Staroslitvosť o záhradné biotopy

19.7.2007 | Jan Smidak | Zabezpečenie | Komentárov 0 |

Obľuba záhradných rybníčkov úmerne stúpa s rastom nových rodinných domov a starostlivosťou o ich záhrady. Kto by nechcel mať doma na svojej záhrade kúsok prírody? Dôležité je ale počítať s nutnou údržbou, pretože biotop sa rozhodne bez vašej pozornosti nezaobíde.

Dôležité živiny

V každej kvapke vody nájdeme menej, či viac rozpustených živín, ktoré prijímajú rastliny v rybníčku. Rovnováha živín je pre rybník veľmi dôležitá. Pri jeho nedostatku môžu rastliny odumrieť. Prebytok živín vedie naopak k silnému nárastu rias. Odumrelé časti rastlín, opadané lístie, prebytočné krmivo pre ryby sa pôsobením mikroorganizmov rozkladajú. Vzniká nitrit, ktorý sa v rybníku mení na nitrát a potom sa stáva opäť živinou.

Ubúda kyslík

Pri tomto procese sa spotrebováva veľké množstvo kyslíka, ktorý potom chýba živočíchom a rastlinám. Pri akútnom nedostatku kyslíka môžu odumrieť aj riasy a voda sa slizne zakalí. Postarajte sa o dostatočné osadenie rasltinami. Mala by byť osadená 1/3 vodnej hladiny, čo spravidla zodpovedá uzatvorenému rastlinnému pásu okolo rybníka. Spočiatku nedávajte do rybníka žiadne ryby, alebo len pár a zredukujte kŕmenie na minimum. Často môžu žiť ryby v rybníčku celkom bez prídavku kŕmenia.  Akonáhle vzniknú v rybníčku riasy, mali by byť ihneď vylovené. Pomocou vodných efektov, alebo vzduchovacích čerpadiel priveďte kyslík. Použite Zeobakterlith - viaže jedovaté látky a účinne reguluje hosporárenie so živinami. Heissner ponúka celý rad filtračných možností od mechanickej, biologickej, až po chemickú filtráciu.

Filter, čo se neupchá


Modulové filtračné systémy ponúkajú kombináciu mechanickej filtrácie, biologickej filtrácie pomocou lávagranulátu a chemickej filtrácie, kde austrálsky Zeobakterlith viaže jedovaté látky prírodne chemickou cestou. Viackomorový filter spája všetky tieto 3 varianty. Je to vonkajší filter, ktorý vedie vodu cez jednotlivé komory s rôznymi filatračnými médiami. Pritom voda urazí dráhu 160 cm dlhú a relatívne dlho pobudne vo filtri. Ten by mal byť, pokiaľ je to možné, čo najväčší a voda by ním mala pretekať čo možno najpomalšie. Tým bude zaručené, že sa filter neupchá a mikroorganizmy môžu zostať aktívne. Často sa kombinujú silné čerpadlá s malými filtrami, výsledok sa ale nedostaví.

Ako výkonne čistiť


Objem vody v správne osadenom rybníčku s dostatočným prívodom kyslíka by mal byť filtračným systémom prefiltrovaný minimálne 4-5 krát za deň. Zistite si preto orientačný objem rybníčka vynásobením šírky, dĺžky a priemernej hĺbky. Presný objem sa dá zistiť pri prvom napustení rybníčka tak, že sa zaznamená stav vodomeru pred a po napustení. Tento vypočítaný, alebo nameraný objem vynásobte 5-timi a tak zistíte potrebný denný výkon čerpadla. Vydelením 24 hodinami získate hodinový výkon čerpadla. Teraz viete, aké silné musíte mať čerpadlo, ktoré má zásobovať Váš filtračný systém.

Filtrujúce lúče


Efektívnemu rozvoju vo filtračnej technike napomohlo používanie UV lampy. Voda je vedená najskôr cez UV lampu, kde na vodu a riasy v nej obsiahnuté pôsobia ultrafialové lúče. Silné UV lúče spôsobia, že sa vznášajúce sa riasy spoja a tým získajú na objeme. Vonkajší filter, ktorý by bez UV zložky nemal žiadnu šancu filtrovať zelenú vodu, môže teraz začať bojovať proti riasam. Vo filtri zostáva zelená bahnitá vrstva. UV lampa nesmie byť nikdy používaná bez napojenia na vonkajší filter, pretože v tom prípade vďaka UV lúčom vzniknuté zhluky rias padajú na dno rybníka a môžu byť príčinou ďalších problémov. Kým filter a čerpadlo my mali byť stále v prevádzke, UV lampa sa dá použiť len pri silnom zelenaní vody. Často postačí len niekoľkohodinové pravidelné zapnutie v priebehu dňa a zaznamenáte zreteľné zlepšenie. Séria AQUA UV zahŕňa 3 UV lampy, ktoré sú určené pre veľkosti rybníčkov od 5 000, 10 000 do 15 000 litrov vody.

Živá voda


Postatajte sa o dostatok kyslíka vo vašom rybníčku. Voda sa musí pohybovať, aby mohla žiť. Najvhodnejší je napríklad penový stĺpec Heissner, ktorý premiešava vzduch z okolia s rybničnou vodou. Firma Heissner ponúka ďalšie výrobky, vďaka ktorým sa dá voda obohatiť kyslíkom, napríklad striekacie figuríny, vzduchovacie čerpadlá. Na každú figúrku je potrebných cca 10 l/min. výkonu čerpadla. Tým sa radia striekacie figúrky bezpochýb k úsporným vodným efektom. Na jedno čerpadlo môže byť napojených pomocou rozbočiek aj viac figúr, alebo môžu byť stirekacie figúrky pomocou regulačného ventilu kombinované aj s inými vodnými efektami. Lekná a iné plávajúce kvetiny citlivo reagujú na trvalé zmáčanie vodou a prudké pohyby hladiny. Preto v leknovom jazierku používajte kľudové vodné hry, ako napríklad vodný zvon.


Text: Jiří Kropylák

Foto: archiv firmy Heissner

Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 8

Diskusia

Článok Staroslitvosť o záhradné biotopy zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 219 príspevkov

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Ďalšie príspevky »