Ako si doma zariadiť vlastný relaxačný kút

25.1.2011 | Lucie Sýkorová | Obývacie izby | Komentárov 1 |

Tiež pociťujete, že tie chvíle, kedy si môžete doma pohodlne sadnúť, napríklad k dobrej knihe, bez niečoho rušivého, sa stávajú čoraz vzácnejšími? Poďte s tým teda niečo urobiť! Stačí len malý priestor, pár nepatrných úprav a vaša oáza pokoja a relaxácie sa môže stať skutočnosťou. Ako na to?

Ako si doma zariadiť vlastný relaxačný kút  - foto, Hyperbyvanie.sk

Pochopiteľne, ak máte možnosť vyčleniť si na taký "čítací kútik" celú miestnosť, potom je všetko ľahšie. Málokto však takéto výhody má. Ak patríte tiež k tejto väčšine, potom "nehádžte flintu do žita", ešte nie je nič stratené! Priestor pre vybudovanie vášho relaxačného útočisko, miesta, kam sa budete môcť uchýliť, ak zatúžite po tichu a pokoji, si môžete ľahko vyčleniť v akejkoľvek väčšej miestnosti vášho súčasného domova. Chce to len dôvtip a potrebné "ingrediencie".

Ako si doma zariadiť vlastný relaxačný kút , fotka

Ako teda vyriešiť priestor

Pre tento účel sú ideálne napríklad zimné záhrady, výklenky pri okne a všeobecne priestory, kam svieti denné svetlo. Veľmi vhodné sú však napríklad aj miestnôstky, alebo lepšie povedané rohy, ktoré dispozične tvoria akýsi apendix nejakej väčšej miestnosti (napríklad obývacej izby). Ak máte byt či dom, kde by sme vyššie uvedené "zašivárne" hľadali márne, môžete si vypomôcť napríklad paravánom. Paravány vpadajú veľmi vkusne a útulne - navyše dokážu nenásilne rozdeliť akýkoľvek priestor.

Ako si doma zariadiť vlastný relaxačný kút , fotka

Ako si doma zariadiť vlastný relaxačný kút , fotka

Podobne je tomu aj v prípade ľahkých závesov, ktoré sú však už menej stabilné, a preto vzbudzujú dojem že vaše súkromie dostatočne neubránia. To kvetinové steny - zostavy rozličných políc pre dekoratívne predmety a predovšetkým kvety, vo vás naopak vyvolajú pocit, že vám "kryje chrbát" hustý prales. Ak sa uspokojíte len s privátnym zátišiami, váš problém ľahko vyrieši ratanové závesné, či otočné kresla.

Ako si doma zariadiť vlastný relaxačný kút , fotka

Ako si doma zariadiť vlastný relaxačný kút , fotka

Vďaka ich vajcovitému tvaru a veľkosti sa do týchto kresiel môžete schovať úplne celí. Alebo si môžete skúsiť svoju zónu kľudu jednoducho zostaviť z toho, čo máte doma. Ponúkajú sa stojanové lampy, ľahšie sochy, alebo napríklad úložné škatule. Skúste tieto prvky rozmiestniť tak, aby ste nimi mohli niekoľkými jednoduchými pohybmi vytvoriť akýsi deliaci prvok, stenu, ktorá vám poskytne vytúžený pokoj. Výhodou tejto varianty je to, že ak komponenty rozostavíte správne, budete ich môcť neskôr zase ľahko premiestniť tak, aby v interiéri nepôsobili ako rušivý element.

Ako si doma zariadiť vlastný relaxačný kút , fotka

Keď nábytok inšpiruje a upokojuje

Nábytok nie je nikdy dobré podceňovať. Obzvlášť, ak patríte ku kreatívnym a tvorivým jedincom. Skutočne, sú ľudia, pre ktorých je jedinou skutočnou relaxáciou vytváranie ... čohokoľvek. V takom prípade by nemal chýbať aspoň malý písací stôl, či akákoľvek mierne naklonená plocha, ktorá by mohla funkciu stola zastúpiť. Opäť platí, že nie je potrebné, snažiť sa vopchať pohovku alebo sofa do miniatúrnych priestorov, len aby sme mali pocit uvoľnenia a pohody, ktorí v ľuďoch kanapy všeobecne vyvolávajú.

Ako si doma zariadiť vlastný relaxačný kút , fotka

Ako si doma zariadiť vlastný relaxačný kút , fotka

Nebojte sa použiť haldy vankúšov a vankúšikov a usadnite na zem. Ak to dovolí priestor, potom sa pochopiteľne hodí aj váš obľúbený ušiak, kresielko, kľakadlo, skrátka to, čo je vám najviac pohodlné. Pohodlie pre hlavu a krk je nevyhnutné pre dokonalé uvoľnenie. Kompletné to bude s malou podnožkou, aby si odpočinuli aj nohy. Iní možno dajú prednosť natiahnutiu sa na koberec.

Ako si doma zariadiť vlastný relaxačný kút , fotka

Ako si doma zariadiť vlastný relaxačný kút , fotka

Obklopte sa farbami a vôňami

O farbách sa vie, že majú na ľudskú psychiku veľký vplyv. Nebojte sa teda do svojho relaxačného kútika nazbierať veci práve v tých farbách a odtieňoch, ktoré máte najradšej. Rimania parfumovali svoje oblečenie, posteľnú bielizeň, ale dokonca aj plachty svojich lodí. To by mohlo byť inšpirujúce, snáď až na tie lode, asi medzi nami nie je veľa vlastníkov plachetníc. Rimania napríklad plnili vankúše okvetnými lístkami ruží. Skúste prevoňať svoj relaxačný kútik vôňami, ktoré sú vám príjemné a vyvolávajú vo vás pozitívnu náladu.

Ako si doma zariadiť vlastný relaxačný kút , fotka

Ako si doma zariadiť vlastný relaxačný kút , fotka

Nezabudnite na svetlo

Pre "čítací kútik" je svetlo veľmi dôležité. Musí byť postačujúce, aby sa nekazili oči, ale zároveň by nemalo byť príliš prudké a otravné. Vhodné je použiť dekoratívnych lampičiek, doplnených napríklad o niekoľko väčších svietnikov. Veľmi príjemné sú aj stojanové lampy, ktorých svetlo je veľmi príjemné a zároveň dostatočne intenzívne. Ak vám to zariadenie a štýl vášho domova dovolí, nezdráhajte sa siahnuť po drobnejších lampión, variabilných kockách v rôznych farbách, ktoré fungujú ako lampa, ktorú si môžete rôzne zostavovať, alebo skúste napríklad oživiť kúzlo starej petrolejky, ktorú máte na pôde.

Ako si doma zariadiť vlastný relaxačný kút , fotka

Či už si budete vo vašom relaxačnom domácom kútiku čítať, maľovať, modelovať, alebo len leňošiť, myslite pri jeho zariaďovaní výlučne na seba. Práve vaše pohodlie je totiž základným stavebným kameňom pre každý správny relaxačný kútik.

Text: Lucie Sýkorová / Living.cz
Foto: freshome.com, design4home.com, designesatrmanufacture.co.uk, homebloggadgettes.com, forinteriorsdesign.com

Súvisiace články na Living.cz:

Nejkurióznější vypínače

Puntíky rozjasní domovDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0

Diskusia

Iva: Určite je to o tom, aby sa...< Odpovedať

počet príspevkov: 1

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 217 príspevkov

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Zdenka: Kde sa dá takáto závlaha kúpiť? Neviem...

Ďalšie príspevky »