Koberec - sprevádza človeka tisíce rokov

21.1.2010 | Redakce Hyperbydlení.cz | Obývacie izby | Komentárov 1 |

V Oriente vymedzoval posvätný priestor na modlitby, zdobil dom, slúžil na osobné pohodlie. Koberec tam bol a stále je neoddeliteľnou súčasťou nielen jeho obydlia, ale života vôbec. Remeslo viazača kobercov, ktoré sa dedia z pokolenia na pokolenie, sa nezaobíde bez zručnosti, precíznosti, trpezlivosti a lásky k remeslu.

Koberec - sprevádza človeka tisíce rokov - foto, Hyperbyvanie.sk

Koberec sa skladá z troch zložiek: flóru, osnovy a viazaného uzlu. Ako flórový materiál sa kvôli prirodzenej vláčnosti používa prevažne vlna z mladých a zdravých zvierat. Spracované vlákno si tak zachováva pružnosť a lesk. Ďalším z materiálov je hodváb (niektoré koberce sú celohodvábne), ktoré dosahuje vysokého lesku a umožňuje maximálnu hustotu väzby. Na osnovu a viazaný uzol sa kvôli svojej pevnosti používa najčastejšie bavlna, ktorá kobercu pomáha zachovať tvar, bez toho by sa vlnil. Hlbokých a mäkkých odtieňov vytvárajúcich kúzlo jednotlivých kobercov sa dosahuje opakovaným farbením prevažne prírodnými farbivami. Pri viazaní sa v Oriente používajú najčastejšie dva typy uzlov: perzský Senneh a turecký Ghiordes. Pomocou Sennehu sa viažu bohato prepracované vzory vrátane najjemnejších kúskov z vlny a hodvábu (napríklad čínske a perzské). Ghiordes majú v obľube nomádske kmene a na Kaukaze na hrubšie viazačské práce.

Ako sa koberec rodí

V mestských manufaktúrach najprv návrhár vytvorí väčšinou bohatý vzor s presne stanovenými ornamentmi, farbami a počtom uzlov, podľa ktorého viazači pracujú. Na dedinách koberce viažu poľnohospodári alebo polonomádské kmene. Ich produkty majú vyšší flór a jednoduchšie vzory čerpané u nomádov, z kmeňových alebo rodinných motívov dedených z pokolenia na pokolenie. Vzory vznikajú bez predlohy. Nomádi používajú vlnu nielen na flór, ale aj na osnovu a uzol. Strihanie vlasov koberca prebieha špeciálnymi nožnicami buď v priebehu viazania, alebo modernejším spôsobom až po zhotovení diela a jeho vypraní. Hotové koberce sa znova namáčajú a prepierajú, zbavia sa tak zvyšku farbiva a nepoddajnosti, stanú sa hebkými a mäkkými. Prostredníctvom špeciálnej prepieracej techniky možno dosiahnuť samostatne pôsobivého lesku známeho ako Antique finish. Posledným úkonom pri výrobe ručne viazaného koberca je napínanie a sušenie. Na dôslednosti vypnutia závisí dokonalosť výsledného tvaru.

Koberec - sprevádza človeka tisíce rokov - foto, Hyperbyvanie.sk

Orientálne koberce, ktoré do našich domovov prinášajú čaro a podčiarkujú jeho teplo, predáva firma Bakero od roku 1995. Spočiatku sa zaoberala predajom perzských ručne viazaných kobercov na výstavách, v roku 1997 začala dodávať koberce do firiem zaoberajúcich sa predajom nábytku. V júni 2003 rozšírila svoje služby o maloobchod: s cieľom zamerať sa na osobný kontakt so zákazníkom, poskytovať mu poradenstvo, odborný servis pri čistení a oprave kobercov a možnosť vyskúšať si vybrané výrobky, v interiéri bola otvorená predajňa v obchodnom dome Spektrum, v komerčnej zóne Čestlice . Okrem výroby vlastných kolekcií v Číne, Indii a Nepále prevádzkuje Bakero maloobchodný a veľkoobchodný predaj moderných a klasických kobercov v ČR, SR, Bosne a Hercegovine aj v Maďarsku. Zabezpečuje odborné poradenstvo, čistenie a opravy kobercov. Na český a slovenský trh zabezpečuje distribúciu výrobkov firiem Wissenbach a Esprit.

Koberec - sprevádza človeka tisíce rokov - foto, Hyperbyvanie.sk
Čo ponúkame:

• Skúška vybraných kobercov v interiéri klienta

• Doprava zdarma po celej republike do 24 hodín

• Oprava kobercov

• Poradenstvo

Viac na www.koberce-bakero.cz

BAKERO export-import, sro

Obchodní 113, OD Spektrum

komerčná zóna Průhonice, Česlice

Tel.: +420 212 240 460

e-mail: info@bakero.czDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 14

Diskusia

Martin: Tohle je ozajstne pekny...< Odpovedať

počet príspevkov: 1

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 223 príspevkov

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Tiffany Sets: , tiffanyjewelry - outlet.net: Tiffany jóias Tiffany &...

Audemars Piguet: bästa schweiziska replika...

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Ďalšie príspevky »