Vyberáme si infrasaunu

19.7.2007 | Jan Smidak | Sauny, soláriá, vírivky | Komentárov 0 |

Ľudský organizmus potrebuje k svojmu životu infračervené svetlo. Závislý je na ňom nervový aj endokrinný systém. V opačnom prípade môžeme trpieť stratou energie, alebo väčšou potrebou spánku. Infrasauny túto prirodzenú potrebu organizmu napĺňajú. Lúče prenikajú hlboko pod povrch pokožky, až do hĺbky 3-4 cm, čím naštartujú radu zdraviu prospešných procesov, ako je posilnenie krvného obehu, látkovej výmeny...

Praktický design

Infrakabínu si môžete zvyčajne vybrať zo severského smreku (lavice jelše, alebo z lipy) alebo z cédrového dreva (lavice céder, alebo jelša). Cédrové drevo vonia aj po 10-tich rokoch, na druhej strane je drahšie, ako severský smrek. Pokiaľ si robíte starosti s farebným tónovaním, vyberte si opláštenie laminátom. Je síce paradoxne drahší, ako drevo, ale môžete mať akýkoľvek odtieň, ktorý bude ladiť s ostatným interiérom. Infrasaunu nemusíte špeciálne stavať, ani pre ňu mať zvláštnu miestnosť - najmenšia kabínka vystačí aj s miestom o málo väčším, ako jeden meter štvorcový. Zariadenie sa dá zapojiť do obyčajnej zásuvky s bežným napätím 220 V a spotrebuje rovnaké množstvo energie, ako lepšia varná kanvica (takže jedno saunovanie v nej výjde na cca 10 korún). Nemusí sa dopredu rozohrievať, dokonca v nej môžete zostať oblečení - lúče odevom preniknú a k poteniu dochádza ako v saune.


Trúba na spaľovanie tukov

Podľa výskumu spotrebuje človek 0,568 kcal k tomu, aby vyprodukoval 1 g potu. Stredne trénovaný človek môže v saune vypotiť 500 g potu, čím spotrebuje 300 kcal. To je ekvivalent behu na 3,5 až 5 kilometrov. Kým pokles vody spôsobený stratou vody je ľahko nahraditeľný pitným režimom, spálené kalórie už do organizmu dodané nebudú. Infračervený tepelný systém spaľuje 600 a viac kalórií za 30 minút. Kalorická strata u osoby vážiacej okolo 75 kilogramov pri 30 minútovej zaťaži je pritom v maratónskom behu 393 kcal. Plávaním alebo joggingom spálite pri tejto váhe 300 kcal a tridsaťminútová partička tenisu vaše telo oberie len o 265 kcal. Teplo prenikajúce do nášho tela v priebehu saunovania prijímajú naše krvné cievy uložené v tukovom tkanive, tým sa rozširujú a lepšie sa prekrvujú. Tukové kyseliny hromadiace sa v tukových bunkách sú týmto procesom vylúčené lymfatickým systémom z tela von.

Saunujte lacno

Infračervené sauny sú jednoduchšie a úspornejšie, ako sauny tradičné. Kým predhriatie tradičnej sauny trvá 30 - 90 minút, predhriatie infrasauny pri bežnej izbovej teplote trvá asi 15 minút. Ak prepočítame spotrebu na náklady za elektrickú energiu a ak uvážime dĺžku jedného saunovania, je zrejmý veľký rozdiel medzi oboma saunami. Pri cykle 15 minút zahriatia kabínky a 30 minút sanovania, sú prevádzkové náklady približne 5 korún a pri klasickej saue je to asi 10x toľko. Zhrnuté, náklady na prevádzku klasickej sauny sú 50 - 60 korún pri rovnakom cykle prevádzky. Ďalšími priepastnými rozdielmi v prospech infrasauny sú nároky na priestor, údržbu a zaobstarávacie náklady. Pri budovaní infrasauny nie sú potrebné žiadne ďalšie výdaje. Nie je potrebné budovať ochladzovacie sprchy, alebo bazény. Pre ochladenie organizmu stačí len klasická sprcha. Nároky na priestor sú minimálne. Infrasaunu je možné umiestniť aj do obývacej izby a vďaka možnosti presklenia celej steny sauny, je možné byť stále v kontakte s okolím. Životnosť infrasauny je vďaka minimálnym zmenám vlhkosti, prevádzkovej teplote spravidla 55 - 60°C a vďaka kvalitným infrapanelom, takmer neobmedzená.


Liečebné účinky

Odborníci uvádzajú, že zvýšenie telesnej teploty vedie k usmrteniu baktérií a vírov, alebo pri niektorých druhoch aspoň k zástave ich reprodukčných cyklov. Pri infekcii organizmu dochádza súčasne k množeniu leukocytov zodpovedných za likvidáciu infekcie. Tento efekt (množenie leukocytov) môžeme dosiahnuť aj v infrakabíne vďaka možným rozsahom infračerveného sálania. V rámci prevencie infekcie sa odporúča pobyť v kabíne najskôr krátky časový interval pri nižšej teplote, potom postupne interval predlžovať a teplotu zvyšovať. Pokusy z Michiganskej univerzity preukazujú stimuláciu systému a likvidáciu infekcie. Hlavne v počiatočnom štádiu ochorenia, kedy ešte nie sú choroby plne rozvinuté, sa odporúča včasné prehrievanie k likvidácii infekcie tepelným efektom. Ak sú už choroby plne rozvinuté, prehrievanie sa neodporúča, hrozí riziko zásahu do termoregulačných telesných mechanizmov.


Vstupujte bez silikónu

Silikónové implantáty alebo silikonóvé protézy napríklad nosa alebo uší absorbujú infračervené sálanie. Aj keď sa silikón topí pri 200 °C a nemalo by to mať na jeho funkciu žiadny vplyv, je dôležité kontaktovať pred používaním infrasauny svojho lekára.


text: Zdeněk Lodyha
foto: archív autoraDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 13

Diskusia

Článok Vyberáme si infrasaunu zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 213 príspevkov

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Zdenka: Kde sa dá takáto závlaha kúpiť? Neviem...

Luxuoso Montblanc Pen foram em alta demanda ,: canetas canetas Mont...

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Ďalšie príspevky »