Ako si správne vybrať tapety I.?

11.11.2013 | Mgr. Monika Kovačková | Maľovanie, steny, tapety | Komentárov 1 |

Existuje mnoho druhov tapiet, ktoré sa líšia materiálom, farbou, textúrou, vzorom a mnohokrát tiež cenou. Tapeta vydrží priemerne päť rokov, potom ju treba vymeniť. Pokiaľ však viete, ako si správne tapetu vybrať, môžete jej životnosť výrazne predĺžiť.

Ako si správne vybrať tapety I.? - foto, Hyperbyvanie.sk

Papierové tapety

Sám názov prezrádza materiál, z ktorého je tento druh tapiet vyrobený. Výhodou papierových tapiet je nízka cena, ľahká aplikácia na stenu a naozaj široký výber spracovania, čo sa farebného prevedenia, vzorov a textúry týka. Nevýhodou papierových tapiet je potom pomerne krátka životnosť a odolnosť voči opotrebovaniu. Tento druh tapiet tiež celkom nezakryje nerovnosti stien (aj keď dobrú službu vám môžu spraviť niekoľkovrstvové tapety). Papierové tapety sa hodia predovšetkým do miestnosti s nízkou vlhkosťou a mierou znečistenia – tu môžu lepšie modely vydržať až desať rokov.

Ako si správne vybrať tapety I.?, fotka

 

Flisové (vliesové) tapety

Flisová tapeta sa skladá z textílie a celulózových vlákien. Jedná sa o novú revolučnú novinku na českom trhu. Flisové tapety fungujú ako výborná tepelná a zvuková izolácia, a tak sa môžu stať elegantným riešením problémov s hlučnými susedmi. Tento druh tapiet naviac absorbuje prach, vlhkosť a nečistoty. Ich lepenie je ešte ľahšie než u papierových tapiet: špeciálnym lepidlom stačí natrieť iba stenu (nie aj tapetu, ako je to u papierových). Tiež ich odstránenie je omnoho ľahšie. Môžete ich však tiež iba prelepiť novou tapetou, alebo natrieť farbou na vodnej báze (akrylovou, latexovou).

Ako si správne vybrať tapety I.?, fotka

 

Vinylové tapety

Vinylové tapety sú veľmi trvalé a odolné: vydržia vlhko, mokré čistenie, pôsobenie čistiacich prostriedkov, teplotné výkyvy i priame slnečné žiarenie. Základom tapiet je papier, na ktorom je aplikovaná vrstva vinylu. Jeho veľkou výhodou je variabilita prevedenia: medzi najobľúbenejšie vinylové tapety patria tie, ktoré verne imitujú prírodné materiály, ako je drevo, kameň, mramor, hodváb či koža. Jedinou ich nevýhodou je vyššia cena, ktorá však zodpovedá ich kvalite, vlastnostiam a vzhľadu.

Ako si správne vybrať tapety I.?, fotka

 

Textilné tapety

Textilnú tapetu tvorí papierový základ, na ktorého povrchu je tkanina: najčastejšie viskóza, bavlna, ľan, hodváb, nylon alebo velur. Papier je niekedy nahradený flisom pre vytvorenie lepšej zvukovej a tepelnej izolácie. Textilnú tapetu poškodzuje voda a vlhké prostredie, rovnako ako nečistoty najrôznejšieho druhu. Vzhľadom na zložitosť výrobného procesu je cena textilných tapiet vyššia – ich atraktívny vzhľad však za to stojí.

Ako si správne vybrať tapety I.?, fotka

 

Tapety zo sklenených vlákien

Tapety zo sklenených vlákien nie sú v interiéroch príliš rozšírené, aj keď sú celkovým lídrom medzi tapetami, čo sa odolnosti týka: tapety sú odolné voči prachu, nečistotám, extrémnym teplotám, chemikáliám, vode a vlhkosti. Tapety sú tvorené kremičitým pieskom, vápencom, dolomitom a sklenenými vláknami. Z hľadiska použitia sú veľmi univerzálne: skvelo držia na najrôznejších povrchoch vrátane betónu, tehly, omietky, dreva a kovu. Tento druh tapiet sa používa predovšetkým na zakrytie výrazných povrchových kazov a nerovností stien. Laminátové tapety sa najčastejšie nachádzajú vo verejných priestoroch, dielňach a továrňach.

Ako si správne vybrať tapety I.?, fotka

 

Tekuté tapety

Tekuté tapety majú formu emulzie alebo prášku, ktorý musí byť pred aplikáciou na stenu zmiešaný s vodou. Tekuté tapety tvorí celulóza, bavlna a textilné vlákna. Na stenu sa nanášajú pomocou valčeka alebo striekacou pištoľou. Tekuté tapety naviac môžete zmiešať so špeciálnymi náterovými hmotami, a tak získať veľa farebných variácií a textúr.

Ako si správne vybrať tapety I.?, fotkaDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 2

Diskusia

Peter: Dobrý článok so základnými...< Odpovedať

počet príspevkov: 1

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 206 príspevkov

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Rika: nielen do bytu, ale aj kancelarie v...

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike fabbrica. [b]scarpe...

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

FitFlop sandaler Kvinner 2013 nye ankomst, Fr: Christian Louboutin outlet billig...

Ďalšie príspevky »