Viac svetla bez okien a žiaroviek

16.9.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Svietidlá, osvetlenie | Komentárov 0 |

Svetlovod privádza denné svetlo z oblohy bez nárokov na elektrickú energiu presne tam, kde ho chceme alebo potrebujeme mať. Zjednodušene povedané ide v podstate o akýsi zdokonalený strešný svetlík, ktorý dopraví svetelné lúče i na miesto, ktoré nie je bezprostredne pod strechou.

Viac svetla bez okien a žiaroviek  - foto, Hyperbyvanie.sk

Tento jav je možný vďaka vstupu (napríklad v podobe sklenenej plochy alebo špeciálne tvarovanej sklenenej kupoly) zabudovanej do strechy alebo na fasádu domu. Jeho prostredníctvom denné svetlo nasmerované do tubusu s vysoko odrazovou vnútornou reflexnou plochou putuje do konečného prvku celej zostavy, teda do difuzéra umiestneného v strope osvetľovanej miestnosti, ktorý zaistí rovnomerné rozptýlenie denného svetla do priestoru.

Čím širšie, tým lepšie

Množstvo svetla, ktoré dokáže do interiéru priviesť, je všeobecne priamo úmerné veľkosti priemeru svetlovodu. Tento stavebný prvok s priemerom 25 cm presvetlí za optimálnych svetelných podmienok miestnosť o podlahovej ploche 6 - 7 m2, priemerne 35 cm spravidla vystačí na 9 - 10 m2. Ďalšie faktory vychádzajú z kvality a konštrukcie daného výrobku. Napríklad z tvaru strešného vstupu. Ploché sklo má síce nižší svetelný výkon, ale pretože nevystupuje nad úroveň strešnej roviny, môže sa javiť výhodnejším riešením z hľadiska estetiky. Nevýhodou plochého skla je tiež podstatnejšia náročnosť na údržbu a problematickosť fungovania v prípade, že napadne sneh. Potom je lepšie staviť na vstup v podobe kupoly zo skla alebo kvalitného tvrdeného plastu, ktorá nielen privádza viac svetla, ale má tiež samočistiacu funkciu, jej tvar dokonca môže zaujímavo doplniť vzhľad strechy. Ideálnym materiálom je potom sodno-draselné sklo. Tvar kvalitných kupol dokáže slnečné lúče nielen zbierať, ale aj násobiť. A to aj pri nepriaznivých svetelných podmienok - napríklad pri "zatiahnutej" oblohe, pretože dokážu zachytávať i nepriame rozptýlené svetlo.

Viac svetla bez okien a žiaroviek , fotka

O účinnosti rozhoduje tubus i difúzor

Kvalitu tubusu ovplyvňujú jeho vnútorné zrkadlové plochy. Ak je ich povrch dokonale hladký a reflexná vrstva zodpovedá tým najvyšším nárokom, môže odrazovosť tubusu dosiahnuť aj viac ako 99%. Dôležitá je tiež schopnosť viesť svetlo na určitú vzdialenosť bez toho, aby dochádzalo k stratám: pri kvalitných produktoch to na meter dĺžky bývajú len 2 - 3 percentá. Difuzér je vyrobený najčastejšie z plastických hmôt, používa sa však aj drahšie, ale kvalitnejšie sodno-draselné sklo. V prípade jednoduchej konštrukcie sa do miestnosti dostane svetlo v intenzite priamo zodpovedajúcej množstvu privádzaného svetla. Prepracovanejší (ale zároveň i nákladnejší) difuzér je potom schopný znásobiť intenzitu svetla napríklad sústavou špeciálnych optických šošoviek.

Viac svetla bez okien a žiaroviek , fotka

Na strechu i do fasády

Na trhu sú svetlovody určené na inštaláciu do šikmých aj rovných striech. Hoci je technologicky možné inštalovať pri dobrej účinnosti svetlovody dlhé dvadsať i viac metrov, v rodinnom dome by sme si mali vystačiť so svetlovodmi kratšími, maximálne do piatich metrov pri priemere 25 cm a siedmich metrov pri priemere 35 cm. Cesta svetla nemusí byť priama, ale tubus je možné smerovať pomocou kolien. Každý ohyb však znamená určitú svetelnú stratu, preto by sme o svetlovode mali uvažovať najmä tam, kde nepotrebujeme viac ako dva ohyby. Je tiež potrebné starostlivo si rozmyslieť, na aký účel konkrétne miestnosť slúži a ako intenzívne svetlo je v tomto priestore nutné. Pre šatne, toalety, kúpeľne, chodby či technické miestnosti vystačíme so svetlovodom s menším priemerom a s lacnejšími komponentmi, napríklad do pracovne či kuchyne sa však oplatí investovať do výkonnejšieho produktu. Ak je svetlovod plánovaný od spálne, možno uvažovať o type, ktorý je možný v prípade potreby "zatiahnuť". Na trhu sú aj výrobky s diódou alebo halogénovým svietidlom zabudovanými v difúzore, čo eliminuje inštaláciu iného umelého osvetlenia.

Viac svetla bez okien a žiaroviek , fotka

Vývoj prináša zmeny

Technológovia sa v posledných 5 rokoch zamerali predovšetkým na vylepšenie svetelných parametrov a na predĺženie životnosti celého systému. Na rozdiel od starších typov svetlovodov, ich tubus je vybavený odrazovou fóliou, používajú moderné produkty ako odrazový materiál vysoko kvalitný hliníkový plech, na ktorom sú priamo nanesené odrazové a ochranné krycie vrstvy. Vďaka tejto technológii je možné garantovať životnosť systému 25 rokov, bez toho aby došlo k zhoršeniu svetelných parametrov. Ako odrazový materiál v súčasnosti používa aj čisté striebro, ktoré zaisťuje rovnaký odraz v celom spektre viditeľného žiarenia, takže nedochádza k zmene zafarbenia preneseného svetla. Zároveň so zmenou technológie výroby odrazových materiálov bolo potrebné zvýšiť aj životnosť ostatných prvkov svetlovodu. Preto bola na nástrešnú časť svetlovodu vyvinutá sklenená kopula, v interiéri je svetlovod ukončený skleneným difuzérom. Tento materiál si udržuje svoje kvalitné optické parametre oveľa dlhšie ako najmodernejšie plasty a preto garantuje kvalitné osvetlenie priestoru aj za 30 rokov.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Lightway

 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 1

Diskusia

Článok Viac svetla bez okien a žiaroviek zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 223 príspevkov

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Tiffany Sets: , tiffanyjewelry - outlet.net: Tiffany jóias Tiffany &...

Audemars Piguet: bästa schweiziska replika...

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Ďalšie príspevky »