Nevyhadzujte starý nábytok, natrite ho

24.2.2011 | Jana Henychová | Nábytok | Komentárov 0 |

Mnoho z nás má nábytok, ktorý má svoje najlepšie roky už definitívne za sebou. Nie každý z nás má ale toľko peňazí, aby mohol všetko vyhodiť a kúpiť si veci nové. A niektorí z nás ani nechcú nahradiť svoj starý a pevný nábytok z dreva novodobými lacnými zostavami vyrobenými v lepšom prípade z drevotriesky alebo bližšie neidentifikovateľných dosiek, ktoré sa môžu pri bežnom používaní opotrebovať či podľahnúť pare z kuchyne atď. A tak prichádzajú na radu úpravy.

Nevyhadzujte starý nábytok, natrite ho  - foto, Hyperbyvanie.sk

Ak je náš nábytok ľudovo povedané "rozheganý", potom je dobré ho najskôr spevniť, na neviditeľných miestach si môžeme vypomôcť skrutkami, to ostatné je lepšie znova poriadne pripevniť. Väčšina z nás asi tieto práce nechá na stolárovi, čo prináša financie navyše, ale zase máme záruku, že nám nábytok z poctivého materiálu, na ktorý sme roky zvyknutý a nechceme sa ho vzdať, ešte pekných pár rokov vydrží.

Nevyhadzujte starý nábytok, natrite ho , fotka

Povrch nábytku sa dá v miestach oderu vytmeľovať alebo vyplniť nejakou k tomu určenou hmotou, zbrúsiť a prelakovať. Perfektného lakovanie dosiahnete nasledujúcimi pracovnými krokmi. Príslušnú časť dreva položte najlepšie vodorovne na stojany. Plocha sa teraz dôkladne očistí od mastnoty a prachu. Prvé brúsenie sa vykonáva brúsnym papierom o zrnitosti 180. Poškodené miesta sa natrú základným náterom (môžete pre to použiť napríklad základný náter pre okná a dvere). Ďalej sa zahladia miesta lakovacou stierkou. Po zaschnutí týchto miest sa ešte raz plocha zahladí brúsnym papierom.

Nevyhadzujte starý nábytok, natrite ho , fotka

Potom za použitia okrúhleho štetca natrite základným náterom všetky hrany, výstupky a rohy. Základný náter nenanášajte vo veľmi hrubej vrstve. Najlepšie sa natiera, keď povediete štetec voľne zo zápästia. Čas od času štetec pootočte v jeho osi. Nakoniec sa natrú základným náterom všetky ďalšie plochy lakovacím valčekom. Po úplnom preschnutí sa plocha zdrsní jemným brúsnym papierom (zrnitosť 280) a odstráni sa prach.

Nevyhadzujte starý nábytok, natrite ho , fotka

Lakujte v pruhoch najprv zvisle, potom krížom a nakoniec zase zvisle. Lak medzitým nesmie zaschnúť. Po preschnutí sa plocha ešte raz zbrúsi (zrnitosť 220 až 280) a brúsny prach sa odstráni. Teraz možno urobiť konečný náter, napríklad lakom na okná a dvere, alebo krycím lakom.

Nevyhadzujte starý nábytok, natrite ho , fotka

Výsledkom je kvalitne nalakovaný nábytok, ktorý navyše, ak pôvodný dizajn vo farbe dreva je už veľmi odretý a nepekný, môžete ,,vydesignovať“ do vašej obľúbenej farby. Ak chcete mať nábytok ako nový, aby vyzeral ako pôvodne, zverte ho ale radšej do rúk odborníkov. Určite sa to v prípade poctivého nábytku oplatí.
 

Autor: Jana Henychová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0

Diskusia

Článok Nevyhadzujte starý nábytok, natrite ho zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 207 príspevkov

Luxuoso Montblanc Pen foram em alta demanda ,: canetas canetas Mont...

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Rika: nielen do bytu, ale aj kancelarie v...

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike fabbrica. [b]scarpe...

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

Ďalšie príspevky »