Ako si vybrať dokonalý vankúš

28.1.2013 | Mgr. Monika Kovačková | Spálne | Komentárov 0 |

V prípade, že si zariaďujeme spálňu, mali by sme sa viac než na vzhľad, dizajn, doplnky a farebné ladenie sústrediť na kvalitu matraca, vankúša a prikrývky, lebo práve vhodné lôžko je pre našu celkovú regeneráciu počas spánku tým určujúcim. Nedostatok kvalitného spánku je jedným z globálnych problémov moderného života. Štúdie dokazujú, že až 45% svetovej populácie trpí rôznymi formami nespavosti a s nimi spojenými nepríjemnými zdravotnými problémami. Riešenie týchto dlhotrvajúcich problémov je viac než jednoduché – zdá sa, že najúčinnejším liekom na nespavosť je vhodný matrac, vankúš a prikrývka.

Ako si vybrať dokonalý vankúš - foto, Hyperbyvanie.sk

Zdravý spánok je pre kvalitu života zásadný, preto by sme si ho mali doslova pestovať. Keďže každý z nás má svoj špecifický spôsob spánku, nájsť dokonale vhodný vankúš môže byť niekedy naozaj umenie. Existujú však niektoré všeobecné zásady, ktorých by sme sa pri hľadaní perfektného vankúša mali držať.

Pred nákupom vankúša je dobré zodpovedať si niekoľko dôležitých otázok. Prebúdzate sa so stuhnutým krkom a bolesťami hlavy? Aké sú vaše „spánkové“ návyky? Menia sa? Aký typ spáča ste – spíte prevažne na chrbte, boku, alebo na bruchu? Trpíte alergiou? Aký je váš rozpočet pre tento nákup? (Keďže spánkom trávime tretinu života, investícia do vankúša je jednou z najdôležitejších investícií pre zlepšenie kvality života.) Odpovedzte si na tieto otázky a detailne o svojich potrebách informujte predajcu vankúšov, ktorý by vám mal s výberom vhodného vankúša poradiť.

Zistite, aké modely a z akých materiálov sú k dispozíci na trhu v súvislosti s vašimi potrebami a vyskúšajte, aký typ vankúša vám bude najviac vyhovovať. Nízky, vysoký, široký či úzky – na výber je nepreberné množstvo. Odborníci však v posledných rokoch uprednostňujú úzke anatomicky tvarované vankúše, ktoré sú špeciálne navrhnuté tak, aby dokonale podopierali hlavu i krk, čím zmierňujú tlak a napätie svalov.

Pre kľudný spánok je dôležité vybrať si taký typ vankúša, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať v polohe, v ktorej najčastejšie spíte. Pokiaľ spíte na bruchu, ideálny je vankúš s veľmi nízkym profilom, špeciálne navrhnutý pre také typy spáčov. Ak dávate prednosť spánku na boku či na chrbte, môžete si dovoliť vankúše stredne vysoké. Vhodnou voľbou sú špeciálne tvarované vankúše s vysokou a nízkou časťou – podľa špecifického tvaru ich zaiste ľahko poznáte. Vyššia časť dokonale podopiera krk v pozícii na boku, a naopak, nižšia časť je príjemnou podopierkou pre hlavu, pokiaľ spíte na chrbte. Účinky tvarovaných vankúšov ešte viac podporíte, keď si zvolíte tzv. vankúše s pamäťou, plnené polyuretánovou penou.

Ako si vybrať dokonalý vankúš, fotka

 

Samozrejme, že u vankúšov tiež záleží na tom, aký materiál je použitý:

Z materiálov živočíšneho pôvodu vyskúšajte vlnu, ktorá poskytuje maximálne pohodlie preto, že je výborným tepelným izolantom, a tak chráni pred teplom v lete, a naopak, zohrieva v zime. Podobné vlastnosti má tiež stále obľúbené perie.

Jednotkou medzi materiálmi prírodného pôvodu je bambus. Bambus je najvyšším druhom „trávy“ na svete, lebo je obdarený úžasným rastom - až 50 centimetrov denne. Bambusové vlákno je až o 40% savejšie než bavlna, a pretože je duté, udržuje dokonalú tepelnú pohodu v lete i zime. Bambus je naviac ideálnym materiálom pre ľudí s citlivou pokožkou.

Čo sa týka syntetických materiálov, vyskúšajte nanovlákna. Nanovlákna sú hladké a jemné vlákna, ktoré sú v podobe výplne do vankúšov ideálne pre deti a alergikov. Veľmi obľúbené sú tiež polyesterové vlákna či penové vankúše s pamäťou.

Pred kúpou sa odporúča vankúš si poriadne otestovať – ľahnite si na naň, otáčajte sa zo strany na stranu a zamerajte sa predovšetkým na to, ako vankúš podopiera vašu hlavu a krk. Len tak zistíte, ako sa budete každú noc cítiť.

Ako si vybrať dokonalý vankúš, fotka

 

Aby ste maximálne predĺžili životnosť vankúša, venujte pozornosť aj jeho poťahu. Ten by mal byť snímateľný a môže sa prať. Čistý a svieži poťah vankúša ocenia nielen alergici a astmatici. Životnosť vankúša je zaiste do veľkej miery ovplyvnená druhom a kvalitou plniaceho materiálu. Zatiaľ, čo syntetický vankúš by sa mal meniť raz za dva roky, vankúš plnený prírodnými materiálmi má životnosť až desať rokov.Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0

Diskusia

Článok Ako si vybrať dokonalý vankúš zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 204 príspevkov

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Rika: nielen do bytu, ale aj kancelarie v...

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike fabbrica. [b]scarpe...

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

FitFlop sandaler Kvinner 2013 nye ankomst, Fr: Christian Louboutin outlet billig...

Hohe Qualität Belstaff Online, Belstaff Outle: belstaff panther belstaff...

relógios Chopard: Réplicas de relógiosRelógios...

Ďalšie príspevky »