Zdravý spánok k nezaplateniu

19.7.2007 | Jan Smidak | Spálne | Komentárov 4 |

Každý človek strávi v spánku v priemere jednu tretinu svojho života. Spánok je pre naše telo veľmi dôležitý, pretože vďaka nemu regenerujeme naše psychické a fyzické sily. Na posteli nie je najdôležitejšie to, čo vidíme na prvý pohľad, ale naopak to, čo je našim očiam skryté. Teda rošt a matrace. Zdravý spánok k nezaplateniu.

Zdravý spánok k nezaplateniu - foto, Hyperbyvanie.sk

Na ich kvalite záleží, či budeme ráno vyskakovať z postele svieži, alebo sa budeme dvíhať celí rozlámaní a nevyspatí. Podmienkou pre zdravý spánok je uvoľnenie chrbtice, kĺbov, svalov a vnútorných orgánov, ktoré majú vplyv na dôležité životné funkcie. Je nevyhnutné, aby chrbtica bola pri ležaní podopretá vo svojom prirodzenom stave. Medzistavcové platničky sa tak môžu uvoľniť, nedochádza k ich deformácii a následnej bolesti chrbta. Kvalita spánku záleží na zvolení vhodného matraca a roštu.

Správny matrac

Všeobecne platí zásada zachovať pri ležaní na matraci chrbticu v rovine. Príliš tvrdý matrac by mohol deformovať chrbticu, rovnako tak, ako príliš mäkký. Doprajte si čas pri výbere matraca, neponáhľajte sa, dobre vyberajte a opakovane skúšajte. Pýtajte sa na jeho vlastnosti, informujte predavača o svojich požiadavkách, prípadne aj zdravotných problémoch. Dajte prednosť kvalite pred podozrivo nízkou cenou. Dobrý matrac sa musí prispôsobiť telu, nikde nesmie nič tlačiť. Matrac by mal mať po svojej dĺžke niekoľko rôzne nastaviteľných zón, aby vám ustúpil v oblasti ramien a bedrových kĺbov a podoprel vás v oblasti krížov.

 

Tvrdý alebo mäkký

Pre správny výber matracov môžeme zvoliť štyri základné rozlíšenia. Mäkký matrac, stredne tvrdý, tvrdý a extra tvrdý. Jednotný recept na správnu posteľ ale neexistuje. Tá musí byť individuálne prispôsobená každému človeku zvlášť, predovšetkým jeho váhe a výške. Záleží aj na jeho zdravotnom stave a zvyklostiach pri spaní. Niekto má radšej mäkšie, niekto tvrdšie ležanie. Pokiaľ spíme v príliš mäkkej, alebo naopak príliš tvrdej posteli, je chrbtica celú noc neprirodzene prehnutá a ráno nás potom bolí. Na zdravom lôžku si chrbtica udržiava pri ležaní vždy svoj správny tvar. Na kvalitnej posteli by sme ale nemali šetriť. Kvalita lôžka, teda roštu a matraca má vplyv na uvoľnenie a regeneráciu chrbtice, kĺbov a vnútorných orgánov.

Ako vyberať posteľ

Základom je kostra postele, do ktorej vložíme rošt a naň matrac. Minimálna dĺžka postele by sa mala rovnať dĺžke spáča plus 20 cm (ale radšej viac). Minimálna šírka by mala byť 80 cm, ale 90, alebo 100 cm poskytne viac pohodlia. Výrovcovia sú dnes schopní dodať posteľ, rošt, aj matrac akýchkoľvek rozmerov. Výška postele by mala byť aj s matradom 45 - 55 cm. Dvojlôžko by malo mať dva samostatné rošty, a matrace, vybrané na mieru každému z oboch spiacich. A čelo postele? Pri hlave nám vďaka nemu nepadá vankúš a "naťahá" na hlavu od steny. Pri nohách to až tak dôležité nie je, zvlášť v menšej spálni.


text: Zdeněk Lodyha

foto: Dřevočal, JelínekDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 12

Diskusia

Moncler Men 2014 black 8502 - $302.00 : Profe: moncler sale moncler outlet...< Odpovedať

matrac: Zdravie a zdravý spánok sú...< Odpovedať

Cheap Wedding Apparel - Wholesale Personalize: ...< Odpovedať

KateOl: Souhlasím, že zdravý spánek...< Odpovedať

počet príspevkov: 4

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 206 príspevkov

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Rika: nielen do bytu, ale aj kancelarie v...

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike fabbrica. [b]scarpe...

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

FitFlop sandaler Kvinner 2013 nye ankomst, Fr: Christian Louboutin outlet billig...

Ďalšie príspevky »