Kvalitný matrac je investícia do zdravia

19.9.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Spálne | Komentárov 1 |

Vzdušnosť, hygiena, termoregulácia. Možno tak by šlo v stručnosti charakterizovať lôžko, vďaka ktorému by náš organizmus mohol zo spánku najlepšie profitovať. Rozhodne to teda nebudú kedysi tak obľúbené molitanové matrace položené na podlahe.

Kvalitný matrac je investícia do zdravia  - foto, Hyperbyvanie.sk

Dobré spanie je základným predpokladom dobrého bdenia, bez bolestí chrbtice, hlavy, únavy a ďalších zdravotných komplikácií, ktoré môže nočný odpočinok na nekvalitnej posteli priniesť. A pretože prespíme minimálne tretinu života, je skutočne dôležité dať si na výbere lôžka záležať. Ide o to zvoliť vhodnú matrac v kombinácii s dobrým roštom, ktoré zaručia správne rozloženie hmotnosti tela, dostatočnú oporu chrbtici a potrebné uvoľnenie chrbtovým svalom. Či staviť na pružinovú klasiku, elastický latex alebo na niektorú z pien je otázka pre odborníkov, ktorých by ste mali nájsť v špecializovaných predajniach a "spacích" štúdiách.

Pružnosť, elasticita, termoregulácia ...

Vlastností, ktoré by mal mať kvalitný matrac, je celá rada. Vedľa pružnosti a elasticity, ktoré mu umožnia reagovať na pohyby tela a netlačiť na jeho nevhodné zóny a podporovať lepšie prekrvenie tela, ide aj o schopnosť udržať stálu teplotu a odvádzať vlhkosť. Záleží pritom na štruktúre a materiáli jadra matraca. Z polyuretánových pien sa vyrábajú matrace monolitické, sendvičové či profilované. Ďalšou skupinou sú pružinové matrace, svoju kategóriu majú aj výrobky vyrobené zo studených polyuretánových pien. Spomenieme tiež matrace latexové. Pozor je treba dať aj na tvrdosť matraca. Odborníci odporúčajú všeobecne preferovať matrac tvrdší, pretože časom zmäkne.

Kvalitný matrac je investícia do zdravia , fotka

Komfort na vlastnej koži

Rozhodne si pred definitívnym rozhodnutím o kúpe, matrac vyskúšajte, je dobré stráviť na ňom pár minút v polohe, v ktorej zaspávate a trávite prevažnú časť spánku. Všímajte si svoje pocity, ako sa matrac prispôsobuje telu, či niekde netlačí. Chrbtica pritom musí byť v rovine, čo sa najlepšie pozná v polohe na boku - ramená a boky by sa mali zaboriť, ale chrbtica by mala zostať rovná. Ak sa pri ležaní na chrbte bedrová časť tela príliš prepadá, znamená to, že matrac je asi moc mäkký. V päťmiestnej stupnici špecialisti väčšinou odporúčajú voliť od trojky nahor, teda skôr tvrdší. Na príliš mäkkom matraci sa chrbtica prevesí, moc tvrdý ju zase preťažuje. Rozhodovať sa je dobré tiež podľa počtu zón, ktoré reagujú na spôsob zaťaženia matraca konkrétnou časťou tela (po dĺžke môžu mať matrace od troch do siedmich rôzne pevných zón). Najväčší tlak je v bedrovej oblasti, smerom ku krajom slabne, preto by matrac mal byť uprostred skôr pevnejší, u krajov mäkší. Dôležité je tiež vyskúšať si otáčanie, ktoré by nemalo vyžadovať prílišnú námahu.

Latexová elasticita

Matrace sa vyrábajú z "našľahaného" a vulkanizovane prírodného a syntetického kaučuku. Dierované latexové jadro matraca má niekoľko zón odlíšených tvrdosťou, ktorú určuje veľkosť a počet otvorov. Sú pohodlné, kvôli väčšej hmotnosti sa s nimi ale ťažšie manipuluje.

Kvalitný matrac je investícia do zdravia , fotka

Penová ľahkosť

Dôležité zónovanie sa u penových matracov dosahuje kompiláciou niekoľkých rôznych vrstiev materiálu odlišnej hustoty. Pohodlnosť odpočinku na tomto type matraca je priamo úmerná náročnosti jej skladby a tvarovaniu. Výrobcovia stále častejšie používajú takzvanú lenivú penu, ktorej princíp sa dá prirovnať vodnej náplni (Tempur, Viscofoam). Tvrdosť matraca je premenlivá, reaguje na teplotu ľudského tela, čo jej umožňuje prispôsobiť sa rôznym pozíciám pri spánku. Polyuretánové sendvičové matrace (molitan, europur, Durén apod) by mali byť vybavené prieduchmi kvôli vzdušnosti. Dopĺňajú sa pružným roštom. Sú vhodné pre deti a možno ich dobre polohovať. Peny sa líšia gramážou (obvykle dvojmiestne číslo). Gramáž nemusí nutne znamenať tvrdosť. Vysvetlenie žiadajte u odborníkov.

Pružinová klasika

Na optimálnu reakciu na potreby organizmu sa orientujú aj výrobcovia pružinových matracov. Pracujú s vrstvami polyuretanovej peny alebo kokosového vlákna, na ktoré sú pružiny pripevnené. Sofistikovanejšie výrobky bývajú vybavené dvojitou pružinovou kostrou, pričom spodná z nich má za úlohu tlmiť väčšie pohyby tela, horná potom kopírovať obrys tela. Takzvané taštičkové matrace stavili na pružiny stlačené v textilných sáčkoch, pretože lepšie akceptujú nerovnosti tela, takže sú schopné ovplyvniť optimálne rozloženie hmotnosti človeka. Fungujú ako ortopedická podpora a FYZIOSYSTÉM. Počet taštičkových pružín v jadre matraca sa štandardne pohybuje okolo 350 kusov, exkluzívne modely ich môžu mať až 1000. Pružinové matrace sa vyznačujú vysokou vzdušnosťou a vyššou antialergickou ochranou. Rôznu tvrdosť jadra matraca je možné dosiahnuť aplikáciou takzvanej boell pružiny o priemere 2,2 alebo 2,4 mm. Pozor, pružinové matrace nemožno polohovať, sú vhodné na pevný rošt.

Kvalitný matrac je investícia do zdravia , fotka

Rošt - dôležitá súčasť lôžka

Pevný rošt sa skladá z rámu, ku ktorému sú v pevných vreckách uchytené lamely. Mal by byť kombinovaný s pružným matracom (napríklad pružinovým). Lamely pružného roštu sú uchytené v pružných blokoch. Počet, tuhosť a zakrivenie lamiel sa líši v závislosti od požadovanej funkcie, avšak možno konštatovať, že s počtom lamiel rastie kvalita roštu. Niektoré z roštov možno čo do tuhosti v miestach veľkého zaťaženia individuálne nastaviť. Na pružný rošt sa nehodia pružinové matrace ani produkty so zabudovaným roštom. Polohovací rošt je možné nastavovať ručne alebo pomocou elektromotora s ručným ovládaním a to v oblasti hlavy, chrbta, nôh a kolien. Čím väčšie možnosti nastavenia, tým je rošt drahší. Polohovací rošt potrebuje matrac, ktorý je schopný na zmeny reagovať a prispôsobiť sa im.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Tropico, Gumotex, Divian Dream

 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0

Diskusia

Tereza: Súhlasím, výber matraca je...< Odpovedať

počet príspevkov: 1

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 227 príspevkov

Franck Muller Klokker : Klokker Factory Onlin: swiss kopi klokker aaa + sveitsiske...

NOOB Factory replica watches,JF Factory repli: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Tiffany Sets: , tiffanyjewelry - outlet.net: Tiffany jóias Tiffany &...

Audemars Piguet: bästa schweiziska replika...

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Ďalšie príspevky »