Ako sa starať o koženú sedačku

30.1.2012 | Monika Kovačková | Nábytok | Komentárov 1 |

Kožená sedačka sa môže stať skvostnou dominantou každej obývacej izby. Koža je prírodný a napriek tomu originálny materiál, ktorý dodáva sedačke šmrnc a nádych luxusu. Hoci je kožená sedačka na údržbu menej náročná ako sedačka látková a má i vyššiu životnosť, treba vedieť, ako sa o ňu správne starať, aby posedenie v nej bolo stále kvalitným pôžitkom.

Ako sa starať o koženú sedačku - foto, Hyperbyvanie.sk

Prevencia pre krásnu kožu

Kožené sedačky sa najčastejšie vyrábajú z hovädzej kože - môžete si vybrať z veľkej škály prefarbenia a patiny, ktoré im dávajú punc. Ako u iných kusov nábytku platí aj o sedačke, že tmavý variant zakryje mnohé škvrny a znečistenia a preto je tmavšia sedačka skvelou voľbou, ak máte malé deti, alebo ak je sedačka naozaj frekventovaným, nešetreným miestom vašej domácnosti. Aj tak si vyberte sedačku s ochrannou vrstvou, ktorá by mala byť nevyhnutnosťou. Na ošetrenie pohovky z výroby sa spýtajte už pri nákupe. Tiež sa informujte o následnej starostlivosti - každý dobrý výrobca kožených súprav by vám mal byť schopný poskytnúť aj správne prostriedky pre impregnáciu kože. Vďaka pravidelnému používaniu správnej impregnácie získa sedačka krásny lesk, ktorý nezoslabne ani pod ťarchou času. Impregnácia navyše postupne koženej sedačke dodá pre ňu toľko charakteristické vrásky a jedinečné záhyby.

Ako sa starať o koženú sedačku, fotka

S rozvahou voľte nielen spôsob ošetrenia sedačky, ale aj jej umiestnenie. Všeobecne možno povedať, že koža nemá rada teplo a svetlo. Sedačku samozrejme umiestnite vzhľadom na organizáciu interiéru tak, aby v priestore skvele vynikla a celú atmosféru doladila, napriek tomu však dodržujte určité zásady. Koža by nemala byť v blízkosti tepla - škodia jej radiátory (je nutné ju umiestniť minimálne 30 cm od tepelného zdroja) a vykurovací systém v podlahe. Sedačku nevystavujte ani priamym slnečným lúčom, ani blízkemu umelému svetlu. To všetko kožu vysušuje a tá potom stráca svoju pôvodnú farbu, bledne a môže začať aj praskať. Sedáky kožených súprav by mali byť zaťažované rovnomerne, aby bol zachovaný súmerný vzhľad bez nevzhľadných presedenín.

Ako sa starať o koženú sedačku, fotka

Nevyhnutná starostlivosť

V rámci týždenného upratovania by ste nemali zabúdať ani na sedačku - tú by ste mali zbaviť prachu a nečistôt prachovkou alebo použiť bavlnenú handričku navlhčenú destilovanou vodou. Koža tak správne dýcha a udrží si svoju pružnosť. Zhruba raz za rok ošetrite pohovku špeciálnym krémom pre obnovu a oživenie povrchu. Aj keď sa vám to bude zdať vhodné, na koženú sedačku nikdy nepoužívajte krém na kožené topánky. A keď sa vám už prihodí nejaká tá nehoda a na pohovke vznikne nevzhľadná škvrna, nikdy na jej čistenie nepoužívajte čistiace prostriedky obsahujúce chemikálie, ktoré bežne používate na upratovanie domácnosti. Škvrny nikdy nedrhnite, ale jemne stierajte mäkkou handričkou až do vyschnutia. Kožu nikdy nevysúšajte neprirodzene, napríklad fénom - koncentrácia tepla by mohla spôsobiť nenávratné vyblednutie a popraskanie kože. Na čistenie sú ideálne čistiace sady určené špeciálne pre kožu. Ak máte kožu správne naimpregnovanú, je sedačka pomerne dobre chránená pred znečistením. V prípade potreby potom stačí použiť vlažnú vodu s mydlovým roztokom.

Ako sa starať o koženú sedačku, fotka


Ak sa chcete rozmaznávať pohľadom na kožu v prevedení natural, ktoré má krásnu patinu aj farbu a nádhernú prirodzenú žilnatosť, pamätajte, že je tento skvost oveľa chúlostivejší a na údržbu náročnejší. Prírodnú kožu nesmiete čistiť vodou - nečistotu sa pokúste "vysať" papierovým obrúskom alebo utierkou. Pre takýto luxusný kúsok sa hodí bezpečnejšie miesto, napríklad pracovňa alebo zasadacia miestnosť, kde sedačka bude chránená pred možnými nehodami každodenného ruchu.

Ako sa starať o koženú sedačku, fotka

Vďaka správnej starostlivosti si budete môcť užívať nielen nádherný vzhľad, ale aj čistoty vašej koženej sedačky a to po mnoho rokov.
 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 2

Diskusia

Marysa: Mne neskutočne dobre na...< Odpovedať

počet príspevkov: 1

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 207 príspevkov

Luxuoso Montblanc Pen foram em alta demanda ,: canetas canetas Mont...

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Rika: nielen do bytu, ale aj kancelarie v...

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike fabbrica. [b]scarpe...

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

Ďalšie príspevky »