Recept na zdravé sedenie

21.6.2008 | Jan Smidak | Nábytok | Komentárov 0 |

Nemá to logiku. Milióny ľudí žije stále viac v sede, napriek tomu drvivá väčšina z nich nevie takmer nič o tom, ako sedieť čo najzdravjšie. A ako tým predchádzať bolestaim chrbtice, ktoré sú po infekciách dýchacích ciest najčastejšou príčinou návštevy u lakára.

Recept na zdravé sedenie - foto, Hyperbyvanie.sk
V drvivej väčšine prípadov ide pri tom skôr o prejavy únavy, než o chorobu. Väčšina z týchto ľudí strávi v sede zhruba tretinu života. Preto sa zdá nepochopiteľné, ako málo sa zaujímajú o správne sedenie. Pritom by stačilo, keby sa o ňom poradili s rehabilitačným lakárom, alebo s dobrým fyzioterapeutom. A to skôr, než u nich skončia práve s bolesťami chrbtice.

Sedieť je horšie, než stáť


Ľudia napríklad netušia, že tlak na meziobratlové platničky, ktoré plnia funkciu akýchsi tlmičov medzi jednotlivými stavcami, je oveľa väčší, keď sedíme, ako keď stojíme (zhruba o 75 %). To preto, že v stoji sa aktivuje množstvo svalov. Preto odborníci skúmali možnosti, ako pri sedení, ktoré predstavuje podstatne väčšiu statickú záťaž chrbtice prinútiť k aktivácii svaly, ktoré udržujú rovnováhu. Výsledkom je dynamické sedenie a typickým príkladom býva sedenie a cvičenie na rehabilitačnej lopte. “Robíme pri ňom drobné pohyby, ktoré menia polohu tela a teda aj miesta, ktoré na chrbtici najviac zaťažujeme,” vysvetľuje MUDr. Karel Veselý, rehabilitačný lekár z Prahy. “Je preto dobrou prevenciou proti preťažovaniu určitých svalov a úsekov chrbtice, ale taktiež proti blokádam jednotlivých stavcov. Naviac významne prispieva k výžive mezistavcových platničiek.”

 

Drobné pohyby víťazia


Neustále drobné pohyby stimulujú zároveň rôzne svaly. Vrátane svalov, ktoré pomáhajú držať chrbticu v správnej polohe a ktoré sa ináč obtiažne posilňujú. Vďaka týmto pohybom dostáva naviac centrálny nervový systém (CNS) informácie o tom, čo je špatne, a snaží sa chyby sám korigovať. Keď je telo v kľude, nemôže robiť  nič práve preto, že nemá žiadne informácie, ktoré by spustili nápravné mechanizmy. Fyzioterapeutka Mgr. Andrea Ryšávková, jedna z odborníčok na tieto otázky, mi k tomu povedala: “Sedením a cvičením na lopte môžeme radu problémov kompenzovať, ale hlavne im tak môžeme účinne predchádzať.”

Nepreháňať to


Kto niekedy sedel na rehabilitačnej lopte, ten vie, že sa to dá vydržať hodinu, maximálne dve. Aj keď sa to nezdá, je to záťaž. Najmä pre tie skupiny svalov, alebo úseky chrbtice, ktoré nie sú na takú záťaž pripravené, prípadne nie sú v poriadku. Ale aj relatívne zdravého človeka, ktorého trápia len bežné nerovnováhy svalov ( sú napríklad ochabnuté, alebo preťažené), začnú pobolievať rôzne miesta na tele. Pri dynamickom sedení totiž človek telo  namáha, dá sa povedať, že cvičí. A pokiaľ to so sedením na lopte preženie, môžu sa uňho objaviť bolesti. Preto je dobré striedať sedenie na lopte a na bežnej stoličke.

Recept na zdravé sedenie - foto, Hyperbyvanie.sk
 

Kedy sedieť, tak dynamicky


Rehabilitačná lopta nie je jedinou pomôckou, ktorá umožňuje dynamické sedenie. Týmto spôsobom sa dá sedieť aj na zdravých, účelne vymyslených stoličkách, ktoré umožňujú drobné pohyby, obvykle však len dopredu a dozadu. Je pre ne typické taktiež to, že majú skosenú prednú hranu, takže netlačia do stehien a nevyvolávajú problémy s prekrvením nôh. Väčšinu prvkov mávajú nastaviteľných (sedák, opierky, operadlo atď.). Ten, kto na nich sedí, si ich môže upraviť s ohľadom na svoju výšku a na svoje ďalšie individuálne parametre a potreby.

Recept na zdravé sedenie - foto, Hyperbyvanie.sk
 

Najnovší hit: sedadlo na pružine


Poslednou novinkou sú stoličky, na ktorých je sedadlo upevnené na pružine. Tá reaguje na pohyb človeka do všetkých strán. Vlastne tak napodobuje sedenie na rehabilitačnej lopte. Zároveň však ponúka telu, a hlavne chrbtici, podporu a uľahčuje človeku správne držanie tela. Akonáhle si na ňu človek po pár dňoch zvykne, dá sa na nej sedieť prakticky rovnako dlho, ako na bežných stoličkách.Text: Redakcia s materiálmi Spinalis

Foto: Spinalis 

Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 38

Diskusia

Článok Recept na zdravé sedenie zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 213 príspevkov

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Zdenka: Kde sa dá takáto závlaha kúpiť? Neviem...

Luxuoso Montblanc Pen foram em alta demanda ,: canetas canetas Mont...

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Ďalšie príspevky »