Čaro ratanového dreva

22.8.2007 | Jiří Kropylák | Nábytok | Komentárov 0 |

Robia sa z neho už všetky kusy nábytku. Stoličky, vešiaky, poličky, držiaky na dáždniky, kvetinové stolíky, taburetky, pohovky a kreslá. Je vzdušný, ľahko manipulovateľný, dobre sa kombinuje s inými typmi nábytku a urobí vám radosť ako v byte, tak na záhrade. Slangovovo mu hovoríme ratan, správne sa ale vyslovuje rotang, z latinského Calamus rotang. Ak porovnáme rotang s bambusom, je podstatne ohybnejší a hlavne nie je dutý.

Čaro ratanového dreva     - foto, Hyperbyvanie.sk

Ak začujete o nábytku z ratanu, potom celkom iste prikývnete hlavou a ľahko si predstavíte ľahký prírodný nábytok, ktorý v našich zamepisných šírkach už zdomácnel, zvlášť na záhradách. Mylne môžete pohľadnúť klamu, že nás ratan už nemôže ničím prekvapiť. Opak ja ale pravdou. Tento prírodný materiál má veľa tajomstiev a hlavne veľký potenciál,ktorý si už začali uvedomovať bytoví architekti. Ratanový nábytok zo záhrad nám začína vstupovať aj do interiérov. Môžete ľahko naraziť aj na také zaujímavosti, ako je domáci bar, šatníkové skrine, alebo aj celé sedacie súpravy.

Zostava aj solitér


Nábytkom z ratanu je možné vybaviť celý dom alebo byt. Od spálne s posteľou a skriňami cez jedáleň so stoličkami a stolom, obývaciu izbu so sedacou súpravou, až po kúpeľňu s rôznymi poličkami. Samozrejme najlepšie sa hodí do interiéru zariadeného v exotickom štýle, ale dá sa aj kombinovať s vhodným klasickým nábytkom, či už v rodinnom dome alebo byte. Vnesie do každého interiéru pozitívny náboj pre lepšie bývanie. Chybu neurobíme, ani keď si ho do izby dáme ako solitér. Skrátka vždy vyzerá dobre.

Čaro diaľok


Až budete odpočívať na tom svojom ratanovom kresielku, možno vám bude trošku bližšie, keď si uvedomíte, akú dlhú históriu už má za sebou. Ratanový nábytok bol prvýkrát dovezený do Európy už v 17. storočí, kedy sa sem dostal s dovozom luxusného tovaru z kolónií v juhovýchodnej Ázii. Už vtedy sa stal veľmi populárny v Anglicku. Tam našiel svoje miesto predovšetkým v zimných záhradách, kde sa stal dominantným záhradným nábytkom. Rotangová liana, z ktorej sa ratan získáva, sa väčšinou pestuje v dažďových pralesoch Indonézie, vyrábajúcej zhruba 80 percent celosvetovej produkcie ratanu.

Zber lián


V súčasnej dobe býva ratan uiž cielene pestovaný miestnymi farmármi v akýchsi pralesných záhradách. Zber je veľmi náročný a prevádza sa raz za sedem až desať rokov. Je pritom potrebné vyšplhať sa na strom a odseknúť rotangovú lianu mačetou. Potom je treba odstrániť vonkajšiu vrstvu plnú tŕňov a vylúpnuť samotné jadro ratanu. Nasleduje omytie získanej suroviny v rieke. Musíte z ratanu odstrániť všetky vady a dokonale jú očistiť. Potom je nutné odlúpnuť silice z jadra. Na rad prichádza malé kúzlo, ktorým sa docieli, že ratan zmení svoju zelenú farbu na žltú. To kúzlo sa volá „vyúdenie“. Jednoducho povedané, ide o to, že sa jednotlivé prúty ratanu kladú na sebe do niečoho, čo pripomína drevenú podsadu pod stan a prikryjú sa nepromokavou plachtou, pod ktorou sa hromadí síra, čím je proces údenia odštartovaný. Obvykle se „údi“ jeden deň, potom sa ratan rozprestrie vonku pod horúcim slunkom, a to ho dva až tri dni suší. Až teraz je ratan pripravený k ďalšiemu použitiu. Suší sa, zbavuje parazitov a vyvára v kokosovom oleji.

Čaro ratanového dreva     - foto, Hyperbyvanie.sk

Ohýbaný sen


Pre výrobu nábytku sa ratanové prúty väčšinou lúpajú. Niekedy ale zostávajú v surovej neopracovanej podobe. Tvarovanie ratanu sa prevádza naparovaním a postupným ohýbaním dopožadovaného tvau. Keď vychladne a zaschne, tak sa jeho tvar už nemení a ostáva zachovaný. Šupka, ktorá sa odstráni nevýjde nazmar, vyrábajú sa z nej rohože, alebo sa využije ako spojovací materiál pri výrobe nábytku. Vzhľad ratanu je prirodzený a krásny a vyniká jemnými odtieňmi, ktoré prepožičiavajú nábytku osobitý vzhľad. K výberu sú odtiene - prírodný, medový alebo ladený do rôznych odtieňov hnedej. Vo vlhkom stave ratan ľahko prijíma farbu, často sa morí alebo pomocou ďalších technológií získava lesk, či patinu.

Vyzretý nepraská


Samotný ratan ako materiál, je veľmi pevný a zároveň pružný, tým pádom je takmer nezničitľlný. Toto sa ale týka originálneho ratanu. Dnes môžete naraziť v rôznych supermarketoch na ratanový nábytok, ktorý je často vyrobený z umelého ratanu. Pokiaľ je nábytok z prírodného ratanu a jeho cena je nízka, býva to tým, že je nábytok zhotovený z mladého a teda nevyzretého ratanu, ktorý ľahšie praská a „pracuje“. Preto je vhodné sa predávajúceho opýtať, aký druh ratanu bol vo výrobe vami vybraného nábytku zvolený. Delí sa do štyroch tried (A,B,C,D), kde A značí najvyššiu kvalitu. Odborníci radia kúpiť si ratanový nábytok drahší a kvalitnejší. Nákupná cena surového materiálu na výrobu nábytku sa totiž podľa jednotlivej triedy líši v desiatkach percent. Rozdiel medzi triedou A (najkvalitnejšia) a D (s najnižšou kvalitou) je 70 percent, čo sa samozrejme prejaví v konečnej cene výrobku. Informáciu o triede ratanu vám musia dať aj v internetových obchodoch. Rozhodne za poslanie emailu s otázkou nič nedáte a ušetríte si s tým starosti. Nelúpaný ratan (s kôrou) má väčšinou lepší predpoklad, že vydrží ďalej, ako samotný lúpaný ratan. Ten sa totiž ďalej upravuje a býva väčšinou namorený. Aby sa podporilo kúzlo prírodného materiálu, volia sa moridlá v odtieňoch svetlej až tmavo hnedej s matnou, aj svetlou úpravou.

Čaro ratanového dreva     - foto, Hyperbyvanie.sk

Tyče, prútie a kôra


Aby sme si uľahčili orientáciu pri nákupe, môžeme si tento druh nábytku rozdeliť na niekoľko skupín podľa spôsobu výroby. Prvou skupinou je čalounený ratanový nábytok z ohýbaných tyčí. Tento typ je veľmi rozšírený. Dá sa používať do všetkýchch obytných priestorov. Jednoducho ho môžete kombinovať s akýmkoľvek druhom nábytku, nielen ratanového. Ďalšou skupinou je nábytok z ratanového prútia. Laicky a širokou verejnosťou je známy ako prútený nábytok. Nábytok sa vyrába z prútia, ktoré je kvalitné a jeho hrúbka je od 2,5cm do 4,5cm. Veľa ľudí se domnieva, že sú k výrobe používané zvyšky ratanu. To ale nie je pravda, prútie sa priamo pestuje pre výrobu. V dnešnej dobe a zvlášť v posledných rokoch je veľmi obľúbená ďalšia skupina - nábytok z ratanovej kôry. Tento druh nábytku vyzerá veľmi elegantne a luxusne. Hlavnú nosnú konštrukciu tvorí masívne drevo, na ktoré sa potom pridáva ratanový povrch, ktorý musí byť veľmi kvalitný. Aj výplety sedákov ratanových stoličiek sa robia z rôzne širokých a silných prúžkov narezaných z najkvalitnejších častí olúpaného ratanového koreňa.

Kópie z plastu


Poslednou skupinou, ktorú je potrebné spomenúť, je umelý ratan s továrenským označením wicker alebo hularo. Vyrába sa zo špeciálnych syntetických vlákien bielej alebo béžovej farby. Na jednu stranu je oveľa odolnejší, ako prírodný ratan, na druhú stranu, aj keď vyzerá krásne, tým, ktorí chcú prírodné materiály, sa nezavďačia. Jedná sa o plast alebo o pružný polyetylén, protlačovaný tryskami určitého tvaru pri vysokej teplote. Výhodou materiálu je, že sa dá veľmi dobre farbiť, je odolný a takmer nezničiteľný. Využíva sa k výrobe interiérového a vonkajšieho nábytku, znesie veľmi nepriaznivé podmienky, takže môže zostať na záhrade aj cez zimu. Jeho jedinou nevýhodou je pomerne vysoká  cena, ktorá je daná najmä vysokým podielom ručnej práce. Ak sa rozhodnete kúpiť si hularo, buďte ostražití. Od napodobenín sa veľmi ťažko rozoznáva, horšie vlastnosti sa prejavia až pri vyššej záťaži. Patrí k nim najmä to, že viac pružia a prenášajú sa. Je to ale prijateľná varianta na terasu či k bazénu.

Ratan a voda


Veľa predajcov vás bude pri kúpe ratanového nábytku vždy presviedčať, že môžete sedaciu zostavu nechávať kľudne vonku, na daždi a vetre a nemusíte sa o ňu nijako starať. To ale nie je pravda. Existujú síce rôzne druhy ochranných lakov a farieb, ktoré životnosť ratanu predĺžia, ale ani najlepší ochranný lak nie je schopný po celú dobu nábytok ochrániť. Už zo samotnej podstaty, ratan pochádza z trópov a tak nemá rád mráz ani príliš suchý vzduch. A mali by sme ho chrániť aj pred dažďom. Preto, pokiaľ ho máte vonku, pri horšom počasí ho zakryte plachtou a na zimu odložte dovnútra. Rovnako tak neznesie prudké striedanie teplôt. Ratan je tiež ošetrený vrstvou laku, ktorá okrem estetickej funkcie plní aj ochrannú funkciu. Pokiaľ sa lak odlúpava, môžete ho bez obáv znovu nalakovať. To zvládne každý priemerne šikovný človek sám. Prach z ratanového nábytku sa dá jednoducho odstrániť takzvanou antistatickou utierkou. Nábytok sa dá umývať aj studenou vodou, do kterej môžete pridať aj trochu saponátu. Potom ho nechajte voľne uschnúť na vzduchu.


text: Jiří Kropylák

foto: J. V. PohodaDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 16

Diskusia

Článok Čaro ratanového dreva zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 204 príspevkov

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Rika: nielen do bytu, ale aj kancelarie v...

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike fabbrica. [b]scarpe...

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

FitFlop sandaler Kvinner 2013 nye ankomst, Fr: Christian Louboutin outlet billig...

Hohe Qualität Belstaff Online, Belstaff Outle: belstaff panther belstaff...

relógios Chopard: Réplicas de relógiosRelógios...

Ďalšie príspevky »