Slnko do vášho domova

21.6.2008 | Jan Smidak | Svietidlá, osvetlenie | Komentárov 1 |

Špeciálny strešný svetlík nazývaný tisícami mien, napríklad Solar-tube (solárny tubus), Sky-light (nebeské svetlo), Light-way (svetelná cesta), Sun-pipe (slnečné potrubie) zjednotené do jedného slova - svetlovod.

Slnko do vášho domova - foto, Hyperbyvanie.sk
Svetlovod vedie zdravé slnečné lúče do každého kúta vášho domova alebo kancelárie. Používa sa napríklad pokiaľ máte medzi strechou a stropom veľký priestor a zabudovanie strešného okna by nebolo technicky možné. Svojou funkciou nahrádza svetlovod pôvodný systém osvetlenia vystavaným svetlíkom prechádzajúcim stavbou a citeľne zasahujúcim do konštrukcie budovy.

Pasca na slnko


Základnú svetelnú sadu svetlovodu tvorí špeciálna kopula na streche stavby, ďalej systém potrubia s vnútornou reflexnou plochou, pričom jeden, alebo dva diely sú staviteľné až do 45°. Svetlo je smerované do miestnosti difúzorom, ktorý svojou konštrukciou rozptyľuje svetlo do celej časti osvetleného priestoru. Svetlovod je vhodný pre inštaláciu do striech so sklonom 15°–60°. Na zasklený rám nadväzuje ohybný tubus, ktorý privádza svetlo do interiéru. Tubus je možné podľa potreby nastaviť predlžovacím kusom. Na strope v miestnosti je tubus zakončený kruhovým difúzorom s akrylátovým dvojsklom.

Ani lúč nazmar


Reflexná vrstva dutého svetlovodu vďaka zrkadlovému efektu nevykazuje straty na intenzite spektra denného svetla vyššie než 4 percentá. To aj v prípade, že tubus vedie hlboko do vnútorných priestorov budovy na presne určené miesto, alebo sa aj opakovane lomí v nastaviteľných kolenách.

 

K nerozoznaniu od bežného svetla


Svetlovody obsahujú vo vnútri tubusu extrémne lesklú zrkadlovú plochu tvorenú striebrom. Slnečné lúče prenikajú cez strechu do miestnosti a násobia sa pomocou špeciálnej priehľadnej kopuly v tvare diamantu umiestnenej na streche. V miestnosti sú svetlovody vzhľadovo nerozoznateľné od bežných elektrických svetiel vďaka designu spodného krytu – difúzora.

Denné svetlo má prednosť


Porovnanie s tradičným svetlíkom ešte viac vynikne, keď  je potrebné priviesť svetlo od strešného otvoru šikmo, z jedného konca budovy na druhý. Uplatní sa preto v nových projektoch a pri renováciách súčasných objektov, kde sa kladú stále vyššie požiadavky na kvalitu vnútorného prostredia. Prirodzené denné svetlo patrí k najdôležitejším faktorom, pričom priviesť ho už dokážeme nielen oknami a tými starodávnymi šachtami, alebo svetlíkmi.Text: Kamil Hrubý

Foto: archíiv autora 

Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 34

Diskusia

Lenka: To je paráda. Takéto...< Odpovedať

počet príspevkov: 1

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 207 príspevkov

Luxuoso Montblanc Pen foram em alta demanda ,: canetas canetas Mont...

Mária Bolešová: Dobrý deň, ak si chcem kúpiť jedno z...

Qualitäts-beste Schweizer Replica U Boat Uhre: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Rika: nielen do bytu, ale aj kancelarie v...

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike fabbrica. [b]scarpe...

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

Ďalšie príspevky »