Tajomstvo červenej farby

26.11.2012 | Mgr. Monika Kovačková | Maľovanie, steny, tapety | Komentárov 0 |

Červená je farba životnej sily a vitality, symbolizuje vášeň, odvahu, činorodosť a neutíchajúci elán. Privítajte túto výnimočnú farbu do svojho interiéru a budete prekvapení, akých kúziel sa ňou dá dosiahnuť.

Tajomstvo červenej farby - foto, Hyperbyvanie.sk

Farba života a krvi, sily a vôle – tak možno charakterizovať túto kráľovskú farbu, ktorá vo všetkých dobách i kultúrach vždy znamenala niečo zvláštne, jedinečné a magické. Príkladom sú červené amulety, ktoré boli v dávnejších dobách považované za ochranu proti chorobám, kúzlam,smrti a čarom.

Zaujímavosť: Niekoľko českých nemocníc prišlo so zaujímavým experimentom. Na oddeleniach, kde ležia pacienti s ťažšími zdravotnými problémami,, nechali vymaľovať časti múrov úzkymi červenými vodorovnými pásmi. Autor myšlienky, psychológ dr. Roman Novotný, na to hovorí: "Možno to pôsobí trochu zvláštne, ale ukazuje sa, že tieto červené pruhy významne urýchľujú liečenie pacientov po komplikovaných operáciách. Červená farba stimuluje životnú energiu a vracia vitalitu aj tým pacientom, u ktorých sme rýchle vyliečenie vôbec nečakali." Nezanedbateľným druhotným prínosom je i zvýšená chuť do jedla, viditeľné zlepšenie nálady a u niektorých pacientov mužského pohlavia sa dokonca objavujú sklony k laškovaniu so zdravotnými sestričkami.

Tajomstvo červenej farby, fotka

 

Ten, kto sa červenou farbou obklopuje, dáva najavo svoj vášnivý temperament, otvorenosť, srdečnosť i odvahu. Červená navyše zvyšuje sebavedomie, priťahuje pozornosť a pozitívne pôsobí na sexuálny apetít. Preto niet divu, že je odpradávna považovaná za symbol lásky a erotiky.

Zaujímavoť: Agentúry, ktoré organizujú zoznamovacie akcie pre nezadaných, prišli s novým trendom: svoje stretnutia organizujú v červeno vymaľovaných miestnostiach. Ako sa ukazuje, červená farba stien má pozitívny vplyv na efektívnosť zoznamovania. Osamelí záujemcovia o zoznámenie, ktorí predtým skôr len nesmelo chodili okolo seba, teraz sami aktívne oslovujú príslušníkov opačného pohlavia. Ich zábrany sú viditeľne menšie. Od agentúry Ty&ja, ktorá urobila tento objav, sa inšpirovala aj celá rada ďalších zoznamovacích organizácií, ktoré už tiež nechávajú svoje sály a večierkové miestnosti premaľovať na veselú červenú.

Tajomstvo červenej farby, fotka

 

Červená podporuje dobrú náladu, elán i aktívne myslenie. Rovnako, ako zvyšuje chuť do života, zvyšuje tiež chuť do jedla.

Zaujímavosť: Zvyšky zo školských obedov sú dlhoročným problémom českých školských jedální. Deti sa mnohokrát sťažujú, že im jedlo nechutí. Vracajú skoro celé porcie, inokedy zase nechcú polievku alebo odmietajú ovocie, ktoré sa podáva ako dezert. Zdá sa však, že týmto problémom je už odzvonené. Ukazuje se totiž, že stačí školskú jedáleň vymaľovať na červeno a školáci obedy bez problémov zjedia. "Naozaj to funguje,"hovorí uznanlivo Helena Svobodová, vedúca kuchárka zo základnej školy v Prahe 6. "Najskôr sme nevedeli, kam so zvyškami. Deti sa stále na niečo sťažovali, ale odkedy tu máme červený strop a zadnú stenu, jedia všetko, až sa im za ušami robia hrče," dodává spokojne. Pretože si škola nechce nechať svoj úspech iba pre seba, usporiadala už aj niekoľko exkurzií do jedálne pre zástupcov ďalších škôl, aby im predviedla svoje know-how a inšpirovala ich. Možno teda očakávať, že červené jedálne sa budú prevádzkovať vo väčšom meradle.

Tajomstvo červenej farby, fotka

 

Červená v interiéri

Červená je veľmi intenzívna a energická farba, preto treba ňou zaobchádzať opatrne. Tmavú červenú použite skôr ako dekoratívny prvok v interiéri. Na veľké plochy sa potom hodia skôr tlmené a jemnejšie tóny, ako je napríklad malinová.

Červená farba vzhľadom svojho pôsobenia na ľudskú psychiku sa najviac hodí do predsiene, kúpeľne, obývačky, kuchyne, jedálne, alebo pracovne. V spálni a predovšetkým v detskej izbe ňou šetrite, alebo siahnite po jej chladnejších odtieňoch.

Živá červená sa veľmi dobre kombinuje s jasnou žltou, zelenou aj modrou -pretože tieto kombinácie sú veľmi intenzívne, používajte ich s mierou. Jemnejšie tóny červenej krásne vyniknú s tónmi farebnej škály tyrkysovej, fialovej, oranžovej a modrej.

Tajomstvo červenej farby, fotka

 

Tip: Vo farbách Dulux červenú nájdete ako farbu reprezentujúcu žiariacu Andalúziu- zem vášnivého flamenca, prírodného vína a južnej kuchyne. Paleta červených odtieňov je plná emócií a temperamentu. Červená priťahuje pozornosť a zdôrazňuje originálny charakter interiéru.

Zdroj: www.tydenbarev.cz.

 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0

Diskusia

Článok Tajomstvo červenej farby zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 219 príspevkov

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Ďalšie príspevky »