Ako vymaľovať starý dom

29.7.2016 | Redakce | Maľovanie, steny, tapety | Komentárov 0 |

Staré domy majú jedinečnú atmosféru, pre ktorú stojí za to ich rekonštruovať. Ak už ste dom zdedili, kúpili si ho alebo prenajali, s modernými farbami a doporučenými postupmi údržby všetko bravúrne zvládnete.

Ako vymaľovať starý dom - foto, Hyperbyvanie.sk

Škrabanie starej maľby

Odstránení súčasnej maľovky nie je vždy nutné – záleží na konkrétnej situácii. Pokiaľ je náter na stenách domu pevný a v slabej vrstve, je možné ho obnoviť bez škrabania. Súčasné farby sú natoľko krycie, že premaľujete napríklad aj zelené steny na biele, a mali by Vám k tomu stačiť dve vrstvy náteru.

Škrabanie starej maľby sa ale nevyhnete, ak sa v silnej odlupovanej vrstve vytvárajú bubliny, prípadne ak chcete tapetovať alebo štukovať. Najskôr vysťahujte nábytok a prikryte podlahu. Odborníci odporúčajú dve vrstvy igelitu a navrch papierové kartóny alebo starý textil.

Pred škrabaním maliarskou špachtľou je nutné steny poriadne navlhčiť horkou vodou, čo sa robí od podlahy ku stropu. Dobrým pomocníkom je fasádny valček na predĺženej tyči. Pri odstraňovaní súčasnej maľby sa nemá vetrať, aby steny nasiakli čo najviac vody.

Pri škrabaní je treba postupovať od stropu na steny a starú omietku prípadne znovu namáčať. Oškriabané steny sa majú dočistiť pretieraním štetkou namáčanou v často vymieňanej horúcej vode. Výsledkom musí byť jednofarebná omietka. Upratanie sa vyplatí až po zaschnutí oškrabanej maľby, ktorou je možné vyniesť v zmotanej hornej vrstve igelitu, zatiaľ čo spodná vrstva zostáva k dispozícii pre ďalšiu činnosť. 

Ako vymaľovať starý dom, fotka

A maľujeme!

Pred samotným maľovaním oprášte steny, oblepte krycou páskou rámy okien a dverí, odpojte elektrinu. Vyplňte tmelom všetky praskliny a diery v stenách, natrite steny penetračným náterom a nechajte ho zaschnúť.

Teraz prichádzajú na radu farby a laky. Dnes ich kúpite už natónované, bez nutnosti riedenia. Vybranú farbu nalejte do vedra. Valček zvláčnite vo vode a vyžmýkajte. Namočte ho niekoľkokrát do farby, otrite o vedro alebo mriežku. Začnite stropom, maľujte v pruhoch a náter dobre roztierajte. Pokračujte nanesením farby malým valčekom po obvode všetkých stien, pod stropom, v rohoch, okolo dverí a okien, vypínačov a zásuviek. Postupujte odhora dole, nasadzujte valček uprostred výšky steny a farbu nanášajte systematicky hore a dole. Ak potrebujete viac vrstiev maľby, aplikujte ich v rozstupe niekoľkých hodín. Krycie pásky odstráňte ihneď po maľovaní.

Riešenie pre mokré steny

Rozšíreným problémom starých domov bývajú mokré steny a plesne. Najúčinnejším riešením je zateplenie fasády, ale pomôže aj rýchle elektrické vysušenie stien, ich ošetrenie koncentrovanými dezinfekčnými prípravkami a následný náter maliarskou farbou obsahujúci protiplesňové látky. Existujú tiež antibakteriálne nátery s fungicídnym účinkom a vrcholom boja proti plesniam je použitie termoizolačného náteru. Prevencia tvorby plesní je dôkladné celoročné vetranie domu.

Vymaľovanie domu po fajčiaroch

Pokiaľ v dome bývali fajčiari, použite ako pomôcku pred maľovaním mazľavé mydlo, ktorým umyjete steny. Na trhu sú aj špeciálne odstraňovače škvŕn od dechtu.

S čerstvou maľovkou bude Váš starý dom ako nový – voňavý, dezinfikovaný, svieži a krásny. Pripravte si plán a choďte do toho! Okrem neprehliadnuteľných výsledkov v podobe útulného bývania získate ako odmenu aj dobrý pocit z vlastnoručne urobenej práce.

 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0

Diskusia

Článok Ako vymaľovať starý dom zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »