meditatívnym priestorom pre skľudnenie duše. Každý byt, či dom má svoju energiu a je veľmi dôležité, rozumieť jej. Kúpeľňa je symbolom nových začiatkov a nevinnosti, spája sa so svetlom. K jej kladným vlastnostiam patrí čistota a sviežosť. A práve tú by sme tu mali nájsť.

Feng-shuej prakticky

Základným živlom je v kúpeľni samozrejme voda, ktorá tu však plní dvojakú funkciu. Slúži k omývaniu a splachovaniu špiny a zároveň je pre Feng-Shuej symbolom peňazí. Preto je kúpeľňa považovaná za veľmi dôležitú. Pretože voda znamená bohatstvo, mali by sme si ju vážiť a šetriť ju. Kúpeľne tohto štýlu nie sú ani veľké, ani malé. Veľké kúpeľne sú spájané s márnivosťou, malé kúpeľne majú vplyv na obmedzenie telesných funkcií.

Významy farieb

Klasickou farbou tohto štýlu v kúpeľni je biela, modrá a čierna. Biela je symbolom nových začiatkov a nevinnosti, spája sa so svetlom. Čierna je záhadná a nezávislá farba, nemusí však byt nutne negatívna, pretože napríklad v oriente ju spájajú s peniazmi. Je to farba intríg, sily a kúziel. Tradičná vodná farba je modrá. Má ukľudňujúci účinok a navodzuje pocit bezpečia. Jej kladným symbolom je dôvera, vernosť a stabilita, ale aj tak by nemala byť táto farba v kúpeľni dominantná, pretože môže spôsobovať melanchóliu. Niektorí ľudia sa v modrej miestnosti cítia chladne, sú tichí a introspektívni.

Horúce kúpeľňové trendy - foto, Hyperbyvanie.sk

Späť ku koreňom

Súznenie s priestorom v ktorom žijeme, to je hlavné krédo mnohých dizajnérov. Toto dosahujú pomocou výrazných prvkov. Stále častejšie sa napríklad objavujú okrúhle umývadlá. Vyrobené sú prevažne z najnovších materiálov. Popri tých klasických, využívajú dizajnéri sklo a oceľ. Vhodne prevedená inštalácia má krásny efekt návratu ku koreňom. Pomerne časté je obnaženie nielen batérie, ale aj prívodných trubiek a sifónu. Praktická stránka okrúhleho umývadla tiež nie je k zahodeniu. Nemá totiž miesto, kde by sa mohla uchytiť špina. Preto sa udržiava veľmi ľahko. Čo sa týka obkladov, Feng-Shuej preferuje veľkoformátové dlaždice a imitáciou prírodného kameňa.

Odpočinok s kvetinou

Kúpeľňa v štýle Feng-Shuej je jedným z mála miest, kde môžeme príjemne relaxovať a venovať sa sami sebe. Preto by aj táto miestnosť mala byť vyzdobená tak, aby sme sa tu po rušnom dni príjemne uvoľnili a zhodili zo seba všetko, čo nás trápi, a starosti, ktoré sa na nás za celý pracovný deň nalepili. Vhodná dekorácia, alebo kvetina môže túto odpočinkovú procedúru podporiť. Tiché a vyvážené minimalistické tvarové kreácie vytvárajú prostredie, v ktorom môže človek objaviť aj sám seba.

Horúce kúpeľňové trendy - foto, Hyperbyvanie.sk

Realita romantického snenia

Vybaviť klúpeľňu tak, aby plnila praktické požiadavky a pritom pôsobila elegantne, útulne a čisto, nie je celkom jednoduché. Dôležitým detailom je umiestnenie WC. Ten by sme nemali stavať na zem, ale zabezpečiť si závesné varianty, ktoré charakter kúpeľne nenarušia a naviac sú hygienickejšie. Kam schovať všetky tie veci, ktoré potrebujeme k osobnej hygiene, relaxácii, k úprave zovňajšku a ktoré naviac chceme mať stále po ruke? Uteráky, župany, kozmetiku a hygienické potreby? Máme sa rozhodnúť pre skrinky, alebo police?

Detaily v doplnku

Ako naturálny, tak aj štýl Feng-Shuej pripúšťa kúpeľňové doplnky v podobe vidieckych prútených košíkov. Ale hodia sa aj keramické, alebo sklenené dózy, smaltované nádoby, mištičky a dávkovače. Čo sa týka kúpeľňového nábytku, tu sa preferuje osadenie umývadla do drevených, alebo kovových konzolí s otvorenými policami. Prípadne v naturálnom štýle môžu byť zakryté dvierkami z matného skla. Je to kvôli presvedčeniu, že nepotrebné veci do kúpeľne nepatria, pretože vnášajú do tejto miestnosti nepotrebný chaos. Otvorené police majú tiež jeden praktický detail. Veci v nich uložené môžu pekne dýchať a nehrozí nám preto, že sa naše uteráky zaparia a zosmrdia.

Ďalší problém je s umiestnením zrkadla a osvetlením. Je neoddiskutovateľným pravidlom, že kúpeľňové zrkadlá by mali byť aj dostatočne veľké a v prípade potreby doplnené menším zrkadlom na otočnom ramene. Naturálne štýly majú zrkadlá samostatné, teda bez akéhokoľvek prepojenia s umývadlom. Zrkadlá sú tiež bez rámu, alebo len s jemným rámom z matného skla. Čo sa týka výšky, v ktorej je zrkadlo umiestnené, zvolí sa tak, aby vyhovovala všetkým užívateľom kúpeľne. V naturálnych štýloch je často zvykom, aby manželia mali každý svoju vlastnú kúpeľňu a pre zachovanie partnerskej pohody je tu aj spoločná kúpeľňa, kde sa výška zrkadla zvolí ako kompromis.

Svetlo len na mieru

Čo sa týka osvetlenia, dalo by sa povedať, že každá kúpeľňa je iná a každá potrebuje individuálne riešenie, nie je žiadne univerzálne pravidlo, ktoré by bolo vhodné pre všetky kúpeľne. Do kúpeľne by sme mali vyberať jednoduché svietidlá, najlepšie v páre. Jedno pre celkové osvetlenie, ktoré sa umiestňuje na strop a druhé pri zrkadle nad umývadlom. Praktické osvetlenie tváre by malo byť z troch strán, aspoň však z dvoch, aby sa nevytvárali na tvári tiene. Používajú sa svietidlá s mäkkým plošným svetlom a svietidlá vybavené opálovým tienidlom. Svietidlá sa umiestnňujú okolo zrkadla, pokiaľ je to ale možné, tak nie príliš blízko osi pohľadu.

text: Petr Kubát

foto: Ideal StandardDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 14

Diskusia

Článok Horúce kúpeľňové trendy zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 206 príspevkov

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Rika: nielen do bytu, ale aj kancelarie v...

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike fabbrica. [b]scarpe...

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

FitFlop sandaler Kvinner 2013 nye ankomst, Fr: Christian Louboutin outlet billig...

Ďalšie príspevky »